دانشگاه امام صادق

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

دانشگاه امام صادق
نشان دانشگاه امام صادق
نشان دانشگاه امام صادق
شعار دانشگاه اسلامی مرجع
تأسیس ۱۳۶۱ خورشیدی
نوع غیرانتفاعی
رئیس محمدسعید مهدوی کنی
هیئت امنا صادق آملی لاریجانی
محمدباقر باقری کنی
سید احمد علم‌الهدی
محمدسعید مهدوی کنی
علیرضا امینی
احمد واعظی
سیدعباس موسویان
سید مصطفی میرلوحی
سید علا میرمحمدصادقی
علی رضائیان
محمد هادی همایون
معاون آموزشی رضا محمدزاده
معاون دانشجویی حبیب‌الله مباشری
معاون پژوهشی عادل پیغامی
ارائه دهنده رشته‌های معارف اسلامی و الهیات و ارشاد، معارف اسلامی و اقتصاد، معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات، معارف اسلامی و مدیریت، معارف اسلامی و حقوق، معارف اسلامی و علوم سیاسی
هیئت علمی ۱۲۰ نفر
دانشجویان ۱۰۰۰ نفر
مکان تهران، ایران پرچم ایران
وابسته به جامعة الامام الصادق
وب‌گاه http://www.isu.ac.ir/

دانشگاه امام صادق از زیر مجموعه های جامعة الامام الصادق است و از دانشگاه های کلیدی جمهوری اسلامی ایران است.[۱] سیستم آموزشی این دانشگاه ترکیبی از علوم جدید و علوم حوزوی است. هدف از تاسیس این دانشگاه، تربیت دانش‌آموختگانی با توانایی علمی بالا در یکی از رشته‌های نوین دانشگاهی همراه با دانش دینی برای مدیریت کشور در سمت های کلیدی و اصلی جمهوری اسلامی است.[۲] این دانشگاه قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، شعبه ی مطالعات مدیریت دانشگاه هاروارد بوده است. به گفته ی محمد رضا مهدوی کنی دانشگاه امام صادق در تلاش است، که به دانشگاه اسلامی و پایگاه علمی و تربیتی جهان اسلام تبدیل شود.

تا اواسط سال ۱۳۹۳ ریاست این مجموعه بر عهده ی محمد رضا مهدوی کنی بود. پس از درگذشت محمد رضا مهدوی کنی، فرزندش محمد سعید مهدوی کنی طی یک دوره ی موقتِ ۳ ساله که در سال ۱۳۹۷ پایان می یابد، ریاست این دانشگاه را بر عهده گرفت.[۳]

دانشگاه امام صادق یک دانشگاه غیرانتفاعی است که هزینه های خود را از سرمایه گذاری های جامعة الامام الصادق و مجموعه کارخانجات نساجی جامعه، کارخانه داروسازی حیان، پاساژ نور و میلاد نور در تهران و همچنین تعدادی از بازاری های تهران تامین می‌کرد.[۴] این دانشگاه هم‌چنین از دانشجویان خود شهریه تحصیلی دریافت می‌کند. [۱] گفتنی است دانشگاه امام صادق به خاطر شهریه‌های سنگین خود مورد انتقاد دانشجویان است [۲] و عنوان گران‌ترین دانشگاه ایران را به خود اختصاص داده است.[۳]

پیشینه[ویرایش]

دانشگاه امام صادق نخستین دانشگاهی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران و در دوره انقلاب فرهنگی تأسیس شد و در سال ۱۳۶۱ شروع به کار کرد.
بنای نخستین این موسسه متعلق به دوران پهلوی است. دانشگاه امام صادق در محلی تاسیس شد که قبل از انقلاب به دانشگاه هاروارد تعلق داشت [۵] و دروس حوزه مطالعات مدیریت با نظارت اساتید دانشگاه هاروارد در آن تدریس می‌شد و تحت عنوان مرکز مطالعات مدیریت ایران فعالیت می نمود.[۶]

اهداف[ویرایش]

قبل از انقلاب ۱۳۵۷ ایران در حکومت پهلوی، ایده ی تشکیل یک دانشگاه اسلامی در مباحثه‌های روحانیونی چون مرتضی مطهری، شهید بهشتی، محمد جواد باهنر، محمد رضا مهدوی کنی و سید محمود طالقانی و دیگران تشکیل شد.[۷] که بعد از انقلاب زمینه انجام این اندیشه هموار گشت تا نهایتاً در سال ۱۳۶۱ و در حین اجرای انقلاب فرهنگی تأسیس شد.

