اردوی ملی افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ارتش افغانستان)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Afghan National Army
Afghan National Army emblem.svg
نشان ارتش ملی افغانستان
بنیانگذاری ۱ دسامبر ۲۰۰۲[۱]
۱۷۰۹ (اصلی)
(۳۰۹–۳۱۰)
کشور  افغانستان
نوع نیروی زمینی
نقش جنگو زمینی
اندازه ۱۷۴٬۰۰۰ سرباز[۲]
جزئی از Emblem of the Ministry of Defence of Afghanistan.svg وزارت دفاع افغانستان
مرکز فرماندهی مرکز فرماندهی نظامی، کابل، ولایت کابل، افغانستان[۳]
فرماندهان
رئیس ستاد سپهبد Mohammad Sharif Yaftali
جانشین رئیس ستاد سپهبد مرادعلی مراد
مرکز آموزشی غازی آموزش اولین افسران پس از ۲۰۰۱

اردوی ملی افغانستان ارتش رسمی جمهوری اسلامی افغانستان که شامل نیروهای هوای و زمینی و بخشی از نیروهای مسلح این کشور می‌باشد. این ارتش در سال ۲۰۰۲ و با کمک متخصصان نظامی افغانستان وناتو ساخته شد.

تاریخچه ارتش افغانستان[ویرایش]

در زمانی که در افغانستان سلاح گرم وجود نداشت تشکیلات ارتش به سر لشکر و لشکر اعم از تیر زنان، نیزه بازان و شمشیر زنان، محافظین و غیره بود. تا دوره تیمورشاه درانی ارتش افغانستان ارتشی دفاعی و تعرضی بود. پس از شاه زمان، ارتش افغانستان یک ارتش دفاعی بوده‌است.

در طول تاریخ افغانستان ارتش به شکل قومی و غیر منظم وجود داشته‌است که از آن برای دفاع از سرزمین کار گرفته می‌شده. برای بار اولین ارتش منظم قومی متشکل و منظم در قرن هجدهم توسط میرویس خان هوتک به وجود آمد. این ارتش تحت فرماندهی میرویس نیکه (۱۷۰۹–۱۷۱۵) در برابر اردوی ایران جنگید. پس از میرویس خان پسر وی شاه محمود هوتکی (۱۷۱۵–۱۷۲۵) با ارتش ۲۸ هزار نفری خویش به گلون‌آباد حمله نمود و بعد از تصرف اصفهان، ایران صحنه را در مقابل استعمارگران روس تنگ و تنگتر ساخت. در این ارتش فقط چند ضرب توپ‌های خفیف نوع «زنبورک»، تجهیزات مؤثر و ثقیل جنگی را تشکیل می‌داد.

ارتش منظم[ویرایش]

اولین ارتش منظم افغانستان با قطعات توپچی سواره و پیاده‌نظام در سال‌های ۱۷۴۷ تا ۱۷۷۲ در زمان سلطنت احمد شاه درانی تشکیل شده‌است. احمد شاه درانی سپه سالار و نظامی جسور و رادمرد تاریخ پر عظمت افغانستان و ویکی از مردان بزرگ تاریخ در طول سال‌های حکمرانی نادر افشار مهارت جنگی را کسب نمود. اساس دولت باعدل و منظم و ثبات و متمرکز را با یک ارتش فوق‌العاده قوی در افغانستان گذاشت. سردار محمدجهان خان پوپل‌زهییک شخص وطن‌دوست و وطن پرور سپهه سالاری، آن را اداره می‌کرد. اردوی قوی و مستحکم احمد شاه درانی بعد از مرگ وی به پارچه‌های متعددی تقسیم شد و از طرف پسرانش در مقابل همدیگر در خانه جنگیها (جنگ‌های داخلی) کار گرفته شد که یکی از عوامل شکست ارتش منظم و قوی احمد شاه دورانی محسوب می‌شود.

ارتش زمان «احمد شاه بابا» متشکل از یک ارتش منظم و قوی که در منطقه بی‌نظیر بود که براساس اعتقادات محکم دینی و شون غیرت و گسترش اسلام در مقابل با کفار چندین بار بر هندوستان تاخت و پانی‌پات را فتح نمود که با. همین ارتش در زمان تیمورشاه درانی تا دوران شاه زمان پابرجا بود. در زمانی‌که احمدشاه بابا به هندوستان چندین بار حمله نمود، انگلیسی‌ها در هندوستان مصروف تجارت بودند. پس از قرن ۱۶ که کشورهای اروپایی مصروف جهان‌گشایی بودند، انگلیسی‌ها در زمره ابرقدرت در اروپا بودند. آن‌ها متوجه شدند که مسلمانان اداره هندوستان را در دست دارند و مسلمانان افغانستانی یگانه مرجع بودند که می‌توانست به سرعت مسلمانان هند را کمک نمایند؛ و این یک واقعیتی است که هندوستان همیشه از راه افغانستان مورد تهاجم قرار گرفته‌است. هندوها که در هندوستان اکثریت بودند علاقه داشتند تا بر کرسی قدرت بنشینند. این دو نکته برای هندوها و انگلیسی‌ها مورد توجه قرار گرفت.

انگلیسی‌ها به طوایف هندوها کمک نمودند تا در هندوستان دولت مراتی را تشکیل دادند. در حقیقت این دولت به نفع افغانستانی‌ها بود زیرا شانس اشغال هند از طرف انگلیس خیلی کم بود؛ ولی احمدشاه بابا قوت دولت مراته را برهم شکست و هندوستان به یک کشور ضعیف تبدیل گردید. انگلیسی‌ها آهسته آهسته در صحنه سیاسی هند ظهور نمودند تا اینکه در زمان شاه زمان وارد صحنه با افغانستان شده در هند به پیشروی آغاز نمودند. دولت انگلیس برای اشغال هند به اهرم فشاری نیاز داشت تا در صورت پیشروی به هند از بر افغانستان فشار بیاورد که این اهرم فشار دولت ناصرالدین شاه قاجار گردید. در هر پیشروی انگلیس به هند قاجاریان به هرات و قندهار حمله می‌کردند. قشون ناچار بطرف هرات حرکت می‌کرد؛ و هکذا مداخلات انگلیس باعث بروز خانه جنگی‌ها شد. بدین ترتیب ارتش ضعیف شد و این تا حکومت شاه شجاع ادامه یافت و پس از کشته شدن شاه شجاع ارگ شاهی توسط انگلیسی‌ها تاراج شد و ارتش از بین رفت. الماس کوه نور در همین روز (۵/۴/۱۸۴۲) تاراج شد.

دومین ارتش منظم افغانستان[ویرایش]

پارچه پارچه شدن ارتش احمدشاه نفاق و خانه جنگی‌ها باعث سقوط سلطنت سدوزاییها و دخالت و نفوذ بیگانه در کشور گردید و تا سلطنت امیر دوست محمد خان سبب افزایش هرج و مرج و ملوک الطوایفی شدن افغانستان شد، تا اینکه امیر دوست محمد خان در دوره دوم امارت خود (۱۸۰۴–۱۸۶۱) یک ارتش منظم را پایه‌گذاری نمود که تعداد آن از ۳۰ هزار نفر تجاوز نمی‌کرد و امیر از آن برای تحکیم قدرت و حفظ جان خود و خانواده خود کار می‌گرفت؛ به نوشته میرغلام‌محمد غبار در دوره امارت امیر شیرعلی خان اساس یک ارتش منظم و دایمی گذاشته شد که افراد آن تحت آموزش نظامی قرار گرفته با رخت نظامی ملبس گردیدند.

