قارچ‌های چتری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

قارچ‌های چتری
Haeckel Basimycetes.jpg
قارچ‌های چتری، Basidiomycota
رده‌بندی علمی
فرمانرو: قارچ
شاخه: قارچ‌های چتری

قارچ‌های چتری یا بازیدیومیست‌ها (نام علمی: Basidiomycota) نام یک شاخه از فرمانرو قارچ و زیرفرمانرو دوهستگان است. شاخه دیگر قارچ‌های کیسه‌ای هستند.

قارچ‌های چتری یا قارچ‌های خوشه‌ای یا چماقی شامل قارچ‌های عامل زنگ، سیاهک‌ها؛ قارچ‌های خوراکی، پلی‌پورها و قارچ‌های ژله‌ای می‌باشند.

این قارچ‌ها بزرگ و اغلب پرسلولی هستند و به همین دلیل شناخت آنها آسان است. قارچ‌های چتری هر ۴ تا هاگ خود را توسط پایه‌هایی بر روی هاگدانی به نام بازیدی متصل نگه می‌دارند. هاگ‌ها در شرایط مطلوب رشد کرده و مبدل به چتر قارچ می‌شوند. از انواع قارچ‌های چتری سمی می‌توان به آمانیتا اشاره نمود. همچنین سیاهک گندم و زنگ گندم نیز از گروه بازیدیومیست‌های انگلی هستند. از میان بازیدیومیست‌ها ۲۰۰ نوع قارچ خوراکی و ۷۰ نوع قارچ سمی وجود دارد. سیاهک گندم خسارت‌های زیادی را در مزارع گندم سبب می‌شود. قارچ‌های چتری به‌طور کلی آفت غلات به‌شمار می‌آیند.[۱]

چرخه زیستی قارچ‌های چتری[ویرایش]

ساختار تولید مثلی آن‌ها گرز مانند بوده و هاگ‌ها روی آن تشکیل می‌شود و بازیدیوم نام دارد. تولید مثل غیر جنسی در بازیدیومیست‌ها نادر بوده و فقط در سیاهک‌ها و زنگ‌ها به فراوانی روی می‌دهد. زنگ‌ها و سیاهک‌ها از عوامل بیماریزا در گیاهان (غلات) هستند. نخینه‌ها، دیواره عرضی ناقص دارند. بسیاری از قارچ‌های چتری، بی‌ضررند اما بعضی مثل قارچ مگس (آمانیتا موسکاریا) ممکن است کشنده باشند.

تولیدمثل[ویرایش]

تشکیل هاگ‌ها، در بازیدیوم‌های زیر شکاف‌های زیر کلاهک است. درون هر بازیدی، دو هسته هاپلویید، ادغام شده و هسته دیپلویید حاصل می‌آید. از میوز هسته دیپلویید، چهار هسته هاپلویید ایجاد می‌شود که از رویش هر یک نخینه‌های هاپلویید ایجاد می‌شود. نخینه‌های دو قارچ با هم ادغام شده و از رشد نخینه‌های ادغام شده چتر حاصل می‌آید.

منابع[ویرایش]

  1. منبع: زیست‌شناسی بایگانی‌شده در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۵ توسط Wayback Machine. اوت ۲۰۱۵.

پیوند به بیرون[ویرایش]