کمیته‌های کنگره ایالات متحده آمریکا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Old sen ch 1.jpg

کنگره ایالات متحده آمریکا از دو مجلس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا و مجلس سنای ایالات متحده آمریکا تشکیل می‌شود. هر مجلس نیز تعدادی کمیته اصلی و فرعی وجود دارد .

کمیته‌های اصلی[ویرایش]

یکی از کمیته‌های کنگره در حال کار

مجلس نمایندگان دارای ۱۹ کمیته اصلی و سنا دارای ۱۶ کمیته اصلی است . تقریباً کلیه طرح‌ها و لوایح قانونی پیش دربررسی در صحن مجالس نمایندگان و سنا بر حسب موضوع به کمیته‌های اصلی ارجاع می‌شوند و سپس برای تصویب نهایی دراختیار کل نمایندگان قرار می‌گیرند.به همین دلیل کمیته‌های اصلی از اهمیت شایان توجهی در روند قانونگذاری برخوردار هستند. درابتدای هر دوره کنگره، حزب اکثریت، ریاست هریک از کمیته‌ها را برعهده می‌گیرد و مقام دوم کمیته به حزب اقلیت واگذار می‌شود . روسای کمیته‌ها نقش مهمی در تعیین دستور کار جلسات و مدت زمان بحث یا خارج کردن یک لایحه قانونی از مذاکرات برعهده دارند.

بعضی از این کمیته به نسبت دیگر کمیته‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و تعیین ریاست آنان به عنوان یک پیروزی یا شکست بزرگ برای احزاب تلقی می‌شود. کمیته تخصیص بودجه ویا کمیته راهها وروش‌ها در مجلس نمایندگان و کمیته روابط خارجی درسنا ازاین جمله هستند.

کمیته‌های فرعی[ویرایش]

هر کمیته اصلی شامل چند کمیته فرعی است و اعضاء کمیته اصلی در چند یا تمامی کمیته‌های فرعی عضویت دارند. گاهی بدلیل تخصصی بودن بحث‌ها در کمیته‌های اصلی بر سر لوایح قانونی، کمیته ها، موضوع را به کمیته‌های فرعی ارجاع می‌دهند. تعداد کمیته‌های فرعی عمدتاً در کنگره‌های مختلف متفاوت است و بعضاًُ بیش از ۱۵۰کمیته فرعی در مجلس نمایندگان و سنا تشکیل می‌شود.

کمیته‌های مشترک[ویرایش]

کمیته‌های مشترک به آن دسته از کمیته‌ها گفته می‌شود که زیرنظر هر دو مجلس نمایندگان وسنا قرار دارند واعضاء آنان نیز توسط هر دو مجلس انتخاب می‌شوند.

کمیته‌های کنفرانس[ویرایش]

هنگامی که بر سر تصویب یک لایحه قانونی میان مجالس نمایندگان و سنا اختلاف نظر بروز می‌کند ، ” کمیته کنفرانس ” تشکیل می‌شود که اعضاء آن را نمایندگان ارشد هر دو مجلس تشکیل می‌دهد.

منابع[ویرایش]