این ارتش از دسپلین نظامی برخوردار گردید و دارای صفوف سه‌گانه پیاده، سواری و توپچی بود و در قشله تازه بنیاد قلعه شیر پور جابجا شد. به گواهی تاریخ ارتش افغانستان ”این ارتش مشتمل بود بر ۵۷ غند پیاده، ۲۰ غند سواره، ۲۶ بطریه کوهی، سواری و فیلی که مجموعاً ۵۰ هزار نفر در ان شامل بود به شکل دایمی استخدام گردیدند. متأسفانه شیرازه ارتش منظم امیر شیر علیخان به دلیل ضعف مزاج امیر که ناشی از وفات پسرش شهزاده و ولیعهد عبدالله قبل از سوق دادن به جهادی که علیه انگلیسی‌ها اعلان شده بود از هم پاشید و خود امیر ابتدا به تاشقرغان و بعداً به ترکستان رفت؛ و در مزارشریف وفات یافت.

سومین ارتش افغانستان[ویرایش]

بعد از امارت امیر شیر علی خان، امیر عبدالرحمن خان برای تشکیل ارتش دایمی کمر بست و در بین دیگر امور دولتی هفته‌ای یک روز را برای امور لشکری تخصیص داده بود. به نقل از کتاب تاریخ «افغانستان در پنج قرن اخیر» تعداد ارتش امیر عبدالرحمن خان عبارت بود از:

 • قوای پیاده ۸۰ هشتاد دسته، هر دسته ۷۰۰ نفر، جمعاً ۵۶۰۰۰ نفر
 • قوای سواره ۴۰ چهل دسته، هر دسته ۴۰۰ نفر، جمعاً ۱۶۰۰۰ نفر
 • قوای توپ خانه یکصد بطریه، هر بطریه ۱۰۰ نفر، جمعاً ۱۰۰۰۰ نفر
 • نگهبانان دربار شاهی:
  • پیاده چهار دسته، هر دسته ۱۰۰۰ نفر، جمعاً ۴۰۰۰ نفر
  • سواره سه دسته، هر دسته ۸۰۰ نفر، جمعاً ۲۴۰۰ نفر

جمعاً ارتش امیر عبدالرحمن خان متشکل از ۸۸۴۰۰ نفر بود.

امیر مذکور برای انکشاف ارتش کارخانه ماشین خانه کابل را که دارای شعبات ریخته‌گری، توپ سازی، تفنگ سازی، باروت و تولید کارتوس سازی، اسلحه سرد و غیره بود بنیادگذاری کرد.

در زمان امیر حبیب‌الله خان ارتش افغانستان انکشافات خوبی نمود. در ضمن مدارس تأسیسات آموزشی ارتش را بنیاد گذاشت. از آن جمله مکتب حربیه برای اکمال کادرهای افسری ارتش در کابل تأسیس شد که بعدها به تعداد ۹۰۰ نفر در آن فنون نظامی را می‌آموختند. در زمان اعلیحضرت غازی امان‌الله خان به منظور تقویه ارتش افغانستان اسلحه جدید از آلمان، انگلستان، ایتالیا و بلجیم خریداری گردید که شامل تفنگ‌های ۱۲ تکه انگلیسی، تفنگ‌های ۱۲ تکه لوچک المانی برای پیاده و سواری، تفنگ‌های ۵ تکه ایتالیای برای پرسنل و مرتبات توپچی، تفنگ‌های پنج تکه بلژیکی برای ژاندارم و پولیس، توپ‌های ۶ پن، توپ‌های ۹ پن قاطری که (از روسیه خریداری شده بود)، توپ‌های ۱۰۵ ملی متری صحرا (۳۶ پن) که توسط شش راس اسپ کشیده می‌شد. دولت اطریش چهار ضرب توپ برای غازی امان‌الله خان بخشش کرده بود که در جنگ تل شرکت کرده بود.

بعدها برای بار دوم سلاح جدید از راین میتال جرمنی و کارخانه سکودای چکوسلواکی «توپ‌ها و تانک‌های سبک» خریداری گردید. در زمان غازی امان‌الله یک قطعه نمونه نیز تشکیل شد، افسران و آموزگاران ترکی برای آموزش افسران افغانی استخدام شد، بعضی افسران برای کسب تحصیلات نظامی به ترکیه و کشورهای دیگر خارجی اعزام شدند، چند بال هواپیما و چند ضرب توپ دور برد خریداری گردید. اما آن طور باید، ارتش در زمان سلطنت غازی امان‌الله خان پیشرفتی ننمود. زیرا افغانستان یک کشور آزاد بود و هم انقلاب سوسیالیستی در اتحاد شوروی مخالف مستعمره جویی بود. تصور نمی‌شد که انگلیس مداخله کند. ارتش افغانستان در این صده توانست در سه جنگ افغان وانگلیس موفق بدر آید و سرزمین خویش را از شر استعمارگران نجات داد و آزاد سازند. بعد از سقوط سلطنت غازی امان‌الله یک دوره اغتشاش در کشور به وجود آمد و این ارتش از بین رفت.

چهارمین ارتش منظم افغانستان[ویرایش]

پس از شاه امان‌الله در افغانستان، حبیب‌الله کلکانی سلطنت را بدست آورد و ارتش قبلی به کلی مورد تاراج قرار گرفت. محمد نادر شاه که در ارتش امان‌الله شاه زحمات زیاد را متقبل گردیده بود توانست با حیله و نیرنگ حبیب‌الله کلکانی را به شهادت برساند. پس از آن به تشکیل ارتش پرداخت. محمد نادر خان در اندک مدت با تطبیق زور و قدرت دولتی ارتش منظم‌تر و نیرومندتری از ارتش عصر امان‌الله شاه به وجود آورد و آن را با اسلحه عصری که بخش زیادی از آن را از انگلستان به اعانه گرفته بود و بخش دیگر آن را از سایر کشورها خریداری کرده بود مجهز گردانید. برای مدرسه جنگی ساختمان تازه‌ای در بالاحصار اعمار نمود. تعداد ارتش محمد نادر خان به قرار نوشته «جورج ارتی» چهل هزار نفر بود که بعد از کشته شدن محمد نادر خان، پسرش اعلیحضرت محمد ظاهر شاه پادشاه شد.

عهد محمد ظاهر شاه در افغانستان، دوران انکشاف کمی و کیفی ارتش افغانستان به‌شمار می‌رود مخصوصاً زمان نخست‌وزیری محمد داود خان که به تاریخ ۶ سپتامبر ۱۹۵۳ از طرف اعلیحضرت محمد ظاهر شاه به تشکیل کابینه موظف شد. سردار محمد داود در پهلوی عهده صدارت در راس قدرت دفاعی کشور نیز قرار گرفت. وی برای تقویه کمی و کیفی ارتش و تجهیز و تسلیح آن علاقه وافری داشت. روی این منظور به ایالات متحده آمریکا رو آورد. اما تقاضاهایی که سردار محمد داود در زمینه کمک‌های نظامی از ایالات متحده آمریکا نموده بود، بی‌نتیجه ماند و بر عکس آمریکا در سال ۱۹۵۳ کمک نظامی خویش را به پاکستان وعده داد. این امر باعث تأثر داود خان گردید و تحقق این کمک‌های نظامی را به پاکستان برای امنیت کشور خطری جدی پنداشت. مخصوصاً که حل مسئله پشتونستان بین افغانستان و پاکستان در سرخط مرام حکومت وی قرار داشت.

سردار محمد داود از تلاش‌های دیپلماتیک با ایالات متحده نیز مأیوس گردید بالاخره سردار محمد داود از نیکسون، رئیس‌جمهور وقت آمریکا که در سال ۱۹۵۴ به کابل آمده بود تقاضای رسمی نمود اما ریچارد نیکسون با تقاضای موصوف توافق نکرد. این یک دلیل واضع بود که آمریکا در مورد این کشور برنامه داشت تا افغانستان مسلح به سلاح روسی شود. در اخیر یک منطقه زور آزمائی بین این دو ابرقدرت گردد.

