بلدرچین معمولی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بلدرچین معمولی
وضعیت بقا
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پرندگان
راسته: ماکیان‌سانان
تیره: قرقاولیان
سرده: بلدرچین
گونه: C. coturnix
نام علمی
Coturnix coturnix
لینه، ۱۷۵۸

بلدرچین معمولی (Coturnix coturnix) پرنده کوچکی از تیره قرقاولیان، راسته ماکیان‌سانان است. این گونه بومی آسیا، اروپا و آفریقا است. این پرنده همچنین برای استفاده از تخم و گوشت در برخی نقاط دنیا پرورش داده می‌شود.

این پرنده خپل و کره‌ای شکل است و تا حدود ۱۶ تا ۱۸ سانتیمتر رشد می‌کند. یک نوار سفید در بالای چشم دارد. تفاوت بلدرچین نر و ماده در پرهای سینه‌شان است که برای نرها حنایی‌رنگ و ماده‌ها خرمائی سوخته (خاکستری با نقاط سیاه‌رنگ) می‌باشد. جنس ماده بالغ سنگین‌تر از جنس نر است. وزن نر ۸۵ تا ۱۱۰ گرم و وزن ماده ۹۰ تا ۱۲۰ گرم است. بلدرچین با توجه به این‌که پرنده‌ای مهاجر است برخلاف دیگر ماکیان‌سانان بال‌های بلندی دارد که طول آن‌ها به ۳۲ تا ۳۵ سانتیمتر می‌رسد.

بلدرچین‌ها جثهٔ کوچک و خپلی دارند و زندگی بر روی زمین را ترجیح می‌دهند. از دانه‌ها و نیز حشرات و دیگر جنبندگان کوچک تغذیه می‌کنند. بر روی زمین لانه می‌سازند و بر پروازهای کوتاه و سریع قادرند.

تولید مثل[ویرایش]

دو عدد تخم بلدرچین در کنار یک تخم مرغ

فصل زاد و ولد بر حسب موقعیت و مکان متفاوت است. بلدرچین ماده بین ۶ تا ۱۸ تخم بر روی زمین می‌گذارد و ۱۶ تا ۲۰ روز بر روی تخم می‌خوابد. تخم بلدرچین کوچک بوده و بین ۱۵ تا ۱۸ گرم وزن دارد، سفید رنگ با خال‌های سیاه، قهوه‌ای و حتی آبی می‌باشد.

پراکندگی[ویرایش]

بلدرچین معمولی در تعداد زیاد در بسیاری از نواحی آسیا، اروپا و آفریقا حضور دارد. بیشتر در علفزارها و مزارع کشاورزی دیده می‌شوند. بیشتر بلدرچین‌های معمولی مهاجرت می‌کنند.

بلدرچین‌ها در سراسر ایران در بهار و تابستان دیده می‌شوند. معدودی از آنها زمستان‌ها در زمین‌های کم‌ارتفاع سراسر ایران باقی می‌مانند.

جمعیت جهانی این پرنده بین ۳۵ تا ۳۰۰ میلیون برآورد می‌شود.[۱]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Coturnix coturnix IUCN Red List, 2009

پیوند به بیرون[ویرایش]