ایل گوران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گوران (منطقه))
پرش به: ناوبری، جستجو
لباس مردم گوران

ایل گوران[۱] یکی از ایل‌های کرد است.[۲][۳][۴][۵][۶][۷] اگر چه دلایل زبانی و قوم شناسی برای کرد نبودن آنها وجود دارد.[۸] این ایل از ایل‌های بزرگ ایران در گذشته باستان و حال بوده است مردم آن به گویش‌های گورانی سخن می‌گویند؛ که در شاهنامه فردوسی از آن یاد شده است و هم اکنون مرکزیت یارسان می‌باشد. در گذشته از شمال تا نزدیکی کنگاور، دینور از غرب تا نزدیکی خانقین جنوب تا ایلام و شرق رودخانه سیمره و مناطق وسیعی از کردستان، گوران نامیده می‌شده است.

تاریخ[ویرایش]

در اواخر پادشاهی ساسانیان مردم گوران تحت فرماندهی رهبری بنام گواتانزا حکومتی تشکیل می‌دهند که پایتخت آن کرمانشاه و آتروپاتکان (ماد کوچک) قلمرو آن بوده­است.[۹] ولادیمر مینورسکی مردم گوران را مردمی با قدمت ۲٬۰۰۰ سال و بومیان منطقه می‌داند.[۹] کهنترین آثار به زبان گورانی هشت سطر از سده هفتم میلادی است که توسط گوران شناس معروف آکوپوف ارمنی در سال ۱۹۶۷ منتشر شده است.[۱۰]

طوایف[ویرایش]

این ایل چهار طایفه دارد که عبارتند از:
۱ـ طایفه بیوه نیج
۲ـ طایفه چوپانکاره
۳ـ طایفه حیدری
۴ـ طایفه تفنگچی[۱۱]

منابع[ویرایش]

 1. ایل گوران در پایگاه اطلاع‌رسانی عشایر استان کرمانشاه
 2. Edmonds, Cecil. Kurds, Turks, and Arabs: politics, travel, and research in northeastern Iraq, 1919-1925. Oxford University Press, 1957.
 3. home.hum.uva.nl/oz/leezenberg/GInflCK.pd
 4. http://www.iranicaonline.org/articles/kurdish-tribes
 5. The Kurdish National Movement: Its Origins and Development by Wadie Jwaideh page 307
 6. سرزمین و مردم ایران، عبدالحسین سعیدیان،انتشارات علم و زندگی، تهران1377، ص193و194
 7. دانشنامه دانش گستر، تهران مؤسسه علمی فرهنگی دانش گستر
 8. Although there are linguistic and ethnographic grounds for belief that the Gūrān in the provinces of Bāḵtarān (formerly Kermānšāhān) are not of Kurdish origin (Minorsky, “The Gurān,” pp. 75-103), they are today counted as Kurds.
 9. ۹٫۰ ۹٫۱ http://iranvillage.ir/modules.php?name=News&file=article&sid=4868 روستاهای ایران-روستای بازگیر گوران /سرپل ذهاب/ کرمانشاه
 10. کردان گوران، گ. ب آکوپف. 1375- تهران، انتشارات هیرمند
 11. http://af.samta.ir/atlas/index.php?title=نژاد_و_تیره_در_استان_کرمانشاه#.D9.83.D8.B1.D8.AF.D9.87.D8.A7