لهذا سردار محمد داود به ناچار به اتحاد شوروی روی آورد. اتحاد شوروی که آرزومندی شدیدی داشت تا همسایه جنوبی اش از لحاظ نظامی و اقتصادی به وی وابسته باشد، تقاضای افغانستان را لبیک گفت و در سال ۱۹۵۸ با ورود اولین دسته سلاح و تکنیک محاربوی شوروی به افغانستان همکاری نظامی شوروی تحقق یافت.

سردار محمد داود خان با گرفتن سلاح و تکنیک جنگی از شوروی، به تقویه و پیشرفته ساختن ارتش که در مقابل ارتش‌های کشورهای همسایه که ضعیف به نظر می‌رسید اقدام نمود و از لحاظ تشکیلاتی ارتش افغانستان به یک ارتش قدرتمند مبدل شده و کمیت ان به ۸۰ هزار نفر بالا رفت که در شرایط سفر بری ظرفیت جذب همین تعداد دیگر را نیز داشت. بدین منوال ارتش افغانستان به عنوان یک ارتش قدرتمند و ورزیده در منطقه عرض اندام نمود؛ و قادر به دفاع از استقلال، حاکمیت ملی و تمامیت ارضی شد.

در سال ۱۹۵۸ ارتش افغانستان با سلاح ثقیل و خفیف، طیارات و سلاح‌های مدرن ضدهوایی و زرهی پیشرفته، تجهیزات و تکنیک عصری جنگی مجهز گردید به این صورت دوره صدارت سردار محمد داود دوره رشد و ارتقای کمی و کیفی ارتش افغانستان به‌شمار می‌رود. ارتش افغانستان مطابق به قانون وقت حق شمولیت به کدام سازمان سیاسی را نداشت. همین، زمینه را برای روس‌ها مساعد ساخت تا در میان ارتش کار زیرزمینی نمایند. سردار محمد داود بنابر بعضی علل بتاریخ ۳ مارچ سال ۱۹۶۳ استعفایش را به پادشاه وقت تقدیم نمود و بتاریخ ۱۳ مارس ۱۹۶۳ با منظور شدن استعفای سردار محمد داود، دکتر محمد یوسف کابینه خود را معرفی نمود. در خط‌مشی حکومت، تغیر دادن قانون اساسی قبلی کشور و رفع کشیدگی‌ها با پاکستان دیده می‌شد.

بر مبنای خط مشی حکومت جدید مسوده قانون اساسی جدید که بیشتر به تحقق دموکراسی در کشور ممد واقع می‌گردید آماده و در لویه جرگه سال ۱۹۶۴ روی آن غور به عمل آمد و به تصویب رسید و دوره انتقالی شروع شد. از دوره انتقالی تا کودتای ۱۶ ژوئیه ۱۹۷۳ ارتش افغانستان مسیر ارتقای خود را می‌پیمود و با تسلیحات و تکنیک جدید جنگی مجهز می‌گردید. قطعات جدید کوماندو، پراشوتی راکت‌های ضدهوایی مدرن رهبری شونده، غندهای هوایی با هواپیماهای تازه ایجاد می‌گردید.

سیل محصلین نظامی به غرض کسب تحصیلات عالی نظامی به اتحاد شوروی فرستاده می‌شد، هیئت‌های نظامی شوروی غرض مطالعه درجه احضارات ارتش افغانستان و ایجاد ظرفیت‌ها به کشور سفر می‌کردند و تجارب‌شان را برای کادرهای ارتش انتقال می‌دادند، در پهلوی قطعات محارب، صنوف و قدمه‌های تأمیناتی بنابر مشوره جنرالان شوروی ایجاد گردید، تعمیرات دانشگاه جنگی، آکادمی تکنیک، ترمیم خانه مرکزی ارتش که توسط کشور چکوسلواکی اعمار می‌گردید به پایه اکمال رسید. ترمیم خانه مرکزی که یکی از مجهزترین کارخانه‌های نظامی کشور بود، جای کارخانه جنگی سابقه را بسرعت گرفت و تمام احتیاجات قطعات را رفع می‌کرد. در فرودگاه بگرام، خواجه رواش، فرودگاه بین‌المللی کابل، پایگاه هوایی شیندند و کندهار جهت ترمیم هواپیماها و چرخبالها، ترمیم‌گاه‌های مجهز و عصری ترمیم هواپیما به کمک اتحاد شوروی ساخته شد. شفاخانه مجهز نظامی چهار صد بستر ارتش به پایه اکمال رسیده و افتتاح شد؛ قوای ۴ و قوای ۱۵ زره‌دار مجهز با تانک‌های غول پیکر تشکیل شد. در دوره دوم زمامداری سردار محمد داود به صفت رهبر و بعداً رئیس‌جمهور بعد از کودتای نظامی ژوئیه ۱۹۷۳ در قسمت تسلیح و تجهیز اردو کدام اقدام چشمگیری به عمل نیامد اما امور آموزش تکنیکی و تاکتیکی کارمندان ارتش توسط مشاورین و استادان شوروی ادامه داشت؛ و دیگر تکنیک و تکتیک نظامی شوروی در ارتش افغانستان جای خود را اشغال کرده بود.

همزمان با پیشرفته شدن ارتش، ذهنیت‌های افسران ارتش نیز انکشاف یافت و ایجاد احزاب سیاسی در دهه دموکراسی، این روند را بیشتر تقویت بخشید. دیگر افسران ارتش مانند سابق گوش و چشم بسته نداشتند، بلکه روشنگری روز بروز در ارتش وسعت پیدا می‌کرد.

سردار محمد داود که به کمک افسران در پی کودتا مسلحانه به قدرت رسیده بود، در تحت تأثیر کشورهای خارجی دیگر از خط فکری خود عدول کرده بود و به اشاره بعضی از کشورها به تصفیه ارتش و دستگاه دولتی از وجود روشنفکران و چیزفهم‌ها شروع نمود که سخت به زیان وی تمام شد. به این معنی که بی‌اعتمادی نسبت به رژیم روزبروز اضافه شده می‌رفت، روحیه همکاری با رژیم کمتر شده می‌رفت، امنیت رو به خرابی نهاد تا جائیکه در روز روشن وزیر بر حال برنامه‌ریزی در دفتر کارش به قتل رسید. تا اینکه در اثر عمل و تصامیم عجولانه محمد داودخان قیام دوم مسلحانه اردو بتاریخ ۲۷ آوریل ۱۹۷۸ صورت گرفت و رژیم جمهوری سردار محمد داود سقوط کرد و خودش از بین رفت.

بعداز کودتای ۲۷ آوریل اردو، شوروی با دست باز در تمام امور کشور من‌جمله تسلیح، تجهیز و ارتقای سطح کمی و کیفی ارتش دست بکار شد. تا اینکه در اثر تقاضای حکومت وقت افغانستان در سال ۱۹۷۹ قوتهای نظامی شوروی داخل خاک افغانستان شدند که در نتیجه باعث جنگ در افغانستان گردید. در این زمان تا خروج قوت‌های شوروی از افغانستان، قوت‌های شوروی و ارتش افغانستان فعالیت‌های مشترک داشتند و ارتش افغانستان مجهز به سلاح و تکنیک محاربوی پیشرفته شد و از احضارات محاربوی عالی بر خوردار گردید و تا سطح دفاع مستقلانه یا آغاز حکومت دکتور نجیب الله ارتقا یافت. در هشت ثور سال ۱۳۷۱ ارتش افغانستان توقع داشت مجاهدین به آن‌ها وحدت نموده در حفظ ارتش بکوشند؛ ولی برعکس تمام سلاح و مهمات افغانستان از طرف مجاهدین به حکومت پاکستان فروخته شد و کشور در دو دهه بدون سلاح و ارتش باقی‌ماند. در این دو دهه هرج و مرج حاکم شد و نبود قانون و سطح جرم به حد نهائی بالا رفت.

