ایستگاه راه‌آهن کرمانشاه

مختصات: ۳۴°۲۰′۱۸٫۲۷″ شمالی ۴۷°۰۷′۵۵٫۱۸″ شرقی / ۳۴٫۳۳۸۴۰۸۳°شمالی ۴۷٫۱۳۱۹۹۴۴°شرقی / 34.3384083; 47.1319944
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ایستگاه راه‌آهن کرمانشاه
مکانکرمانشاه
ایران
مالکوزارت راه و شهرسازی
گردانندهراه‌آهن ایران
خطوطخط راه‌آهن ملایر-کرمانشاه
سکوها۴
خطوط آهن۱
تاریخچه
بازشده۲۹ اسفند ۱۳۹۶
Map

ایستگاه راه‌آهن کرمانشاه در بزرگراه امام خمینی کرمانشاه قرار دارد. اداره راه‌آهن کرمانشاه موقتاً برعهده راه‌آهن اراک است اما قرار است به‌زودی اداره راه‌آهن مستقلی برای کرمانشاه ایجاد شود.

کرمانشاه_خسروی_عراق‌[ویرایش]

«مهرداد آهکی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا[۱] افزود: این طرح از مصوبات سفر مقام معظم رهبری، قرار بود در طول دو سال اجرا شود ولی در مجموع اکنون از ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

وی با بیان اینکه با اتمام این خط، راه آهن کرمانشاه از طریق اسلام آباد غرب به مرز خسروی اتصال پیدا خواهد کرد، یادآور شد: خوشبختانه در سفر رییس جمهور به استان کرمانشاه در سال جاری اعتبار خوبی برای تکمیل این طرح اختصاص پیدا کرد که می تواند عملیات اجرایی آن را شتاب ببخشد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه اظهار کرد: مسیر ریلی کرمانشاه به مرز خسروی ۲۶۰ کیلومتر طول دارد که عمده عملیات اجرا شده در این خط به طول ۱۰۰ کیلومتر در مسیر کرمانشاه به اسلام آبادغرب است که زیرسازی آن از ۸۲ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است.

آهکی تاکید کرد: راه‌آهن کرمانشاه - خسروی علاوه بر برخورداری از کارکرد مسافری، می تواند نقش مهمی در حمل بار داشته و چهره اقتصاد استان را دگرگون کند.

عملیات احداث راه آهن کرمانشاه-خسروی با اختصاص ۶۰۰ میلیارد تومان اعتبار شتاب گرفت

وی با بیان اینکه این پروژه خطوط ریلی کشور را به عراق و سپس بندر «لاذقیه» در سوریه و اروپا متصل کرده و یک طرح بسیار مهم مبادلاتی محسوب می‌شود افزود: با توجه به موقعیت ممتاز تجاری مرزهای رسمی خسروی و پرویزخان در شهرستان قصرشیرین، تلاش می شود این خط ریلی با اولویت تجاری و بازرگانی در کمترین زمان ممکن اجرایی شود.

آهکی تاکید کرد: در همین راستا مراحل آماده‌سازی و ترمیم مسیر ریلی کرمانشاه به تهران نیز به منظور کاهش مدت زمان سیر قطار در این مسیر در دست اجراست که با اتمام آن سرعت قطارهایی که در این مسیر تردد خواهند کرد از ۶۰ کیلومتر فعلی به ۱۰۰ کیلومتر افزوده خواهد شد.

وی یادآور شد: با تکمیل طرح آماده سازی مسیر ریلی کرمانشاه - تهران زمان طی این مسیر به ۶ تا هفت ساعت کاهش پیدا خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، هم اکنون قطارهای کرمانشاه به مقصد تهران و مشهد یک روز در میان حرکت می کنند که به طور متوسط در هفته هزار و ۵۰۰ نفر مسافر را جابجا می کنند که چنانچه این خط تکمیل شود تعداد مسافران افزایش پیدا خواهد کرد؛ راه آهن کرمانشاه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ با حضور رییس جمهور وقت افتتاح شد.

راه اندازی راه آهن کرمانشاه به خسروی علاوه بر کمک به روند صادرات کالا تردد زائران اربعین حسینی را نیز تسهیل خواهد کرد.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت هم اکنون دارای بیش از هشت هزار کیلومتر راه اصلی و فرعی است.

مسیرهای خطوط[ویرایش]

  • کرمانشاه - ملایر
  • کرمانشاه- تهران
  • کرمانشاه- مشهد

اهداف راه‌آهن کرمانشاه[ویرایش]

امکان ارتباط شهر کرمانشاه با تهران و اتصال به شبکه راه‌آهن سراسری و ارتباط ریلی ایران و عراق از طریق مرز خسروی می‌شود.

تاریخچه راه‌آهن کرمانشاه[ویرایش]

بحث ساخته شدن راه‌آهن در کرمانشاه به نیمهٔ قرن نوزدهم باز می‌گردد. رسول بخشی در مقاله‌ای در شماره‌های ۱۳۵ تا ۱۴۲ روزنامهٔ ستارهٔ ایران (۷ تا ۱۶ اسفند ۱۳۰۲) به سابقهٔ پنجاه سالهٔ کشاکش بر سر ساخت راه‌آهن در ایران می‌پردازد و فراوانی اسناد مرتبط با آن در آرشیوهای روسیه و انگلستان را چنین توصیف می‌کند که اگر بخواهند آن را بسوزانند بیش از یک هفته زمان لازم خواهند داشت. رسول بخشی در این مقاله به مزایای چهار مسیر پیشنهادی برای ساخت راه‌آهن می‌پردازد و از مسیر قصر شیرین، قم، اصفهان و تهران نیز یاد می‌کند که از کرمانشاه می‌گذرد و قابلیت اتصال به خط آهن بغداد و از آنجا به اروپا را نیز دارد.[۲]

ایستگاه راه‌آهن کرمانشاه در ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ با حضور رئیس‌جمهور وقت حسن روحانی افتتاح گردید. این خط راه‌آهن از ایستگاه راه‌آهن ملایر احداث شده‌است. ایستگاه کرمانشاه دومین ایستگاه راه‌آهن بعد از ایستگاه ملایر و بزرگترین ایستگاه راه آهن در غرب ایران می‌باشد.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ایرنا. خبر گذاری ایرنا https://www.irna.ir/amp/84945550/. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  2. شیرازی، اصغر، ایرانیت، ملیت، قومیت؛ تهران: مؤسسهٔ فرهنگی-هنری جهان کتاب، چاپ یکم: ۱۳۹۵؛ ص ۷۵۷.
  3. خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا): راه‌آهن کرمانشاه با حضور رییس‌جمهور افتتاح شد، نوشته‌شده در ۲۹ اسفند ۱۳۹۶؛ بازدید در ۱۶ شهریور ۱۴۰۰.