حمید مولانا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پروفسورسیدحمید مولانا (زاده ۶ اسفند ۱۳۱۵ در تبریز) استاد روزنامه‌نگاری و علوم سیاسی و از مشاوران محمود احمدی‌نژاد، ریاست جمهوری سابق ایران بود.مولانا مؤسس و استاد دانشکده ارتباطات دانشگاه امریکن دی سی واشنگتن می باشد [۱]

زندگی[ویرایش]

در باره زندگی حمید مولانا دو کتاب با عنوان‌های «پروفسور مولانا طنین تعهد» (۱۳۸۰) و «سفیر صداقت، زندگی، افکار و اندیشه‌های پروفسور سید حمید مولانا» (۱۳۸۱) در تهران به چاپ رسیده است. عمده مطالبی که در مورد زندگینامه وی آمده است بر اساس گفته‌های مولانا در این دو کتاب می‌باشد.

کودکی مولانا[ویرایش]

حمید مولانا در ۶ اسفند ۱۳۱۵ در تبریز متولد شد. او در شهریور ۱۳۲۰ و در حدود پنج سالگی خود شاهد اشغال ایران توسط نیروهای خارجی شد و اولین دیدگاه‌های خود را در امور ملی و بین‌المللی شکل داد: «غم انگیزترین روزهای من در تبریز حمله متفقین در جنگ جهانی دوم به ایران و اشغال تبریز توسط قوای شوروی بود»؛ بعد از فروکش کردن جنگ جهانی دوم، روس‌هاعلاوه بر خودداری از اجرای پروتکل‌های بین‌المللی مبنی بر ترک ایران , حزب دموکرات آذربایجان به رهبری میر جعفر جوادزاده خلخالی را با هدف اضافه کردن آذربایجان به حوزه نفوذ خود ایجاد کردند.

در این جریانات بود که سید حمید با وجود کوچکی ذهن خود شکاف بین جامعه مدنی آن روز و دولت و بوروکراسی را به طور ملموس دیده و به گفتهٔ خودش: «به این پدیدهٔ ناموزون و نظریه پردازی آن علاقه فوق العاده پیدا نمودم». دموکرات‌ها مدتی بعد پدر سید حمید را به طور موقت بازداشت می‌کنند و پس از مدتی، به دلیل افزایش فشارها علیه خاندان مولانا، این خاندان به تهران هجرت می‌نمایند.

تحصیلات در تهران[ویرایش]

کلاس اول تا سوم ابتدایی را در دبستان سعدی در تبریز، کلاس چهارم را در دبیرستان رضوی تهران و پنجم ابتدیی تا هشتم متوسطه را در دبستان و دبیرستان تعلیمات اسلامی جعفری در تهران خواند. سید حمید با گرفتن مدرک سیکل، رشته طبیعی را انتخاب کرد و وارد دبیرستان مروی تهران شد. در سال‌های ۱۳۳۱ تا ۱۳۳۴ که هم‌زمان با نهضت ملی شدن صنعت نفت و کودتای ۲۸ مرداد بود، عقاید غربی به طرفداری از دو قطب غرب و شرق، کمونیسم و سوسیالیسم و لیبرالیسم و کاپیتالیسم با شدت تمام تبلیغ می‌شد و جوانان هر یک طرفدار ایده‌ای گشته و با آن شناخته می‌شدند؛ اما سید حمید اینگونه عمل می‌کرد: «من به هر دو گروه انتقاد داشتم و انقلاب اصیل را در هیچ یک از مکتب‌ها نمی‌دیدم و همیشه در بحث و صحبت خود آرزو داشتم که روزی یک خیزش و جهش اصیل و یک انقلاب ایران (۱۳۵۷) و مستقل از این دو قطب، عالمگیر شده و ایران را نیز دربر گیرد».

گرایش به معارف اسلامی و حوزه[ویرایش]

او در دوران دبیرستان، با مدرسه مروی نیز در ارتباط بوده و پای بعضی از سخنرانی‌های مرتضی مطهری در آنجا نشست. نیز قبل از رفتن از تهران با وجود کم بودن سنش، چندین بار اجازه حضور در دروس بزرگان حوزه علمیه قم از جمله بروجردی را پیدا کرد[نیازمند منبع]و آیت‌الله خمینی را هم برای اولین بار، در قم دید.