ارتش دولت اسلامی جهادی[ویرایش]

احزاب و گروه‌های جهادی مخالف دولت حزب دموکراتیک خلق افغانستان در سال ۱۳۷۱ هجری شمسی پس از ۱۴ سال جنگ قدرت را بدست آوردند. نیروهای مجاهدین خود دارای تشکیلات نظامی تنظیمی و قومی بودند. اکثریت نیروهای مجاهدین مردمان روستا فاقد علم و دانش بودند. در ۱۴ سال جنگ تمامی دارائی و هستی این‌ها از بین رفته بود. پس از رسیدن به قدرت تمامی وسایل و سلاح ارتش منظم را به قیمت ارزان و به نرخ آهن به پاکستان فروختند. نیروهای مجاهدین دارای تشکیلات ارتش منظم نبودند صرف متشکل از فرمانده و مجاهد بودند. سربازان پیاده این گروه دارای مهارت جنگی قوی بودند.

ارتش امارات اسلامی افغانستان (طالبان)[ویرایش]

طالبان دارای یک ارتش قومی نامنظم بود. بعضی از افسران سابقه‌دار نیز در حکومت طالبان حضور داشتند. طالبان دارای ۴۰۰ تانک و دو طیاره میگ روسی بودند. گفته می‌شود تانک‌های مذکور را بینظیر بوتو از روسیه خریداری نموده به طالبان تسلیم نمود. حکومت طالبان دارای وسایل باربری خیلی ضعیف بودند. سربازان طالب از مورال فوق‌العاده محاربوی بر خوردار بودند. طالبان دارای ۳ اردوگاه نظامی قوی در ژوره ولایت خوست، فرودگاه قندهار، و تفحصات مزار شریف بودند که در آنجا سربازان افغانی، جنگجویان کشورهای آسیای میانه، عرب و [چچن] آموزش‌های نظامی می‌دیدند.

ارتش جمهوری اسلامی افغانستان[ویرایش]

اردوی ملی افغانستان در سال ۱۳۸۲ ه‍.ش با همکاری دولت آمریکا تأسیس و هر سال به کمک کشورهای کمک‌کننده توسعه یافته‌است. در آینده نه چندان دور تشکیلات آن از نگاه تعداد عساکر، کارمند، سلاح و تجهیزات نظامی مجهزتر خواهد شد. در ۲۸ ژانویه سال ۲۰۱۳ تعداد نیروهای مسلح افغانستان به ۳۵۲۰۰۰ هزار تن رسیده بود که مساوی با اردوی پاکستان [نیازمند منبع] می‌باشد.

تشکیلات ارتش ملی در سال ۱۳۹۱ انکشاف نموده که به شرح ذیل می‌باشد: فرماندهی‌های اساسی شامل ۶ قول اردو که ۵ تای آن زمینی و یک قول اردو هوایی است، دو فرقه شامل فرقه مرکزی کابل به نام ۱۱۱ و فرقه عملیات‌های خاص می‌باشد که متشکل از بیش از ۳۰ لوا، ۱۸۰ کندک (پیاده، کماندو، مکانیزه، کشف، حمایه محاربوی، تأمینات محاربوی)؛ فرماندهی‌های متوسط حمایوی شامل تعلیم و تربیه، جلب و جذب، لجستیک، خریداری، کشف و استخبارات، صحیه و مخابره می‌باشد؛ موقعیت لشکرها: فعلاً لشکر ۲۰۱ در جلال‌آباد، لشکر ۲۰۳ در ولایت پکتیا که چهار ولایت را تحت پوشش قرار می‌دهد، لشکر ۲۰۷ در هرات، لشکر ۲۰۵ در ولایت قندهار و لشکر ۲۰۹ در بلخ افغانستان مستقر می‌باشند.

شکل سربازی «داوطلبانه» می‌باشد و جوانان بین ۲۲ تا ۳۵ سال به صورت داوطلبانه در ارتش ثبت نام می‌کنند. دولت برای آن‌ها ماهانه ۱۰۰ دالر معاش تأدیه می‌نماید. برای بار دوم خدمت ۲۰۰ دالر معاش پرداخته می‌شود. سن قانونی خدمت در ارتش افغانستان ۲۲ سال است. سن ذخیره از ۱۶–۴۵ است. تعداد مرد به این سن ۶٫۸ میلیون و زن ۶٫۴ میلیون، تعداد توان داخل خدمت ۳٫۸ میلیون مرد و ۳٫۶ میلیون زن و ظرفیت بالا بردن ۳۷۸٬۹۹۶ نفر می‌باشد.

عبدالرحیم وردک وزیر دفاع سابق افغانستان سمت چپ

تشکیلات[ویرایش]

قوای مسلح افغانستان تحت فرماندهی رئیس‌جمهور و ارتش ملی تحت فرماندهی وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان فعالیت می‌نماید.

مقام وزارت دفاع ملی[ویرایش]

 1. وزیر دفاع
 2. معاون اول
 3. معاونت سیاسی و عملیاتی
 4. معاونت کارمندان
 5. معاونت تکنولوژی و لجستیک
 6. معاونت نیروهای احتیاطی

ریاست‌ها[ویرایش]

وزارت دفاع ملی دارای ریاست‌های ۱-ریاست پارلمانی و امور عامه، ۲-ریاست حقوق بشر، ۳-ریاست ساختمانی، ۴-ریاست حالات اضطراری و فوق‌العاده، ۵-ریاست مالی، ۶-ریاست تفتیش و ۷-ریاست حقوق می‌باشد.

مقام ستاد ارتش (ستر درستیز)[ویرایش]

بخش خیلی مهم و کاری وزارت دفاع افغانستان ستاد ارتش می‌باشد. تشکیلات ستاد ارتش شامل رئیس ستاد ارتش، معاون، ریاست دفتر، ریاست کادر و پرسنل، ریاست کشف و استخبارات، ریاست عملیاتی، ریاست عقیدتی و فرهنگی، ریاست مالی، ریاست مخابره، ریاست تفتیش و ریاست حقوق می‌شود. ریاست استخبارات

فرماندهی‌ها[ویرایش]

 • وزارت دفاع ملی افغانستان داری فرماندهی‌های هوای و دفاع هوائی، کالج (آکادمی) فرماندهی و قرارگاهی، آکادمی ملی نظامی، آموزش و پرورش، جلب و جذب، مرکز آموزشی نظامی کابل (KMTC) می‌باشد که علاوه بر این دارای فرماندهی ۴ بخش، چهار تیپ (لوا)، ۷ قول اردو (سپاه) ۴ فرقه (لشکر) می‌باشد.

