قارچ سیلوسایبین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از قارچ سایلوسایبین)
قارچ سایلوسایبین کوبنسیس
Psilocybe semilanceata 6514.jpg

قارچ جادویی یا مجیک ماشروم (به انگلیسی: Magic mushroom) با نام علمی سایلوسایبین ماشروم (به انگلیسی: Psilocybin mushroom) یا سیلوسایبین ماشروم، قارچ‌هایی چتری حاوی مادهٔ توهم‌زای سایلوسایبین و سایلوسین هستند و خاصیت روان‌گردان دارند.

تاریخچه[ویرایش]

قدیمی‌ترین سندی که از مصرف قارچ‌های جادویی یافت شده‌اند آثار هنری پیش از تاریخی است که در صحرای ساهارای آفریقا کشف شدند، که مربوط به ۹۰۰۰ سال قبل می‌باشد.[نیازمند منبع]
آزتک‌ها این قارچ‌ها را teonanácatl (به معنای «گوشت خدایان») می‌نامیدند؛ که ترکیبی از دو واژهٔ teó به معنای خدا و nanácatl به معنای قارچ در زبان ناهواتل بود. آن‌ها به ویژه در مراسم تاج‌گذاری پادشاه، موکتزومای دوم در سال ۱۵۰۲ میلادی نیز از این قارچ‌ها استفاده نمودند. محققان اسپانیایی که پس از ارنان کورتس به آمریکای مرکزی سفر کردند استفاده آیینی از این قارچ‌ها توسط آزتک‌ها را گزارش کرده‌اند.[۱][۲]

نشانه‌ها[ویرایش]

نشانه‌ها ۳۰ دقیقه پس از مصرف آغاز و مواد روان‌گردان قارچ به مدت ۴ تا ۶ ساعت، باعث تحریک سیستم عصبی سمپاتیک می‌شوند. در این حالت ضربان قلب و فشار خون افزایش می‌یابد، مردمک چشم گشاد می‌شود، گرگرفتگی و انقباض رگ‌ها به وجود می‌آید

تأثیرات[ویرایش]

مجیک ماشروم‌ها دارای دو ماده سیلوسایبین و سیلوسین هستند. از نظر ساختار سیلوسایبین و سیلوسین دو شکل قابل تبدیل به هم هستند و پس از ورود به بدن به‌صورت سیلوسین جذب می‌شوند. مصرف این نوع قارچ سبب بروز سرخوشی و توهم در مصرف‌کننده می‌شود البته ممکن است حس‌ها و افکار آزار دهنده نیز فرد مصرف‌کننده را درگیر کند و مثل سایر روان‌گردان‌ها مانند سکه‌ای است که دو رو دارد. همه این‌ها به شرایط فرد بستگی دارد که در چه وضعیت مغزی باشد. این ماده با تقلید عملکرد سروتونین در مغز در خودآگاهی مصرف‌کننده تغییر ایجاد می‌کند و با توجه به شرایط می‌تواند در نهایت به یک تجربه خوب یا بد منجر شود. بعد از مصرف در زمانی که حال مصرف‌کننده خوب است، ممکن است بدون اختیار دچار خنده‌های غیرقابل کنترل شود و دقایق عجیبی را تجربه می‌کند و همه چیز در حال حرکت ببیند. ذهن در چنین حالتی عملکرد عادی خود را ندارد و این دقیقاً همان اتفاقی است که در یک تغییر بد هم می‌افتد. تغییر خوب و بد، دو روی یک سکه هستند که با توجه به شرایط محیطی و اطرافیان اتفاق می‌افتد. از تأثیرات بصری آن می‌توان به تصور حرکت کردن اجسام و داشتن حالت جاری آن‌ها اشاره کرد و همچنین رنگ‌ها درخشان‌تر و جذاب‌تر به نظر فرد می‌رسد. شدت تمام این توهم‌های بصری بستگی به دوز مصرفی دارند و از سبک‌ترین حالات تا توهم‌های بسیار خطرناک و وحشتناک ممکن است متغیر باشد.

وابستگی[ویرایش]

وابستگی به سیلوسایبین مطرح نمی‌باشد ولی به دلیل اینکه می‌تواند برای برخی افراد اثرات خوشایند داشته باشند ممکن است مورد استفاده دوره‌ای قرار گیرد. تا کنون گزارشی از مرگ بخاطر اوردوز سیلوسایبین ارائه نشده‌است و به تنهایی ماده سمی و اعتیادآور محسوب نمی‌شود، هرچند ممکن است فرد تحت تأثیر این ماده دست به اقدامات خطرناک بزند و بر اثر حوادث صدمه ببیند. همچنین این موضوع مطرح است که روانگردان‌ها تأثیر مستقیم بر افکار دارند و حتی در موارد نادر ممکن است فرد را به سمت پوچ‌گرایی، مسخ واقعیت یا حتی خودکشی سوق دهند. در نهایت باید این موضوع را در نظر گرفت که قارچ‌های زیادی هستند که اثرات سمی خطرناک و مرگبار دارند و اگر فرد مصرف‌کننده اشتباهاً آنها را مصرف کند حتی خطر مرگ وجود دارد.

روش استفاده[ویرایش]

قارچ‌های سیلوسایبین به صورت خوراکی مصرف می‌شوند. اگر چه به دلیل ترکیبات موجود اغلب باعث به وجود آمدن دل دردهای خفیف در ابتدای مصرف می‌شوند، به همین دلیل مصرف‌کنندگان این ماده با پودر کردن آنها و ترکیب با آبلیمو یا زنجبیل به هضم آسان‌تر آن کمک می‌کنند. البته به دلایلی نامعلوم مصرف این قارچ با آبلیمو باعث تشدید اثرات آن شده و بهتر است نصف دوز مصرفی هنگام ترکیب با آبلیمو مصرف شود.

طعم قارچ‌های سیلوسایبین برای اغلب مصرف‌کنندگان آزاردهنده است لذا مصرف‌کنندگان برای بلع راحتتر از عسل یا شکلات هنگام مصرف استفاده می‌کنند.

روش‌های دیگری همچون گرفتن عصارهٔ سیلوسایبین یا دم کردن همراه با چای نیز وجود دارد که باعث هضم و بلع آسان‌تر این ماده می‌شود.

کاربردهای درمانی[ویرایش]

به گفته دانشمندان، مادهٔ توهم‌زای موجود در قارچ جادویی (مجیک ماشروم) قابلیت «دوباره تنظیم کردن» مغز افراد مبتلا به افسردگی غیرقابل درمان را دارد.[۳] در دسامبر ۲۰۱۶، گزارشی در مجله روان شناختی منتشر شد که به تفصیل به دو مطالعه کوچک که نشان دادند عنصر موجود در «ماشروم» یعنی سیلوسایبین می‌تواند احساس «پریشانی وجودی» را که بیماران اغلب پس از درمان سرطان احساس می‌کنند، را تغییر دهد، پرداخت.[۴] همچنین محققان دریافته‌اند که این دارو سلول‌های عصبی را بازنشانی می‌کنند و باعث افزایش ثبات در شبکه‌های مغز می‌شود که با افسردگی ارتباط دارند.[۵]

عوارض جانبی[ویرایش]


جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Williams, S. (2009). Jesus and the Magic Mushroom. Sean Williams. ISBN 9780578020723. Retrieved ۲۰۱۴-۰۱-۱۳.
  • Goldberg, R. (2013). Drugs Across the Spectrum. Cengage Learning. ISBN 9781133594161. Retrieved 2014-01-13.