عملیات کربلای ۶

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عملیات کربلای ۶
رمز عملیاتیا زهرا (س)
آغاز عملیات۲۴/۱۰/۱۳۶۵
پایان عملیات۲۴/۱۰/۱۳۶۵
جبههمیانی
مکان عملیاتنفت شهر
نوع تکگسترده
فرماندهیارتش(محمد بزرگی)
سازمان عمل‌کنندهارتش

عملیات کربلای ۶ در ۲۴ دی ماه ۱۳۶۵ به فرماندهی ارتش انجام شد. هدف از این عملیات پیشگیری از انتقال سریع نیروهای دفاعی عراق به سمت بصره بود که عملیات کربلای ۵ در آنجا جریان داشت. این عملیات دو گروه از قوی‌ترین نیروهای ایرانی شامل لشکر ۷۷ خراسان ولشکر58تکاور (از ارتش) و لشکر ۳۱ عاشورا از بسیج را شامل می‌شد. تیپ مکانیزه ۷۷ خراسان دارای بالگردهای تهاجمی، تانک، و توپخانه ۱۰۶، ۱۳۰، و ۲۳۰ میلیمتری بود. لشکر ۳۱ عاشورا توسط تانک‌های به غنیمت گرفته شده از عراق تجهیز شده بود.

عملیات[ویرایش]

در ابتدای عملیات ۱۰٬۰۰۰ نیروی بسیجی به سمت خطوط عراقی یورش بردند و توانستند در این خطوط نفوذ کنند. اما نیروهای مکانیز عراقی به آسانی توانستند نیروهای بسیجی را محاصره کرده و بسیاری از نیروهای بسیجی در نبرد هنگام محاصره جان خود را از دست دادند. در این هنگام تیپ مکانیزه ۷۷ خراسان وارد عمل شد و توانست با شکستن محاصره، نیروهای بسیجی محصور را آزاد نماید.

نتایج[ویرایش]

ایرانی‌ها از این عملیات به هدف خود برای بازداشتن نیروهای عراقی از فرستادن نیروی دفاعی بیشتر به سمت بصره دست یافتند. با این حال نیروهای عراقی مستقر در اطراف بصره با موفقیت از این شهر در مقابل حمله نیروهای ایرانی دفاع نمودند. با وجود موفقیت آمیز بودن عملیات نیروهای ایران در تسخیر مواضع نیروهای عراقی، ایرانی‌ها پس از موفقیت عقب‌نشینی کردند.

منابع[ویرایش]

  • محسن رشید، گزارشی کوتاه/ مرکزمطالعات و تحقیقات جنگ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ویرایش: مهدی انصاری، تهران: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، مرکز مطالعات و تحقیق جنگ، ۱۳۷۸، شابک: ۹۶۴-۶۳۱۵-۳۳-x