هدف از تأسیس دانشگاه امام صادق، فراهم آوردن محیطی به منظور تحقیق حول علوم اجتماعی و انسانی با توجه به مبانی اسلامی و در کنار آن تربیت اشخاص متخصص و متعهد برای حل مسائل مبتلا به کشور پس از انقلاب ۱۳۵۷ بود. پس از ملاقات مسئولین، اساتید و دانشجویان دانشگاه با رهبر جمهوری اسلامی در سال 1384 و تأکید وی بر این که وظیفه این دانشگاه تولید علم است، اهداف دانشگاه تغییر محسوسی کرد، تا جایی که شعار تربیت اسلامی و مرجعیت علمی به عنوان شعار دانشگاه انتخاب شد. در سال ۱۳۹۳، این شعار به شعار کوتاه‌تر دانشگاه اسلامی مرجع تغییر کرد.[نیازمند منبع]

هیئت امنا[ویرایش]

اعضای هیئت امنای پیشین دانشگاه:سید علی خامنه‌ای، محمد امامی کاشانی و ابراهیم امینی، محمدعلی نوید، سید رحیم خانیان، حسینعلی منتظری، نوری همدانی و اسرافیلیان هستند. مطابق با اساسنامه اولیه دانشگاه، حسینعلی منتظری، ریاست عالیه این دانشگاه را برعهده داشت اما پس از ماجرای خلع وی از جانشینی رهبر انقلاب اسلامی، از این سمت استعفاء داد. همچنین دیگر اعضای هیئت امنای این دانشگاه علی مشکینی و محمد رضا مهدوی کنی بوده‌اند که به ترتیب در سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۹۳ وفات نموده‌اند.[۸]
اعضای هیئت امنای جدید که در سال 1394 تعیین شده‌اند عبارتند از: محمدباقر باقری کنی، صادق آملی لاریجانی، سید احمد علم‌الهدی، محمدسعید مهدوی کنی، علیرضا امینی، احمد واعظی، سیدعباس موسویان، سیدمصطفی میرلوحی، سیدعلا میرمحمدصادقی، علی رضائیان و محمدهادی همایون.[۹]

رشته‌های تحصیلی[ویرایش]

پردیس برادران این دانشگاه دارای ۶ دانشکده و یک بخش مستقل است که اسامی آنها به شرح زیر می باشد:

 1. دانشکده الهیات، معارف اسلامی و ارشاد
 2. دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد
 3. دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی
 4. دانشکده معارف اسلامی و حقوق
 5. دانشکده معارف اسلامی و مدیریت
 6. دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات
 7. بخش زبان های خارجی

پردیس خواهران

 1. دانشکده معارف اسلامی وعلوم تربیتی
 2. دانشکده معارف اسلامی وفلسفه و کلام اسلامی
 3. دانشکده معارف اسلامی و حقوق
 4. دانشکده معارف اسلامی وفقه وحقوق

پذیرش دانشجو[ویرایش]

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد این دانشگاه شیوه گزینش داوطلبان تحصیل در این دانشگاه است. پس از عبور از مرحله آزمون کتبی که از راه کنکور سراسری صورت می‌پذیرد، واحد گزینش دانشگاه با توجه به معیارهای دینی،علمی،اخلاقی و سیاسی اقدام به گزینش دانشجویان می‌نماید. این مرحله از گزینش، علاوه بر مصاحبه حضوری، شامل تحقیق میدانی از محل سکونت داوطلب و بررسی سوابق سیاسی، فرهنگی و اجتماعی وی نیز می‌شود.

به طور کلی گزینش دانشگاه، سه معیار را در پذیرش دانشجو لحاظ می‌کند:

۱. معیار علمی: دانشجویانی شرط حضور در مرحله مصاحبه را می‌یابند که یا معدل کتبی سال سوم دبیرستانشان بالای ۱۸ باشد[نیازمند منبع] یا در آزمون کنکور سراسری رتبه نسبتاً خوب کسب کنند.

۲. معیار مصاحبه: دانشجویانی که معیار علمی را داشته، به مصاحبه حضوری در دانشگاه دعوت می‌شوند، در این مرحله از گزینش؛ توان علمی (زبان عربی و انگلیسی و دروس عمومی)، اطلاعات دینی و اطلاعات سیاسی داوطلب سنجیده می‌شود.

۳. معیار تحقیقات محلی: پرونده داوطلب، پس از کسب نمره قبولی در مصاحبه، وارد جریان تحقیقات محلی می‌شود.

که پس از بررسی این سه معیار، یک نمره کلی به هر داوطلب تعلق می گیرد که آن نمره، ملاک نهایی پذیرش دانشجو قرار خواهد گرفت.