فرماندهی عمومی آموزش و پرورش[ویرایش]

بالابردن ظرفیت‌ها و حفظ احضارات محاربوی ارتش ملی آموزش و پرورش است. در حال حاضر علاوه بر آموزش و پرورش داخلی افسران کشورهای پیشرفته در آموزش و پرورش افغانستانی‌ها کوشش دارند تا ارتش این کشور بپا استاد شود تا بتواند از تمامیت ارضی کشور خود دفاع نماید. در مراکز آموزش و پرورش افسران، خورد ضابطان (درجه‌داران) و سربازان می‌شود. هکذا یک تعداد از افسران غرض تحصیل بخارج نیز فرستاده می‌شوند. کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس، کانادا، المان نسبت به دیگر کشورها یاده همکاری دارند

آن عده فرمانده‌های جهادی و گروی مدافعین سابق که تجارب کافی نظامی دارند در کورس‌های به نام (OTB) تعلیمات می‌بینند. فرانسوی‌ها در تربیه افسران و پیاده‌نظام فعالیت دارند در که شرق کابل محل تربیت موقعیت دارد. بریتانیا استخدام و تربیه گروه پیاده را در مکتب افسران داوطلب براه انداخته‌است. با وجودی که (OCS) تحت کنترل و اداره (OTB) قرار دارد ولی به‌طور جداگانه فعالیت می‌نماید. داوطلبان (OCS) جوانانی اند که دارای تجربه نظامی‌اند. کشور فرانسه (CGSC) را در اوایل سال ۲۰۰۴ تأسیس کرد که این مکتب تحت نظر مربیان نظامی فرانسوی فعالیت می‌نماید و نیز دانشگاه دفاعی ملی (NDU) نیز در شمال غرب کابل تأسیس شده‌است. بالاخره تمام تعلیمات جهت عملیات‌های نظامی که در (NMAA) و (CGSC) صورت می‌گیرد به (NDU) انتقال یافته و در آنجا عملی خواهد شد.

 • تعلیم و تربیه در خارج از کشور

کشورهای ایالات متحده آمریکا، فرانسه، ترکیه، چین، آلمان، ایتالیا، انگلستان، تاجیکستان، سویس، هندوستان، روسیه، نیپال، اسپانیا، پاکستان پولند با اردو افغانستان همکاری داشته و حدود بیشتر از ۱۰۰۰ نفر در این کشورها مصروف تحصیل‌اند.

 • . مدرسه حربی [حربی شونحی] مرکز مهم تعلیم و تربیه

حربی شونحی یکی از مهم‌ترین مراکز تعلیم و تربیه می‌باشد که به سویه بکلوریا فارغ می‌دهد. پس از سال ۱۹۹۲ این شونحی دوباره فعال گرید و در سال ۲۰۱۰ برای هفتاد و یکمین دوره فارغ داد که تعداد آن‌ها به حدود ۱۷۰ نفر می‌رسید.

فرماندهی آکادمی ملی نظامی[ویرایش]

آکادمی ملی نظامی که در حقیقت جایگزین حربی دانشگاه می‌باشد به عنوان یک مؤسسه عالی آکادمیک نظامی در ۱۱ سنبله ۱۳۸۳ ه‍.ش برابر با سپتمبر ۲۰۰۴ میلادی باهمکاری ایالات متحد به تیپ آکادمی ملی نظامی ویست پاینت ایالات متحده تأسیس گردید و در ۲۲ مارس ۲۰۰۵ م. رسماً به فعالیت خود آغاز نمود؛ که الی اکنون ۷ دوره را سپری نموده حدود ۲۰۰۰ شاگرد شامل گردیده‌اند. تورنجنرال محمد شریف یفتلی اولین فرمانده آکادمی ملی نظامی می‌باشد؛ و فعلاً تورنجنرال شیرمحمد حْاحْی فرمانده آکادمی ملی نظامی می‌باشد. آکادمی ملی نظامی افغانستان دارای ۱۲ دیپارتمنت می‌باشد که عبارتند از: دیپارتمنت ساینس، اداره و رهبری (منجمنت، روانشناسی و رهبری)، کامپیوتر، نظامی، ورزشی، ریاضیات، لسان‌ها (انگلیسی، جرمنی، فرانسوی، ترکی)، علوم اجتماعی، تاریخ، مهندسی (مهندسی سیول و مهندسی عمومی)، حقوق و دیپارتمنت عقیدتی وفرهنگی. در هر دوره حدود ۶۰۰ نفر شاگرد می‌پذیرد.

قول‌اردوها (سپاه‌ها)[ویرایش]

در افغانستان جمع نظام عسکری عبارتند از: دلگی ۹ نفر، بلوک ۳۰ نفر، تولی ۹۰ نفر، کندک ۲۷۰ نفر، غند ۸۱۰ نفر، لوا، فرقه ۱۲۰۰۰ نفر، قول‌اردو ۳ فرقه یا ۳۶ هزار نفر. برای هر بلوک یک افسر تعیین می‌شود.

 • قول اردوی هوایی الی سال ۱۹۹۲ قوای هوای افغانستان به نسبت داشتن بیشتراز ۴۵۰ طیارات جنگی و انتقالاتی نظامی و پیلوتهای ماهر، جنگ دیده قوی‌ترین قوت هوائی منطقه بود؛ که پیلوتان در کشور هند و اتحاد شوروی برای مدت ۶ سال تعلیمات هوائی می‌دیدند. مشهورترین قهرمان‌های این کشور دگر جنرال محمد مصطفی، امیر محمد صافی، عتیق اله شیزاد، وحیداله بوده که افراد مذکور قدرت فرار از ستینگر را خوب می‌دانستند و هکذا الی یازده عملیات را یک روز می‌نمودند. در مجموع قوتهای هوای افغانستان دارای ۷۰۰۰ پرسنل داخلی ۵۰۰۰ ادوایزر خارجی بود. فعلاً قوای هوائی دارای
 1. بال طیاره Mil Mi-۲۴ حدود ۵۶ بال طیاره هلیکوپتر نوع Mil Mi-۱۷ روسی که ۲۱ بال دیگر در سال جاری باید تحویل شود.
 2. ۶ بال نوع MD Helicopters MD ۵۰۰ آمریکایی که ۵۴ بال دیگر به افغانستان تحویل می‌شود.
 3. ۹ فروند طیاره انتقالاتی نوع C-27A و ۳ طیاره تعلیمی نوی Aero L-۳۹ Albatros دارا می‌باشد. میدان‌های که قابل استفاده طیارات نظامی اند عبارتند از میدان هوای کابل، قندهار، شبرغان، مزار شریف، هرات، شیندند و بگرام می‌باشد. میدان‌های هوایی برای طیارات انتقالاتی عبارتند از قلعه نو، بامیان، فیض آباد، جلال‌آباد، خوست، کندز، میمنه، نیلی، تالقان، تاواره، ینگی، قلعه دهدای و بند سرده. به‌طور کلی در مرحله اول تعداد طیارات بال ثابت حمل و نقلی، کشفی و بمبارد و هلیکوپتر جمعاً ۸۰ فروند بوده و در مرحله دوم تعداد این طیارات به ۱۲۸ فروند خواهد رسید. سن یک پیلوت طور اوسط در حدود ۴۵ سال می‌باشد. در این اواخر کشور آمریکا قرار داد ۲۱ بال هلیکوپتر «میگ-۱۷» را با کشور روسیه برای افغانستان به امضاء رسانید. هزینه آن بالغ بر ۳۶۷ میلیون دلار می‌گردد. فعلاً دو طیاره C-۲۷ جدید دارد قرار است تا سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۰ فروند از این نوع هواپیماها به ارزش ۲۹۰ میلیون دلار در اختیار افغانستان گذاشته شود.
 • قول‌اردوها
 • ۱- قول‌اردوی ۲۰۱ سیلاب لغمان
 • ۲- قول‌اردوی ۲۰۳ تندر گردیز
 • ۳- قول‌اردوی ۲۰۵ اتل قندهار
 • ۴- قول‌اردوی ۲۰۷ ظفر هرات
 • ۵- قول‌اردوی ۲۰۹ شاهین مزار شریف
 • ۶- قول‌اردوی ۲۱۵میوند هلمند
 1. قول‌اردوی هوایی
 2. قول اردوی قوای خاص
بالگرد میل-۱۷ در یک تمرین نظامی در سال ۱۳۹۳ در شهر مزارشریف.

