بحث الگو:گویش‌ها و لهجه‌های فارسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

تقسیم بندی‌ها[ویرایش]

با تشکر فراوان از مانی که خیلی روی این الگو کار کرده‌اند.

۱-با توجه به معانی گویش (تفاوت در گرامر) و لهجه (تفاوت تلفظ) خواهان یک بررسی دوباره در مورد گویش یا لهجه بودن هر کدام از موارد هستم.

۲- با بررسی یک زبان در چهارچوب سیاسی ای بنام کشور من چندان موافق نیستم.

۳-با بررسی زبان در چهارچوب جغرافیای غیر سیاسی موافقم.

۴- در وضعیت کنونی هم با توجه به مورد شماره ۳، با شاخص قرار دادن لهجه کابلی به عنوان معیار لهجه موسوم به دری، من لهجه هراتی را به هیچ وجه بخشی از این لهجه یا گویش نمیدانم.

دوستدار--هریوا ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۰۹، ساعت ۰۶:۲۴ (UTC)

علت حذف پی در پی گویش بروجردی حتی با وجود منابع معتبر از این الگو چیست؟[ویرایش]

کاربر میثم ابراهیمی در اینجا بی دلیل گویش/لهجه بروجردی را از این الگو حذف کرده است. در ادامه من چند منبع معتبر از جمله آورده ام که وابستگی این گویش به فارسی را نشان می دهند که متاسفانه بازهم ایشان مطلب و منابع را با هم زدوده است بدون توجیه کافی. برای اطلاعتان بگویم که در منبع آنلاین دانشنامه جهان اسلام در مدخل بروجرد دقیقا گفته شده است: «مردم بروجرد شیعه اثنی عشری اند و به فارسی (با لهجه بروجردی) گفتگو می کنند» (منبع). همین یک منبع دانشنامه ای برای حذف نشدن گویش بروجردی از اینجا کافی است. لازم به ذکر است که گویش بروجردی در الگو:گویش‌های لری هم وجود دارد و منافاتی بین اینها نیست. لطفا پیش از واگردانی مجدد و حذف گویش بروجردی، استدلال خود را اینجا بنویسید تا کاربران دیگر هم نظر دهند. --سعید (بحث) ‏۸ فوریهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۰:۲۷ (UTC)

رجوع شود به مقاله گویش بروجردی، دانشنامه ایرانیکا بروجردی را جزئی از زبان لری می‌داند که به فارسی نزدیک است نه فارسی که به لری نزدیک است! گمان می‌کنم ایرانیکا آنقدر معتبر باشد که بتوان با استناد به آن چهارچوب گویش‌های زبان لری را دسته بندی کرد--M . Σ ß Ŗ Ã Ħ į M į بحث ‏۸ فوریهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۴:۰۱ (UTC)