پیستول نیمه‌خودکار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پیستول نیمه خودکار (یا به اصطلاحی غلط کلت) نوعی سلاح کمری است.

در این نوع سلاح بر خلاف هفت‌تیر (رولور) که دارای چندین جان لوله است، تنها یک جان لوله وجود دارد و اسلحه پس از هر شلیک گلوله‌ای تازه را درون جان لوله جای می‌دهد. این سلاح از آن رو نیمه خودکار نامیده می‌شود که برای اولین شلیک، لازم است لوله کشویی به سمت عقب کشیده شود تا اولین گلوله مستقر شود. اما پس از آن با شلیک هر گلوله، پوکه به صورت خودکار خارج و بر اثر فشار گاز باروت گلوله‌ای تازه از خشاب درون جان لوله جای می‌گیرد.

SIG P226

بیشتر انواع اسلحه دستی نیمه‌خودکار دارای خشاب هستند که معمولا درون دسته اسلحه جای دارد. وجود خشاب در دسته باعث می‌شود تا اسلحه به طور معمول ظرفیت فشنگ بیشتری در مقایسه با هفت‌تیر داشته باشند. همچنین پهنای اسلحه کاهش یافته و پنهان کردن آن آسان‌تر خواهد بود. اما نیاز به بزرگ بودن دسته باعث می‌شود تا خوشدستی و ارگونومی این نوع تپانچه‌ها در مقایسه با هفت‌تیر کمتر باشد.

در ایران سلاح کلت ام۱۹۱۱ توسط پلیس و نیروهای نظامی به طور رسمی به کار گرفته می‌شود[۱] از آنجا که این سلاح از اولین انواع اسلحه دستی نیمه‌اتوماتیک بود که در ایران رایج شد برخی افراد به صورت عامیانه نام کلت را برای تمام سلاح‌های از نوع اسلحه دستی نیمه خودکار به کار می‌برند. به دلیلی مشابه نیز در زمان گذشته به این نوع سلاح پارابلوم نامیده می‌شد که نام نوعی اسلحه دستی نیمه‌اتوماتیک آلمانی است.

منابع[ویرایش]

  1. Hogg, Ian (1989). Jane's Infantry Weapons 1989-90, 15th Edition. Jane's Information Group. pp. 826–836. ISBN 0-7106-0889-6.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Semi-automatic_pistol». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در اوت ۲۰۱۲.