حصر آبادان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محاصره آبادان
بخشی از جنگ ایران و عراق
Exploded tank, remains in Abadan as symbol of Iran–Iraq War.jpg
تانک منفجر شده، به عنوان نمادی از جنگ ایران و عراق در آبادان باقی‌مانده‌است.
زمان ۶ نوامبر ۱۹۸۰ - سپتامبر ۱۹۸۱
مکان آبادان، خوزستان، جنوب غربی ایران
نتیجه محاصره شهر بوسیله نیروهای عراق نتیجه ای در برنداشت
جنگندگان
 عراق  ایران
فرماندهان
عراق صدام حسین ایران مصطفی چمران
نیروها
۲۴٬۵۰۰ نفر
۸۰۰ تانک
نامعلوم
تلفات
نامعلوم نامعلوم

محاصره آبادان یک نبرد بزرگ و تعیین‌کننده در اوایل جنگ ایران و عراق بود. در روز ۱۸ مهر سال ۱۳۵۹ ه‍.ش ارتش متجاوز عراق با عبور از روی رود کارون و احداث دو پل شناور در منطقه مارد و سلمانیه موفق گردید تا نیروهای خود را برای تسخیر شهر آبادان به شرق کارون اعزام کند و در این تاریخ با قطع جاده ارتباطی آبادان به اهواز مسافرین و مردمی را که از آبادان در حال خارج شدن بودند به اسارت خود درآوردند.

در روز بعد نیز ارتش عراق اقدام به قطع جاده ارتباطی آبادان به ماهشهر نمودند و با عبور از این جاده و رسیدن به شمال آبادان و ساحل شمالی بهمنشیر که یکی از دو رودخانه‌ای است که آبادان را دربر گرفته‌است موفق شدند این شهر را محاصره نمایند.

در این محاصره که زاویه‌ای ۲۷۰ درجه را تشکیل می‌داد مردم برای خروج از شهر دچار مشکلات زیادی شدند اما تعداد زیادی از مردم نیز برای مقاومت در مقابل دشمن در شهر ماندند تا دشمن موفق به تسخیر شهر نشود با این حال نیروی مدافع شهر هیچگونه سلاح مؤثر نظامی در اختیار نداشت و در واقع سلاح‌های موجود تنها بدرد یک جنگ خیابانی می‌خورد نه نبردی در مقابل ارتش تا بن دندان مسلح ارتش عراق ولی مردم و نیروهای اکثر غیر حرفه‌ای موجود در شهر با تمام توان در مقابل دشمن صف آرایی کردند.

برنامه‌ریزی[ویرایش]

در سپتامبر ۱۹۸۰ صدام حسین رئیس‌جمهور عراق هجومی غافلگیرانه را علیه ایران برنامه‌ریزی و به خاک ایران در جبهه گسترده‌ای حمله کرد.

نبرد[ویرایش]

در ۳ نوامبر نیروهای عراقی به آبادان در استان خوزستان ایران رسیدند. پایداری ایران ثابت کرد بیش از حد قوی است، با این حال، فرماندهان عراقی برای تقویت قوا فراخوانده شدند.

محاصره[ویرایش]

عملیات‌های ایران در دوره محاصره[ویرایش]

عملیات کوی ذوالفقاری[ویرایش]

این عملیات در تاریخ ۹ مهر ۱۳۵۹ با هدف عقب راندن ارتش عراق از جزیره آبادان صورت گرفت. در این عملیات بیش از ۷۰۰ نفر از نیروهای عراقی کشته شدند و ۵۰۰ نفر دیگر به اسارت درآمدند.

چهل روز پس از شروع هجوم گستردهٔ عراق به ایران، ارتش عراق تصمیم به تغییر روش خود گرفت و بجای اقدام برای تصرف اهواز با جابه‌جایی نیرو و تقویت محور شلمچه – خرمشهر، تلاش خود را برای تصرف شهرهای آبادان و خرمشهر افزایش داد و روز چهارم آبان توانست بخش غربی خرمشهر را به تصرف خود درآورد. با افزایش تلفات، بهترین روش به‌جای درگیر شدن با مردم شهرها، این بود که شهرهای آبادان و خرمشهر را از منطقه‌ای خالی از سکنه دور بزند. به همین دلیل پس از تصرف بخش غربی خرمشهر، نیروهای جدیدی را برای عبور از کارون در سمت شمال شهرهای آبادان و خرمشهر و قطع هر دو جاده ارتباطی اهواز با این دو شهر، گسیل داشت. ارتش عراق در این تغییر، با مقاومت چندانی روبه‌رو نشد و به‌سرعت توانست برجاده اهواز – خرمشهر تسلط یابد. در روز ۸ آبان، واحدهای مهندسی عراق روی کارون پل زدند و امکان حضور نیروهای عراقی در شمال آبادان فراهم شد. این نیروها از کارون عبور کردند و جاده اهواز – آبادان را نیز بستند. بسیاری از خودروهای عبوری، بی‌خبر از این اتفاق، در چنگ دشمن گرفتار شدند. تندگویان، وزیر نفت ایران یکی از کسانی بود که به اسارت نیروهای عراقی درآمد. تا روز ۹ آبان، مردم در شهرهای آبادان و شرق خرمشهر، هنوز از این تغییر سمت حرکت عراقیها بی‌خبر بودند و اکثر اقدامات مقاومتی آن‌ها در خط تماس غربی شکل گرفته بود[۱] تا اینکه در روز ۹ آبان دریاقلی سورانی که یک نفر اوراقچی معمولی در حاشیه آبادان بود، دید که عراقیها بی سر و صدا نخلهای کوی ذوالفقاری را قطع کرده‌اند و بعد از پل زدن روی بهمن شیر به طرف جاده خسروآباد می‌روند تا محاصره آبادان را تکمیل کنند. او با عجله، فاصله نه کیلومتری کوی ذوالفقاری تا مقر سپاه آبادان را رکاب زد و بلافاصله پس از رسیدن بر سر حسن بنادری، فرمانده سپاه آبادان فریاد کشید که: عراقیها از کوی ذوالفقاری آمدند![۲] علی شمخانی، فرمانده سپاه خوزستان در زمان جنگ، اینچنین روایت می‌کند:

