پیستول نیمه‌خودکار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پیستول نیمه خودکار (یا به اصطلاحی غلط کلت) نوعی سلاح کمری است.

در این نوع سلاح بر خلاف هفت‌تیر (ریوولور Revolver) که دارای چندین جان لوله است، تنها یک جان لوله وجود دارد و اسلحه پس از هر شلیک گلوله‌ای تازه را درون جان لوله جای می‌دهد. این سلاح از آن رو نیمه خودکار نامیده می‌شود که کاربر برای هربار شلیک میبایست ماشه پیستول را بکشد. بعبارت دیگر، سلاح نیمه‌خودکار قابلیت آن را ندارد که با نگهداشتن ماشه، به صورت تیربار فشنگها را شلیک کند. در پیستول‌ها هم همانند هر سلاح خودکار و نیمه‌خودکار دیگر، برای اولین شلیک لازم است روپوش فوقانی لوله که حکم گلنگدن را نیز دارد به سمت عقب بکشید تا اولین فشنگ مستقر شود. اما پس از آن با شلیک هر گلوله، پوکه به صورت خودکار خارج و بر اثر فشار گاز باروت، فشنگی تازه از خشاب کشیده شده و درون جان لوله جای می‌گیرد.

SIG P226

بیشتر انواع اسلحه دستی نیمه‌خودکار دارای خشاب هستند که معمولاً درون دسته اسلحه جای دارد. وجود خشاب در دسته باعث می‌شود تا اسلحه به‌طور معمول ظرفیت فشنگ بیشتری در مقایسه با هفت‌تیر داشته باشند. همچنین پهنای اسلحه کاهش یافته و پنهان کردن آن آسان‌تر خواهد بود. اما نیاز به بزرگ بودن دسته باعث می‌شود تا خوشدستی و ارگونومی این نوع تپانچه‌ها در مقایسه با هفت‌تیر کمتر باشد.

در ایران سلاح کلت ام۱۹۱۱ به صورت معدود توسط پلیس و نیروهای نظامی به‌طور رسمی به کار گرفته می‌شود[۱] از آنجا که این سلاح ساخت کمپانی کُلت آمریکا است و از اولین انواع سلاح‌های دستی نیمه‌اتوماتیک بود که در ایران رایج شد برخی افراد به صورت عامیانه واژهٔ کلت را برای تمام سلاح‌های از نوع اسلحه دستی نیمه خودکار به کار می‌برند. به دلیلی مشابه نیز در زمان گذشته به این نوع سلاح پارابلوم گفته می‌شد. پیستول نیمه‌اتوماتیک مشهور آلمانی با نام لوگر پارابلوم ۱۹۰۸ مورد استفاده قرار میگرفته‌است و نام پارابلوم روی فشنگهای 9میلیمتری باقی مانده‌است و در دنیا از این فشنگ با نام 9میلیمتری پارابلوم یاد می‌شود. در حال حاضر رایجترین پیستول نیروهای مسلح در ایران زیگ زائور پی۲۲۶ می‌باشد که محصول مشترک سوئیس و المان بوده و در ایران با نام زعاف به صورت بومی تولید میگردد.

منابع[ویرایش]

  1. Hogg, Ian (1989). Jane's Infantry Weapons 1989-90, 15th Edition. Jane's Information Group. pp. 826–836. ISBN 0-7106-0889-6.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Semi-automatic_pistol». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در اوت ۲۰۱۲.