پس‌تصویر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پس تصویر یا پس‌دید (به انگلیسی: Afterimage) یکی از توهّمات نورانی است که به حالتی اشاره می‌کند که تصویری، پس از اینکه از دید فردی خارج شده است، همچنان مشاهده می‌شود. یکی از پس تصویرهای متداول که به راحتی قابل تجربه است، هنگامی است که مدتی به یک منبع نور خیره می‌شوید و زمانی که نگاه خود را از آن بر می‌دارید، اثرات و تصویری از آن را همچنان مشاهده می‌کنید. در هنگام مشاهدهٔ پس تصویر، در مواردی که نور در محیط زیاد است، بستن چشم به احساس رنگ‌های پس تصویر کمک می‌کند.

اگر به این تصویر به مدت ۲۰ الی ۶۰ ثانیه خیره شوید، سپس به یک جسم سفید نگاه کنید، پس‌تصویر ظاهر می‌شود.

پس تصویرها در دو حالت پس تصویر معکوس (با رنگ‌های معکوس نسبت به تصویر اصلی) و پس تصویر مثبت (حفظ رنگ مانند تصویر اولیه) ممکن است اتفاق بیفتند. علت اتفاق نوع پس‌تصویر مثبت همچنان به طور کامل شناخته نشده است، اما یکی از علت‌های اصلی آن را رفتار انطباقی نورون‌ها میدانند. از طرفی پس تصویرهای معکوس یکی از خواص شناخته شدهٔ شبکیهٔ چشم هستند و به طور کامل شناخته شده هستند.

پس‌تصویر معکوس[ویرایش]

پس‌تصویرهای معکوس هنگامی رخ می‌دهند که گیرنده‌های نوری چشم، به طور اصلی سلولهای مخروطی، با ورودی و فعالیت بیش از حد انطباق یافته و حساسیت خود را از دست می‌دهند.[۱]

دیگر تصاویر[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Shimojo, S; Kamitani, Y; Nishida, S (2001). "Afterimage of perceptually filled-in surface". Science. 293 (5535): 1677–80. doi:10.1126/science.1060161. PMID 11533495.