ایل جمهور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ایل جمور)
پرش به: ناوبری، جستجو

ایل جمهور[۱] (ایلات جمور یا ایل جمیر)، از طوایف چادرنشین کرد استانهای کرمانشاه - همدان می‌باشند، (سرشماری اجتماعی ـ اقتصادی عشایر کوچنده ۱۳۷۷: نتایج تفصیلی کل کشور، تهران ۱۳۷۸ ش، ص ۱۵)، اغلب چادرنشینان ایل جمیر در فصل تابستان به همدان و کرمانشاه و کردستان می‌روند و گذرگاه اصلی آنها استان کرمانشاه می‌باشد.

جمورها، از طوایف باجلانی محسوب می‌شوند. باجِلان، یک گروه ایلی-عشایری از کردها است که در سرزمین ایران و عراق پراکنده‌اند.[۲]

ریشه ایل:

درخصوص ریشه ایل جمور در بین مردمان ایل دو نظر مطرح است،گروهی بر این اعتقادند که این ایل در حقیقت از ایلات و عشایر "جمیر" در استان فارس کنونی و شهر شیراز است که در آغاز سلسله قاجاریه با توجه به تغییر شرایط سیاسی کشور و سرکوب هواداران زندیه به منطقه غرب کشور بویژه همدان که خاستگاه و جایگاه اصلی ایل زند است گریخته اند و سپس در ایلات منطقه ترکیب شده اند،چه اینکه نه فقط زبان کردی بلکه زبانهای ترکی و لکی هم در بین مردمان ایل رایج است و گروه دوم بر این باورند که ایل شاخه ایرانی ایل باجلان است.

  • طوایف ایل جمور:

۱- طایفه‌های جمور (جمیر) که از شاخه‌های اصلی می‌باشند: جمور، شاه ویسی، براز، گومه، عبدلی، جعفری، کرمی، چراغی. ۲-طوایف فرعی ایل جمور: ویسی، براری، رضاپور، رضاپورجمور و ...

این ایل در استانداری استان همدان بنام ایل محمدرضا نیز ثبت و در ارتفاعات کوه آلموبلاغ یا آلمابلاغ که از یکسو مشرف به جاده همدان -سنندج و روستای همه کسی و از یکسو مشرف به شهرستان اسدآباد می‌باشد دارای مرتع ثبت شده بنام ((مراتع جموری))در ادارات منابع طبیعی و جهادکشاورزی استان همدان می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. ایل جمهور در پایگاه اطلاع‌رسانی عشایر کرمانشاه
  2. مردوخ، محمد. تاریخ کرد و کردستان مردوخ. سنندج، ۱۳۵۱. ۷۸-۸۶. 
  • تُرکاشْوَند در دائرةالمعارف بزرگ اسلامی
  • سرشماری اجتماعی ـ اقتصادی عشایر کوچنده ۱۳۷۷: نتایج تفصیلی کل کشور، تهران ۱۳۷۸ ش
  • محمد مردوخ، تاریخ مردوخ: تاریخ کرد و کردستان، سنندج ۱۳۵۱ ش، ص ۷۸، ۸۶