هم اکنون نیز او در مساجد مراکز اسلامی حومه واشنگتن شرکت و بارها به دعوت مراکز اسلامی و تشکل‌های مسلمانان در مساجد و دانشگاه‌های شهرهایی مثل لندن، منچستر، هامبورگ، بارسلون، الجزیره و قاهره سخنرانی کرده‌اند.

روزنامه نگاری[ویرایش]

درمدتی که در تهران بود اغلب اوقات فراغت خود را به مطالعهٔ کتاب و روزنامه‌های قدیمی در کتابخانهٔ مجلس اختصاص می‌داد و حتی در بسیاری از جلسات دوره‌های شانزدهم و هفدهم آن زمان مجلس به عنوان نظاره‌گر در مذاکرات پرجنجال آنروز حضور داشته و یادداشت برداری می‌کرد و این امور تأثیر بسزایی در آشنایی وی با مسایل جدید داشتند.

آغاز فعالیت‌های مطبوعاتی سید حمید مولانا، نویسندگی روزنامهٔ «دانش آموزان» بود که برای محصلان دبیرستان‌های آن دوران منتشر می‌شد؛ زمانی که در سن ۱۹ سالگی مشغول فراگرفتن دروس اقتصاد در دانشگاه تهران بود، از روزنامه کیهان به او پیشنهاد کار شد و در نشریه جدیدالتأسیس «کیهان فرهنگی» مشغول کار شد؛ یک سال بعد در سال ۱۳۳۵ به کیهان روزانه منتقل شده و عهده‌دار صفحه اقتصادی این روزنامه شد. چاپ مقالات مولانا در مطبوعات آنروز قبل از عزیمتش به آمریکا، باعث شد که چندین بار توسط دادستان نظامی وقت مورد تفتیش و بازرسی قرار گیرد.[نیازمند منبع]

او در سن ۱۹ سالگی، پدر و مادر خود را در یک حادثه رانندگی از دست داد.

مشاور ریاست جمهوری[ویرایش]

حمید مولانا در سال ۱۳۸۷ به طور رسمی به عنوان مشاور محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت ایران برگزیده شد.[۱] همچنین ملک وسیعی در نزدیکی ونک تهران برای راه اندازی بنیاد فرهنگی مولانا در اختیار او گذاشته شد.[۲] مولانا همچنین اعلام کرده‌است که سخنرانی محمود احمدی نژاد در دانشگاه کلمبیا را در هنگام سفر محمود احمدی‌نژاد به نیویورک او به احمدی نژاد پیشنهاد داده‌است.[۳] در سال ۱۳۸۸ بودجه‌ای بالغ بر ۳۳۷ میلیون تومان برای بنیاد فرهنگی مولانا اختصاص یافت . همین میزان بودجه در بودجه سال ۱۳۸۹ لحاظ شده بود که ردیف مربوط به آن در کمیسون تلفیق مجلس رد شد.[۴]

حمایت همه جانبه از عملکرد احمدی نژاد[ویرایش]

مولانا در جمع دانشجویان و طلاب شیراز بیان کرد: در حوزه روابط بين الملل و سياست خارجي در سالهاي اخير بدون شك ايران بزرگترين موفقيت ها را به دست آورده است ، در چهارسال اخير هيچ كس در بين سران دنيا نتوانسته است نقشي را كه دكتر احمدي نژاد در صحنه ي جهاني براي ايران ، مسلمانان و عدالتخواهان كشورهاي ديگر ايفا كرده انجام دهد ، اين يك حقيقت است.

مولانا سپس گفت : جهان سياست امروز بدون احمدي نژاد خيلي لطفي ندارد ، اين را خودماني بگويم و همچنين جهان رسانه هم بدون احمدي نژاد لطفي ندارد.

ما امروز در مقطعي هستيم كه بايد از تاثير انقلاباسلامي ايران و نظام اسلامي ايران در صحنه بين المللي و روابط بين الملل صحبت كنيم ، نه برعكس . وي افزود: تا پيش از انقلاب اسلامي ، هميشه در كتابها و نوشته ها صحبت از اين بود كه تاثير غرب بر روي شرق و اسلام چه بوده اما اين ورق امروز در همه ي سطوح برگشته است .