لواهای جداگانه (تیپ‌های مستقل)[ویرایش]

 1. لوای ملی مهندسی (مهندسی)
 2. لوای حمایه و امنیت ستردرستیز
 3. لوای اول پیاده مکانیزه
 4. لوای دوم پیاده مکانیزه

لواهای ذکر شده مربوط به هیچ‌کدام از قول اردوها نمی‌باشند.

فرماندهی‌های زون/منطقه[ویرایش]

 1. فرماندهی زون شمال
 2. فرماندهی زون جنوب
 3. فرماندهی زون شرق
 4. فرماندهی زون غرب

این فرماندهی‌ها تازه تشکیل می‌باشند و در راستای انسجام فرماندهی‌های مربوطه فعالیت می‌نمایند.

فرقه‌ها (لشکرها)[ویرایش]

 • ۱- فرقهٔ ۱۱۱
 1. فرقهٔ عملیات خاص
 2. فرقهٔ پولیس نظامی
 • ۴- فرقهٔ ۲۰ پامیر، کندوز
 • ۱-فرقهٔ ۱۱۱مرکزی کابل.

این فرقه که در سال ۱۳۸۸ تأسیس گردید، در شهر کابل فعالیت دارد و مربوط به هیچ قول اردویی نمی‌باشد.

 • ۲-فرقهٔ عملیات‌های خاص

در سال ۱۳۹۱ از لوای کوماندو به فرقه عملیات‌های خاص ارتقا یافت.

کندک (گردان)[ویرایش]

۱- کندک مبارزه با مواد مخدر. این کندک در سال ۱۳۸۷ تأسیس گردیده و وظیفهٔ مبارزه با مواد مخدر را به عهده دارد.

کندک نمبر ۷ کوماندو در حال فراغت از تحصیل

جلب و جذب[ویرایش]

در مرکز و ولایات ۳۶ فرماندهی جلب و جذب برای داوطلبان واجد شرایط به اردوی ملی موجود است. داوطلبان بعد از اخذ، تأیید و تحویل‌دهی فورم قرارداد در یکی از مراکز آموزش و پرورش اردوی ملی جهت آموزش مسلک نظامی تنظیم می‌شوند. معاش، البسه و لیلیه برای‌شان مشخص و تهیه می‌گردد و بعد از مدت معین آموزش به صفوف اردوی ملی می‌پیوندند.

از سال ۱۳۸۳ تا جوزا/خرداد ۳۲۳۲۱ تن بریدملان و سربازان تحت پوشش سواد آموزی و به تعداد ۸۳۴۵۸ تن از افسران، برید ملان، سربازان، مأمورین و اجیران تحت پوشش دروس مختلف دینی و به تعداد ۲۶۹۸ تن از افسران، بریدملان و سربازان تحت آموزش زبان انگلیسی قرارگرفته‌اند.

۲۵ باب کتابخانه، ۱۰ باب اتاق افتخارات و ۱۰ باب تالار کنفرانس‌ها تهیه و مورد بهره‌برداری قرارگرفته‌است.

در قطعات اردوی ملی ۲۱۵ باب مسجد شریف جدیداً اعمار یا بازسازی گردیده‌است، اما با در نظر داشت ارتقای کمیت اردوی ملی اعمار مساجد هم‌زمان توسعه میابد.[۴]

مراکز تعلیمی[ویرایش]

فرماندهی عمومی تعلیم و تربیه و دکترین، وظیفه تهیه تمامی اصول‌نامه‌ها، تعلیم‌نامه‌ها و پروگرام‌های آموزشی، انسجام، سازماندهی و رهبری موسسات تحصیلی و تعلیمی اردوی ملی را به عهده داشته و بر جریان آن نظارت به عمل می‌آورد.[۴]

موسسات تحصیلی و تعلیمی‌ای که تاکنون در اردوی ملی افغانستان ایجاد شده‌اند عبارتند از:

 1. آکادمی ملی نظامی
 2. آکادمی ضد شورش
 3. آکادمی بریدملان
 4. آکادمی قوماندانیت و قرارگاهی (بجای کورس عالی افسران) در موسسات تعلیمی نظامی جایگاه اول دارد

همچنین علاوه بر این مراکز، مکاتبی نیز جهت آموزش و تقویت مسلک وجود دارند که به مکاتب مسلکی معروف هستند. از این مکاتب حربی شونجی، مکتب لجستیک، مکتب کوماندو، مکتب درایوری، مکتب استخبارات، مکتب عقیدتی- فرهنگی، مکتب صحیه و مکتب مهندسی و … فعال هستند. گفته می‌شود مدت هر کورس تربیوی دو ماه است.

اردوی ملی افغانستان دارای شش مرکز تعلیمی نیز است که شامل موارد زیر می‌باشد:

 1. مرکزی تعلیمی نظامی کابل دارای ظرفیت ۷۰۰۰ نفر
 2. مرکز تعلیمی نظامی مزار شریف دارای ظرفیت ۱۴۰۰ نفر
 3. مرکز تعلیمی نظامی هرات دارای ظرفیت ۱۴۰۰ نفر
 4. مرکز تعلیمی نظامی خوست دارای ظرفیت ۶۰۰ نفر
 5. مرکز تعلیمی نظامی گردیز دارای ظرفیت ۶۰۰ نفر
 6. مرکز تعلیمی دارالامان ۱۴۰۰ نفر
مرکز آموزشی سربازان

بودجه مالی[ویرایش]

ارتش افغانستان از صندوق مالی آیساف (ASFF) تأمین می‌گردد. کشورهای عمده پرداخت‌کننده اردوی افغانستان آمریکا، روسیه و استرالیا می‌باشد.

بودجه‌ای که برای قوای مسلح افغانستان در سال ۲۰۰۸ تعیین شد ۲٫۷ میلیارد دالر در سال می‌باشد؛ که از آن جمله ۱۷۱۱ میلیون دالر برای ارتش، ۹۸۰ میلیون دالر برای پولیس و ۹٫۸ میلیون دالر برای مصارف زندانیان تعین شده بود. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۲ که کمیت اردوی ملی افغانستان بالا می‌رود، مصارف نیز بالا می‌رود.

بودجه مصارف وزارت دفاع افغانستان از پلان بودجه سال دولت افغانستان مبلغ ۱۴٬۰۶۲ میلیون افغانی می‌شود که ۱۲٫۱ درصد از بودجه ملی را تشکیل می‌دهد. (منبع شماره ۶)

افسران ارشد[ویرایش]

 • وزیر دفاع، اسدالله خالد (سرپرست)
 • سخنگوی وزارت دفاع، تورن جنرال دولت وزیری
 • رئیس ستاد اردوی ملی افغانستان، بسم الله وزیری
 • معاون ستاد اردوی ملی افغانستان مراد علی مراد
 • معاون ستاد کل، سپهبد محمد اکرام
 • معاون ستاد ارتش سپهبد محمد اسحاق نوری؟
 • عمومی رئیس ستاد پرسنل، تورن جنرال غلام فاروق
 • رئیس ستاد کل اطلاعات، تورنجنرال عبدالمنان فراهی
 • عمومی رئیس ستاد تدارکات، سپهبد عزیزالدین فراهی
 • رئیس ستاد ارتباطات، تورن جنرال اقبال علی
 • ستاد بازرس کل، سرلشکر جلندر شاه
 • جراح عمومی، سپهبد دکتر عبدالقیوم توتا خیل
 • اردوی ملی افغانستان هوایی سپاه، فرمانده، سرلشکر محمد دوران
 • ۲۰۱ Selab ("سیلاب") فرمانده سپاه، تورن جنرال محمد زمان وزیری
 • ۲۰۳ Tandar ("تندر") فرمانده سپاه،
 • ۲۰۵ Atal ("قهرمان") فرمانده سپاه،
 • ۲۰۷ ظفر ("پیروزی") فرمانده سپاه،
 • ۲۰۹ شاهین ("فالکون") فرمانده سپاه، تورن جنرال زلمی ویسا
 • فرمانده سپاه میوند، ۲۱۵ (ناشناخته)
 • اردوی ملی افغانستان فرماندهی آموزش، بریدجنرال مهمند "کتوازی"
 • فرماندهی آکادمی قوماندانیت وقرارگاهی برید جنرال اسدالله مرادی؟
 • آکادمی ملی نظامی افغانستان، تورنجنرال شیر محمد حْاحْی
 • مرکز آموزش نظامی کابل، بریدجنرال لعل جان "ظهیر"

