رئیس‌جمهور افغانستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از رئیس جمهور افغانستان)
پرش به: ناوبری، جستجو
رئیس جمهور جمهوری اسلامی افغانستان
Emblem of Afghanistan.svg
نشان رسمی
متصدی کنونی
اشرف غنی احمد زی

از 29 سپتامبر 2014
لقب جلال‌المتعاب
گمارنده رأی مستقیم مردم
مدت دوره پنج سال (یکبار تمدید پذیر)
دارندهٔ افتتاحی محمدداوود خان
بنیادگذاری ۱۷ جولای ۱۹۷۳ (اولین جمهوری)
وب‌گاه دفتر ریاست جمهوری
جمهوری اسلامی افغانستان
National emblem of Afghanistan.svg

سیاست و حکومت افغانستان


رئیس جمهور افغانستان عالی‌ترین مقام رسمی کشور افغانستان است. او برای مدت ۵ سال با رای مستقیم مردم انتخاب می‌شود و یکبار تمدید پذیر است. افغانستان فقط در بین سالهای ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۲ و از ۲۰۰۱ تاکنون دارای نظام جمهوری بوده است. پیش از ۱۹۷۳ کشور توسط پادشاه اداره میشد. این کشور زیر در بین سالهای ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۱ زیر سلطه رژیم‌های مجاهدین و طالبان بوده است. رئیس جمهور فعلی اشرف غنی احمدزی میباشد که برای نخستین بار در این پست که در انتخابات ریاست جمهوری 2014 افغانستان برگزار شده بود، انتخاب شد.

تاریخچه[ویرایش]

اولین رئیس جمهور افغانستان ژنرال محمد داوودخان در سال ۱۹۷۳ بود که قدرت پادشاهی را از پسرکاکایش (پسرعمویش) محمد ظاهر شاه در یک کودتای غیرخشونت‌آمیز گرفته بود. او در سال ۱۹۷۸ توسط اعضای حزب دموکراتیک خلق افغانستان ترور شد و نورمحمد تَرَکی به عنوان رئیس جمهور مقرر گشت. در طول دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی، کشور توسط چندین رئیس جمهور مختلف اداره می‌شد که شامل حفیظ‌الله امین، ببرک کارمل، دکتر محمد نجیب الله و برهان‌الدین ربانی همراه با بسیاری دیگر میشدند.


قدرت[ویرایش]

قانون اساسی افغانستان به رئیس‌جمهور به عنوان رئیس دولت، قدرت‌های بسیار زیادی در زمینه‌های نظامی و مقننه اعطا کرده است. همین کار موضوع بحث‌های جنجالی از سوی لویه جرگه در دسامبر ۲۰۰۳ بود. اگرچه آنها از سوی دولت موقتی و پشتیبان‌های غربی حامد کرزی به عنوان کسانی که می‌توانند امنیت را تأمین کرده و در ثبات افغانستان نقش داشته باشند دیده شدند.

انتخابات‌های دیگر[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]