وي بحران غرب را در حال حاضر بحران رهبري دانست و گفت: امروز بحران مشروعيت رهبري و محبوبيت و مقبوليت آنهاست ، با انتخابات چهار سال گذشته تحولي چشمگير به وجود آمد ، چون تمام غرب با تمام دبدبه و ادعايي كه داشتند هيچكدامشان حتي به خودشان هم اجازه ندادند كه فكر كنند ممكن است در آن انتخابات يك فردي كه آنها او را نمي شناختند موفق به پيروزي شود.

وي سپس تاكيد كرد : در اين صحنه است كه دولت دكتر احمدي نژاد و شخص وي وارد صحنه جهاني مي شود ، و محورهايي كه در چهارسال گذشته در سياست خارجي ايران و نظام جمهوري اسلامي ايران روي آن تكيه شد بسيار مهم است ، اما اگر اين محورها را با محورهاي ديگر عوض كنيم ، وضع ما كاملا در جهان عوض ميشود ، يعني آن قدرتي كه قبلا عرض كردم ، ديگر نمي توانيم به دست آوريم.

مولانا از جمله محورهاي سياست خارجي دولت احمدي نژاد را زنده كردن و احياي آرمانها ، ارزشها و شعارهاي انقلابي و اسلامي ايران دانست و گفت : با پررنگ كردن اين ها در صحنه بين المللي يعني اين كه ما برمي گرديم به روزي كه ميخواهيم دست داشته باشيم در تعيين دستور روز صحنه بين المللي.

وي محور ديگر دولت نهم و شخص احمدي نژاد را نظريه عدالت ناميد و گفت : احمدي نژاد نظريه عدالت در صحنه بين الملل مطرح كرد ، نظريه عدالت در روابط بين الملل تا اين اواخز جايگاهي نداشت و هنوز هم نظريه قدرت حكومت مي كند نه عدالت و كتابهايي هم كه نوشته شده قدرت را در نظر ميگيرد ، آوردن تئوري عدالت و بسط دادن آن به تئوري روابط بين الملل يك نوع نو انديشي بود كه اين را دولت نهم و شخص آقاي احمدي نژاد به خوبي انجام دادند ولي فكر نكنيد همه چيز فردا عوض ميشود و شوراي امنيت تبديل به شوراي عدالت مي شود ، ممكن است تا ده سال ديگر نشود ولي مطرح كردن اين موضوع خيلي مهم است و تشخيص دادن اين كه اين شورا ، شوراي امنيت است نه شوراي عدالت ، چيزي است كه كسي اصلا فكرش را نميكرد.

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «پروفسور مولانا مشاور رییس جمهور شد»(فارسی)‎. پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران، ۲۹ مرداد ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در ۶ شهریور ۱۳۸۷.  خطای یادکرد: برچسب <ref> نامعتبر؛ نام "president" چندین بار با محتوی متفاوت تعریف شده‌است
  2. «حاشیه‌های انتصاب یک شهروندآمریکا به‌عنوان مشاور رئیس‌جمهور»(فارسی)‎. وبگاه برخط تابناک، ۳۱ مرداد ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در ۵ شهریور ۱۳۸۷. 
  3. «مولانا: پیشنهاد کلمبیا را من به احمدی‌نژاد دادم»(فارسی)‎. وبگاه برخط تابناک، ۲۱ مرداد ۱۳۸۷. بازبینی‌شده در ۵ شهریور ۱۳۸۷. 
  4. نمایندگان نان مولانا را بریدند magiran.com> روزنامه آفتاب یزد> شماره ۲۸۷۳ ۲۵/۱۲/۸۸> صفحه ۱۲ (سیاسی)> متن

منابع[ویرایش]

  • فیضی تبریزی، کریم. پروفسور مولانا طنین تعهد. چاپ اول. تهران: شکوفه یاس، پاییز۱۳۸۰. 
  • فیضی تبریزی، کریم. سفیر صداقت، زندگی، افکار و اندیشه های پروفسور سید حمید مولانا. چاپ اول. تهران: دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۸۱.