تجهیزات[ویرایش]

خودرو زرهپوش جنگی[ویرایش]

مودل الگو نوع تعداد تاریخ تولید تشریحات
بی‌آردی‌ام-۲ Brdm2 c.jpg خودرو زره‌پوش شناسایی اتحاد جماهیر شوروی این وسایل از زمان‌های جنگ با روس‌ها باقی مانده‌است. این زرهپوش ساخت روسیه می‌باشد و به عنوان وسیله حمل‌ونقل و سکوی شلیک راکت‌اندازهای چندتایی ۵۷ ملی متری هم استفاده می‌شود.
بی‌ام‌پی-۱ Afghan National Army on patrol.jpg خودرو جنگی پیاده‌نظام اتحاد جماهیر شوروی در طی جنگ شوروی هادر افغانستان تعدادی بی‌ام‌پی-۱ به دست مجاهدین افغان افتاده بود. تا فعلاً باقی مانده‌است. یا پس از سقوط دولت دکتر نجیب اله
بی‌ام‌پی-۲ 800px-Us ord museum 005.jpg خودرو جنگی پیاده‌نظام ۱۹۸۷–۲۰۰۲ اتحاد جماهیر شوروی به تعداد ۱۵۰–۱۵۰۰عدد نوع ۹M111 ATGMs درسال۱۳۵۷ فرمایش داده شدکه در بین سال‌های ۱۳۵۷ الی ۱۳۷۰ به دولت افغانستان تحویل داده شد. در سال ۱۹۹۲ به تعداد۵۵۰ زنجیر خودرو بی‌ام‌پی۱ و ۲ فعال بودند. ۶۰تا ۸۰عدد بی‌ام‌پی۱ و ۲ پس از سال ۲۰۰۲بدولت افغانستان تحویل داده شد.
ام ۱۱۳ 800px-M113 in Panama.jpg نفربر زره‌پوش ۶۳ ایالات متحده آمریکا
هاموی ANA at KMTC in 2009.jpg نفربر زره‌پوش ۷٬۵۵۰ ایالات متحده آمریکا
ام۱۱۱۷ M1117 Armored Security Vehicle.jpg وسایل نقلیه بین‌المللی ۴۴۰ ایالات متحده آمریکا علاوه بر به ASV و پیکربندی APC، انواع مأموریت‌های دیگر این وسیله عبارتند از: فرماندهی و کنترل، آمبولانس، مهندسی، تعمیر و نگهداری، ملات، و شناسایی وسایل نقلیه است. به‌طور کامل در اواخر سال ۲۰۱۲ تحویل داده خواهد شد.

تانک اصلی میدان نبرد[ویرایش]

مدل الگو نوع تعداد تاریخ تولید تشریحات
تی-۵۵ T-55 skos RB.jpg تانک رزمی اصلی ۱۹۶۱–۱۹۹۱ اتحاد جماهیر شوروی ۵۴ تی-۵۴ و ۵۰ تی-۵۵ در سال ۱۹۶۱ بنا بر فرمایش دولت افغانستان از اتحاد جماهیر شوروی بین سال‌های ۱۹۶۲ و ۱۹۶۴ وارد شد. ۲۰۰ عراده تی-۵۴ در سال ۱۹۷۸ از اتحاد جماهیر شوروی سفارش داده و در بین سال‌های ۱۹۷۸ و ۱۹۷۹ تحویل داده شد. ۷۰۵ عراده تی-۵۵ در سال ۱۹۷۸ به اتحاد جماهیر شوروی سفارش داده در بین سال‌های ۱۹۷۸ و ۱۹۹۱ تحویل داده شد. ۱۰۰۰ عراده تانک نوع تی-۵۴، تی-۵۵، تی-۶۲ و پی‌تی—۷۶ در سال ۱۹۹۲ فعال وجود داشت. در حال حاضر ۶۰۰ عراده تانک نوع تی-۵۵ در خدمت هستند که درین اواخر با ام-۶۰ پاتون عوض شد.
تی-۶۲ T62 Afghanistan.JPG تانک رزمی اصلی ۱۹۷۳–۱۹۹۱ اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۳ یکصد عراده نوع تانک تی-۶۲ فرمایش داده شد درسال‌های ۱۹۷۵و۱۹۷۶ به دولت افغانستان تحویل شد. به تعقیب ۱۵۵ عراده در سال ۱۹۷۹ فرمایش داده شد که در سال ۱۹۷۹ و۱۹۹۱ تحویل داده شد نوع که فعلاً فعال اند عبارتند ازT-62-T-62M-T- 62M۱ می‌باشد.

توپخانه[ویرایش]

مودل الگو نوع تعداد تاریخ تولید تشریحات
ب‌ام-۲۱ گراد 1372 bm 21 grad.JPG راکت‌انداز چندتایی خودکششی ۱۲۲ م‌م اتحاد جماهیر شوروی
زو۲۳–۴ ZSU 23-4.JPG توپ ضدهوایی خودکششی چهارلول ۲۳م‌م اتحاد جماهیر شوروی بیست پایه از طرف روس‌ها داده شده‌است.
زو-۲۳-۲ ZU-23-2 in Saint Petersburg.jpg توپ ضدهوایی دولول ۲۳ م‌م اتحاد جماهیر شوروی عمدتاً از قوای اتحاد جماهیر شوروی در زمان عقب‌نشینی باقی مانده‌است. بسیاری بر روی کامیون‌ها به عنوان سیستم‌های آتش پشتیبان بداهه نصب شده‌است.
زی‌پی‌او-۴ 14,5-мм счетверенная зенитная пулеметная установка конструкции Лещинского ЗПУ-4 (1).jpg مسلسل چهارلول ضدهوایی ۱۴٫۵ م‌م اتحاد جماهیر شوروی انواع تک‌لول و دولول هم موجود است.
دی-۳۰ Artilleryman of the Afghan National Army.jpg توپ هویتزر ۱۲۲ م‌م اتحاد جماهیر شوروی
ام-۱۹۳۷ 152 mm howitzer-gun M1937 (ML-20) 1.jpg توپ هویتزر اتحاد جماهیر شوروی از فعالیت بازمانده.
ام-۱۹۴۳ (دی-۱) D1 howitzer kiev.jpg توپ هویتزر ۱۵۲ میلی‌متری اتحاد جماهیر شوروی از فعالیت بازمانده.
ام-۱۹۳۸ M30 howitzer nn 1.jpg توپ هویتزر ۱۲۲ م‌م اتحاد جماهیر شوروی از فعالیت بازمانده.
ام-۱۱۴ USArmy M114 howitzer.jpg توپ هویتزر ۱۵۵ م‌م ایالات متحده آمریکا
ام۴۶ 130-мм пушка М-46 образца 1953 года (1).jpg توپ صحرایی ۱۳۰ م‌م اتحاد جماهیر شوروی
اسکاد SCUD 2.JPG موشک بالستیک اتحاد جماهیر شوروی فعال نیست.
۹کا۵۲ لونا-ام Luna m frog 7 hameenlinna 1.jpg راکت‌انداز چندتایی خودکششی اتحاد جماهیر شوروی از فعالیت بازمانده.
بی‌ام۲۷-اورگان 9P140 Uragan.jpg راکت‌انداز چندتایی خودکششی اتحاد جماهیر شوروی از فعالیت بازمانده.