ویژگی‌ها[ویرایش]

دانشجویان این دانشگاه در کنار مباحث علمی ملزم به فراگیری جدی زبان های انگلیسی، فرانسوی و عربی -بسته به رشته ی تحصیلی خود- هستند.[۸]

از ابتدای تاسیس دانشگاه، بخش قابل توجهی از مجموعه دروس کلیه رشته‌های دانشگاه به دروس حوزوی و معارف اسلامی اختصاص یافت. یعنی کلیه دانشجویان این دانشگاه علاوه بر دروس تخصصی رشته‌های خود، درس‌هایی همچون قواعد عربی، فقه، اصول فقه، تدبر و تفسیردر قرآن کریم، فلسفه، اخلاق، اندیشه اسلامی (با محوریت کتب مرتضی مطهری) و ... را نیز می‌خوانند.

وجود این واحدها، باعث کاهش دروس تخصصی رشته‌های دانشگاه نشده است بلکه با توجه به این مسئله، در مجموع حجم دروس تدریس شده در دانشگاه به طور معمول حدود هشتاد واحد از رشته‌های مشابه در دیگر دانشگاه‌ها بیشتر است. بر این اساس تمام رشته‌های این دانشگاه دارای رویکرد تلفیقی میان‌رشته‌ای(Interdisciplinary) هستند که در آنها تلاش می‌شود میان معارف اسلامی و یک دانش تخصصی در حوزه علوم انسانی تلفیق صورت پذیرد.
به همین علت نام تمامی رشته‌های دانشگاه با عنوان معارف اسلامی آغاز می‌شود: «معارف اسلامی و اقتصاد»، «معارف اسلامی و مدیریت»، «معارف اسلامی و حقوق» و ... این نوع طراحی رشته‌ها با این هدف صورت پذیرفته است که دانش‌آموختگان این رشته‌ها نهایتاً افرادی باشند که با استفاده از علوم روز و زبان جدید و با آگاهی از مبانی معارف دینی در مسیر تولید علوم انسانی اسلامی گام بردارند و با عرضه پرسش‌های جدید بشر به متون و زیربناهای دینی، پاسخ‌هایی درخور بیابند.[نیازمند منبع]

این دانشگاه تعهدی از بابت ارائه شغل مناسب به دانشجویانش نمی‌دهد، گرچه به علت غیرانتفاعی بودن دانشگاه و در عین حال عدم دریافت شهریه از دانشجویان، در صورت صلاحدید دانشگاه، فارغ‌التحصیلان ملزم به پذیرش شغل پیشنهادی دانشگاه خواهند بود. با این حال، چنین الزامی عملاً رخ نمی‌دهد.

مقررات آموزشی و انضباطی در این دانشگاه به صورت بسیار جدی، دقیق و سختگیرانه اجرا می‌شود.

محل تحصیل آقایان و بانوان در این دانشگاه کاملاً مجزا و متفاوت است. همسر رئیس سابق دانشگاه، ریاست پردیس خواهران این دانشگاه را بر عهده دارد.

دانش آموختگان مرد از امتیاز کارشناسی ارشد بصورت پیوسته در تمام رشته‌ها برخوردارند که با یک آزمون داخلی از مقطع کارشناسی به ارشد وارد می‌شوند. در مقابل در پردیس خواهران، رشته‌های کارشناسی ارشد به شکل غیرپیوسته و از طریق آزمون سراسری کارشناسی ارشد به جذب دانشجو می‌پردازند. در این دانشگاه برخلاف عرف دیگر برخی دانشگاه‌ها جهت سکونت دانشجویان در اقامتگاه‌ها از دانشجویان هزینه‌ای دریافت نمی‌شود و استفاده از آن رایگان است. همچنین در این دانشگاه به دلیل حجم زیاد دروس به همهٔ دانشجویان حتی دانشجویان بومی (تهرانی) اقامتگاه تعلق می‌گیرد تا از اتلاف وقت آنان جهت رفت‌وآمدهای غیر ضروری جلوگیری شده و علاوه بر آن شرایط انجام مباحثه و جلسات حل تمرین فراهم آید.

کانون‌های دانشجویی فعال[ویرایش]

دو کانون دانشجویی اصلی و فعال در دانشگاه وجود دارد که شامل بسیج دانشجویی و دفتر اعزام مبلغ می شود. بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق یکی از فعال ترین و گسترده ترین نهاد های بسیج دانشجویی کشور است. و دفتر اعزام مبلغ هم بیشتر به فعالیت های فکری و استراتژیک فرهنگی می پردازد و در کنار آن فعالیت های تبلیغی هم دارد.