وقتی عراقی‌ها حمله کردند دریاقلی که در آبادان یک گاراژ اوراق فروشی داشت، زودتر از پیشروی عراقی‌ها با خبر شد. با دوچرخه قراضه‌اش هشت کیلومتر را رکاب زد تا به بچه‌های سپاه آبادان اطلاع دهد، که وضعیت این‌طوری است و آن‌ها هم رفتند و پیشروی عراقی‌ها را سد کردند.[۳]

بلافاصله نیروهای نظامی داخل شهر اعم از سپاه، بسیج و مردم محلی (عرب زبان و غیر عرب) به منطقه ذوالفقاری آمده و به سه گروه ۱۲، ۱۳ نفری تقسیم شدند. دو گروه از وسط و یک گروه هم به سمت چپ (از حاشیه بهمنشیر) رفتند تا عراقی‌ها را دور زده و به پل دست یابند. تعدادی از افراد شرکت‌کننده در عملیات اسلحه نداشتند و هنگامی که کسی کشته یا زخمی می‌شد، با اسلحه او می‌جنگیدند. سرانجام مهاجمان که تا جاده خسروآباد پیش آمده بودند، به داخل نخلستان عقب رانده شدند. نیروهای محور چپ به نزدیک پلی که عراقی‌ها نصب کرده بودند رسیدند و با انهدام تجهیزات در حال عبور از آن، پل را مسدود و عقبه عراقیها را قطع کردند. عراقی‌ها با مشاهده این وضع نا امیدانه به مقاومت‌های پراکنده دست زدند، عده‌ای هم تسلیم شدند یا به قصد فرار خود را به بهمنشیر انداختند. به این ترتیب عملیات متوقف کردن پیش روی مهاجمان و عقب راندن آن‌ها تا ساعت ۱ بامداد ۱۰ آبان با موفقیت به پایان رسید. دو شب بعد از این عملیات، عراقیها با اطلاعاتی که از جاسوسان خود به دست آورده بود، کلبه گلی دریاقلی سورانی را هدف خمپاره‌ها قرار دادند. وی که به شدت مجروح شده بود پس از رسیدگی اولیه، برای درمان با قطار به تهران اعزام شد، لیکن در راه شهید شد و در بهشت زهرای تهران در ردیف ۹۲ قطعه ۳۴ دفن گردید.[۲]

عملیات جاده ماهشهر[ویرایش]

این عملیات در تاریخ ۳ آبان ۱۳۵۹ با هدف عقب راندن ارتش عراق از منطقه اشغالی شرق کارون صورت گرفت.

عملیات سه راهی آبادان[ویرایش]

این عملیات در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۵۹ با هدف گسترش مواضع ایران در شمال آبادان صورت گرفت.

عملیات توکل[ویرایش]

این عملیات در تاریخ ۲۰ دی ۱۳۵۹ با هدف عقب راندن ارتش عراق تا نوار مرزی صورت گرفت.

عملیات تپه‌های مدن[ویرایش]

این عملیات در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۶۰ با هدف آزادسازی تپه‌های مدن صورت گرفت.

عملیات فرمانده کل قوا[ویرایش]

این عملیات در تاریخ ۲۱ خرداد ۱۳۶۰ با هدف عقب راندن ارتش عراق از جنوب سلمانیه صورت گرفت.

این عملیات زمینه بسیار مؤثری برای طراحی و اجرای عملیات شکست حصر آبادان فراهم کرد.

عملیات شهید چمران[ویرایش]

این عملیات در تاریخ ۴ مرداد ۱۳۶۰ با هدف آزادسازی جاده آبادان – ماهشهر صورت گرفت.

عملیات ثامن الائمه (ع) (شکست محاصره آبادان)[ویرایش]

این عملیات در تاریخ ۵ تا ۷ مهر ۱۳۶۰ با هدف شکست حصر آبادان و عقب راندن نیروهای عراقی به غرب کارون در منطقه شمال آبادان صورت گرفت.[۴]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Siege of Abadan». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۱۴ خرداد ۱۳۹۰.

  1. "نبردها". دفاع‌مقدس. Retrieved 2015-07-07.
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ "کوی ذوالفقاری". سایت تخصصی و اطلاع‌رسانی دفاع مقدس. 1980-10-01. Retrieved 2015-07-07.
  3. شمخانی، علی (۳ خرداد ۱۳۹۴). ««دریاقلی» نخستین فردی که از حمله عراق به خرمشهر آگاهی یافت». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۴.
  4. عملیاتهای دوره محاصره آبادان

پیوند به بیرون[ویرایش]