سلاح خورد دفاعی و تعرضی[ویرایش]

مودل نوع تعداد تاریخ یا فوتو تولید تشریحات و فوتو
تفنگچه ماکارف پیستول نیمه‌خودکار Pistolet makarova pm travmatik com by-sa.jpg اتحاد جماهیر شوروی
تفنگچه تی‌تی پیستول نیمه‌خودکار Pistol TT33.jpg اتحاد جماهیر شوروی
برتا ام۹ پیستول نیمه‌خودکار M9-pistolet.jpg ایتالیا
ستیچن ای پ اس پیستول اتوماتیک اتحاد جماهیر شوروی
موزین نجنت تفنگ گلنگدنی Mosin Nagant series of rifles.jpg اتحاد جماهیر شوروی برای تشریفات.
کلاشنیکف آکاام تفنگ تهاجمی AKM Izhevsk 1960.jpg اتحاد جماهیر شوروی گدام.
کلاشنیکف آکا-۴۷ تفنگ تهاجمی ۷۰px اتحاد جماهیر شوروی الی ۲۰۰۸ مورد استفاده قرار نداشت فعلاً صرف توسط قطعات منظم مورد استفاده قرار می‌گیرد.
کلاشنیکف آکا۷۴ Ak74assault.jpg اتحاد جماهیر شوروی در گدام.
کلاشنیکف تایپ ۵۶ تفنگ تهاجمی AK-47 and Type 56 DD-ST-85-01269.jpg چین در گدام.
ام-۱۶ تفنگ تهاجمی ۱۰۴٬۰۰۰ M16a1m16a2m4m16a45wi.jpg۲۰۰۷–۲۰۰۹ ایالات متحده آمریکا این سلاح از طرف دولت آمریکا غرض مدرن ساختن اردو افغانستان توزیع شده‌است.
کارابین ام۴ تفنگ کارابین تهاجمی ۴۲٬۱۸۹ PEO M4 Carbine RAS M68 CCO.jpg۲۰۰۸–۲۰۰۹ ایالات متحده آمریکا تنها با کماندوهای ارتش افغانستان و نیروهای ویژه استفاده می‌شود. M4s فروخته شده به عنوان بخشی از بسته نظامی خارجی در سال ۲۰۰۶. M4s اضافی فروخته شده به عنوان فروش بسته نظامی خارجی ۲۰۰۸.
کولت کانادا سی ۷ تفنگ تهاجمی ۲٬۵۰۰ Danish AR M95.png۲۰۰۷–۲۰۰۸ کانادا در دسامبر سال ۲۰۰۷، کانادا موافقت کردند اهدا کند ۲۵۰۰ عدد تفنگ C۷ را به اردوی ملی افغانستان همراه با آموزش و مهمات. در ژوئن ۲۰۱۱، اردوی ملی افغانستان، تفنگ C۷ را تعویض کند به تفنگ M۱۶ آمریکایی.
دراگونوف تفنگ تک‌تیراندازی اتحاد جماهیر شوروی
ام-۲۴ تفنگ تک‌تیراندازی ۱٬۲۰۰ PEO M24 SWS.jpg ایالات متحده آمریکا
ام-۲۴۹ (اف‌ان‌مینیمی) تیربار سبک و تفنگ اتوماتیک ۱۶٬۲۴۸ PEO M249 Para ACOG.jpg بلژیک
آرپی‌کا ماشیندار خفیف Soviet RPK.JPEG اتحاد جماهیر شوروی
ام-۲۴۰ (اف‌ان‌ماگ) تیربار چندمنظوره ۳۰٬۱۵۲ PEO M240B Profile.jpg بلژیک
پی‌کا تیربار چندمنظوره PKM machine gun.jpg اتحاد جماهیر شوروی
دوشکا تیربار سنگین 12,7-мм станковый пулемёт ДШК образца 1938 года (3-1).jpg اتحاد جماهیر شوروی
ان‌اس‌وی تیربار سنگین NSVT (2).JPG اتحاد جماهیر شوروی استفاده کم دارد.
ام۲ برونینگ تیربار سنگین ۱۹٬۵۰۰ Machine gun M2 1.jpg ایالات متحده آمریکا
آرپی‌جی-۷ راکت‌انداز دوش‌پرتاب RPG-7 detached.jpg اتحاد جماهیر شوروی
اس‌پی‌جی-۹ توپ بدون لگد Grenade launcher SPG-9M.jpg اتحاد جماهیر شوروی
میلان موشک هدایت‌شونده ضد تانک Milan 501607 fh000004.jpg فرانسه به تعداد کم موجوداند..
جی پ۲۵ نارنجک‌انداز اتوماتیک GP-30 grenade launcher.jpg اتحاد جماهیر شوروی
نارنجک‌انداز ام-۲۰۳ نارنجک‌انداز تفنگی ۹٬۲۵۰ M203 1.jpg ایالات متحده آمریکا
خمپاره متوسط ۸۲ میلی‌متر خمپاره ۵۰۰ Cannon, Château du Haut-Koenigsbourg, France.jpg اتحاد جماهیر شوروی
خمپاره ۶۰ میلی‌متری ام-۲۲۴ خمپاره M224 mortar firing.jpg ایالات متحده آمریکا
خمپاره ۸۱ میلی‌متری ام۲۵۲ خمپاره M252 mortar usmc.jpg ایالات متحده آمریکا

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. Retrieved August 2009. ۰February 11, 2011 بایگانی‌شده در ۲۰۱۱-۰۲-۱۱ توسط WebCite
 2. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام DoDReport2017 وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
 3. http://www.nationalguard.mil/News/Article-View/Article/590370/virginia-national-guards-29th-infantry-division-mentors-making-a-difference-in/
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ http://www.gmic.gov.af/dari/analysis/56-urdo-i-millie

منابع[ویرایش]

 1. اردو و سیاست نوشته ستر جنرال محمد نبی عظیمی سابق فرمانده گارنیزون افغانستان
 2. افغانستان درپنج قران اخیر -مولف میر محمد صدیق فرهنگ در چلد اول دوم وسوم راجع به تشکیلات نظامی هر شاه درج گردیده‌است. نشر انتشارات قم محمد وفائی خیابان ارم ایران

states plan for sustaining the afghanistan national security forces 1231.pdf

 • ۵. بودجه ملی دولت افغانستان برگرفته از صفحات ۳و۱۴۳

[۱]

 • ۶. مصاحبه با ارکان حرب نورالحق علومی رئیس حزب متحد ملی و سابق فرمانده قول اردو قندهار در مورد اردو افغانستان. page 401.htm[پیوند مرده]
 • ۷. اردوی افغانستان و دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور در وبگاه خبررسانی آریانا نت

[۲]

 • ۸. ویکی پییدیا انگلیسی Afghan national army - Military of Afghanistan
 • ۹. تاریخ افغانستان دربخش اردو نوشته دگروال غلام نبی یورش از قسمت ۱۳سلطنت امیر شیرعلی خان الی قسمت ۱۸صفحات متعدد.

پیوند به بیرون[ویرایش]