تشکل‌های غیر دانشجویی دانشگاه[ویرایش]

کانون دانش آموختگان صادق[ویرایش]

کانون دانش آموختگان صادق اولین تشکل غیر دانشجویی از فارغ التحصیلان این دانشگاه است. این کانون با مجوز رسمی از نهادهای دولتی و درجهت پیش برد اهداف فرهنگی تأسیس شد. درحال حاضر هسته مرکزی کانون در شهر اصفهان و به همت جمعی از فارغ التحصیلان این دانشگاه و جمعی از فارغ التحصیلان مؤسسه آموزشی رسول صادق تشکیل گردیده است.

دانش آموختگان شاخص[ویرایش]

 1. حسام الدین آشنا (مشاور فرهنگی رئیس جمهور)
 2. حجت الله ایوبی (رئیس سازمان سینمایی)
 3. روح‌الله احمدزاده کرمانی (استاندار سابق فارس، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران)
 4. علی باقری کنی (معاون سابق بین‌الملل دبیر شورای عالی امنیت ملی)
 5. ناصر باهنر (مدیر عامل بنیاد فرهنگی رفاه)
 6. خسرو تهرانی(رییس سابق اطلاعات نخست وزیری)
 7. کاظم جلالی (رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی)
 8. سعید جلیلی (دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی)
 9. حامد جعفری (تهیه کننده)
 10. فریدالدین حدادعادل (فرزند غلامعلی حداد عادل و مدیردبیرستان فرهنگ)
 11. سید محمد حسینی (وزیر) (وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی)
 12. غلامرضا خواجه سروی (معاون فرهنگی اسبق وزارت علوم)
 13. مهرزاد دانش (منتقد سینما)
 14. سید جلال دهقانی فیروزآبادی (معاون مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی ایران)
 15. غضنفر رکن آبادی (سفیر سابق ایران در بیروت، دیپلمات شهید در فاجعه منا)
 16. عبدالله رمضانزاده (سخنگوی دولت هشتم، قائم مقام دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی، استاندار کردستان، مدیر کل سیاسی وزارت کشور، رئیس اداره طرح و برنامه وزارت کشور)
 17. علی صالح آبادی (رئیس سابق سازمان بورس اوراق بهادار، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران)
 18. سید محمد طباطبایی (رایزن فرهنگی ایران در فرانسه)
 19. محمد فطانت فرد (رئیس سازمان بورس اوراق بهادار)
 20. هادی فرجوند (سفیر جمهوری اسلامی ایران در لهستان، سفیر جمهوری اسلامی ابران در کنیا، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد)
 21. مصطفی کواکبیان (نماینده مجلس شورای اسلامی)
 22. عباس مقتدایی خوراسگانی (نماینده مجلس شورای اسلامی)
 23. سیدمحمد موسوی (مدیرکل دفتر امور صادرات و روابط بین‌الملل وزارت صنایع و معادن)
 24. فاضل نظری (شاعر، نويسنده و معاون حوزه هنري)
 25. وحید یامین‌پور (فعال فرهنگی، روزنامه نگار، مجری تلویزیونی و پژوهش گر حوزه هنر اسلامی)
 26. علی اکبر تاج مزینانی (رییس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی)
 27. اصغر افتخاري (رییس مركز مطالعات راهبردي وآموزش وزارت كشور)

پی‌نوشت‌ها[ویرایش]

 1. روزنامه شرق, ش. 1781 (23): 7 بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 30-07-2016 http://www.webcitation.org/6jO2gfxk6 
 2. روزنامه شرق, ش. 1781 (23): 7 بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 30-07-2016 http://www.webcitation.org/6jO2gfxk6 
 3. محمد سعید مهدوی کنی رئیس دانشگاه «امام صادق» شد، رادیوفردا
 4. http://www.khabaronline.ir/detail/359008/Economy/political-economy
 5. محمدرضا مهدوی کنی؛ رئیس مجلس خبرگان و نخست وزیر ۴۵ روزه، بی‌بی‌سی فارسی
 6. Fundamentalisms and society: reclaiming the sciences, the family, and education. Volume 2 of The Fundamentalism Project. Martin E. Marty, R. Scott Appleby. University of Chicago Press, ۱۹۹۳. ISBN 0-226-50880-3 pp.۳۵۰
 7. ویژه نامه نشریه پنجره درباره دانشگاه امام صادق.
 8. ۸٫۰ ۸٫۱ روزنامه شرق, ش. 1781 (23): 7 بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در 30-07-2016 http://www.webcitation.org/6jO2gfxk6 
 9. اعضای جدید هیئت امنا

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پیشینه[ویرایش]