لهجه فارسی کرمانشاهی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نقشه پراکندگی گویش ها و لهجه های ایرانی

لهجه فارسی کرمانشاهی لهجه‌ای از زبان فارسی است که ویژهٔ شهر کرمانشاه است.[۱][۲] واژگان کردی دگرگون شده با پرداخت در جمله‌های فارسی کرمانشاهی دیده می‌شود.لهجه فارسی کرمانشاهی قدمتی نزدیک به ۲۰۰ سال دارد. [۳] تفاوت‌های آوایی، واژگانی و ساختواژی میان فارسی کرمانشاهی و فارسی معیار، به سبب تأثیر کردی کرمانشاهی پدید آمده است.[۴][۵] واژگان کردی با پرداخت‌ها و سایش‌هایی دگرگون شده و در جمله‌های فارسی کرمانشاهی جای می‌گیرد و به کار می‌رود.[۶]

تاريخچه[ویرایش]

با تشكیل حكومت قاجار در ایران و شكل گیری سازمانهای اداری و حكومتی در آن زمان و وجود امارتهای حكومتی نوادگان آنها در نقاط مختلف كشور و رسمی بودن زبان فارسی و سخن گفتن باسوادان (كارمندان و طیف حاكم) به زبان فارسی و عدم آشنایی آنان با زبانهای محلی، كافی بود تا مردم برای ارتباط برقرار كردن با آنان به زبان فارسی نیازپیداكنند با توجه‌به‌وجود قشر بازاری و بیسواد در میان مردم و عدم آشنایی آنان با زبان فارسی در بیشتر اوقات آنان با مشكل پائین بودن دایره‌واژگان فارسی روبه‌رو می شدند و برای جبران آن واژگانی از زبان كردی را در سخن خود می آوردند بدین گونه‌شخص دیگری این واژه‌را از یكی میشنید و به‌گمان آنكه‌واژه‌ای فارسی است آنرا در مكالمات خود به‌كار می برد و بدین گونه‌در بین مردم كرمانشاه زبان فارسی رایج شد.[۷]فارسی کرمانشاهی به وسیله افراد مهاجر (عمدتاً از همدان)و زواری که از مسیر کرمانشاه به عتبات می رفتند،ایجاد شده است.[۸][۹]

ویژگی تلفظ[ویرایش]

در لهجه فارسی کرمانشاهی در بسیاری از موارد واژه‌ها به همان صورت که در زبان فارسی نوشته می‌شوند، خوانده می‌شوند :

 • نان --> نان
 • خانه --> خانه

علامت‌های اسم معرفه[ویرایش]

با اضافه کردن "َ-گه" به اسم

 • مداد َگهَ (Medâdaga) --> همان مداد
 • مرد َگهَ (Mardaga)--> همان مرد

استفاده از واژگان کردی[ویرایش]

اساس واژگان فارسی کرمانشاهی واژگان فارسی است که مقداری از واژه‌های زبان کردی با تغییر و تحول به شکلی جدید به آن افزوده شده‌اند.

فعل[ویرایش]

ماضی بعید[ویرایش]

روش ساختن ماضی بعید در فارسی کرمانشاهی به این صورت است. [۱۰]

بن ماضی + اُوْد (Owd) + شناسه شخصی گذشته

 • رفتُوْدَم (Raftowdam) --> رفته بودم
 • دیدُوْدی (Didowdi) --> دیده بودی

تلفظ "و"[ویرایش]

در تمامی موارد حرف "و" به صورت (W) و با غنچه کردن لب‌ها ادا می‌شود؛ بر خلاف «و» پارسی (V) که با برخورد دندان‌های بالا به لب پایینی ادا می‌شود.

 • نود (Nawad)

نمونه[ویرایش]

لهجه کرمانشاهی تلفظ فارسی معیار
سی کو Sey ko (سیر کن) نگاه کن
بشیوانش Beshiwânesh به همش بزن- به همش بریز
کُره ولمان بوکو Welemân Boko کُر= پسر(کُره = پسره) پسره ولمان کن!
نِشدَم neshdam نشستم
تُن علی Tone ali تو را به علی قسم
کُره گرفدیدمان بنِ قَن؟ Kora Gereftidemân Bana Qan ما را بند(بی ارزش) قند فرض کرده‌ای؟ (انگاشته‌ای؟)! (ما را دست انداخته‌ای؟) هشتمش hash tamesh گذاشتمش

پانویس[ویرایش]

 1. ناتل خانلری، پرویز. تاریخ زبان فارسی
 2. «مرگ لهجه‌ها». روزنامۀ ابتکار، ۶ بهمن ۱۳۸۶. بازبینی‌شده در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۰. 
 3. لیمویی، علی (1389). واژه‌نامک (واژه‌نامه‌ی فارسی کرمانشاهی). کرمانشاه: باغ نی.
 4. بهجو، زهره ، فعل در فارسی کرمانشاهی در مجموعه مقالات نخستین هم اندیشی گویش شناسی ایران، 9 تا 11 اردیبهشت 1380، تهران: فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نشر آثار، چاپ اول: 1381، ص61.
 5. بهجو، زهره ، فعل در فارسی کرمانشاهی در مجموعه مقالات نخستین هم اندیشی گویش شناسی ایران، ۹ تا ۱۱ اردیبهشت ۱۳۸۰، تهران: فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نشر آثار، چاپ اول: ۱۳۸۱، ص62.
 6. بهجو، زهره ، فعل در فارسی کرمانشاهی در مجموعه مقالات نخستین هم اندیشی گویش شناسی ایران، 9 تا 11 اردیبهشت 1380، تهران: فرهنگستان زبان و ادب فارسی، نشر آثار، چاپ اول: 1381، ص63.
 7. http://www.kurdpa.net/farsi/idame/wituwej/13311
 8. http://kermanshah.isna.ir/Default.aspx?NSID=5&SSLID=46&NID=30831
 9. http://www.iranview.com/post/11048
 10. رنجبر چقاکبودی، وحید. دستور زبان کردی کرمانشاهی. کرمانشاه: طاق‌بستان، ۱۳۸۸. ۶۷. شابک ‎۹۷۸-۹۶۴-۵۱۰-۱۴۷-۱‮.