کاغذ اخبار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کاغذ اخبار نخستین نشریهٔ ادواریِ ایران است که 70 سال پیش از صدور فرمان مشروطهٔ ایران آغاز به انتشار کرد. این نشریه به‌طور ماهانه در دورهٔ پادشاهی محمدشاه قاجار توسط میرزا صالح شیرازی در تهران منتشر می‌شد.
نخستین شمارهٔ این نشریه، که در روز دوشنبه ۲۵ محرم ۱۲۵۳ قمری، برابر با ۱۱ اردیبهشت ۱۲۱۶ خورشیدی،[۱] یکم مهٔ ۱۸۳۷ ترسایی (میلادی) به فرمان محمدشاه منتشر شد، نام بخصوصی نداشت و به ترجمه از واژهٔ فرنگیِ "Newspaper"، «کاغذ اخبار» نامیده می‌شد.[۲][۳] در نخستین شمارهٔ کاغذ اخبار، اخباری چون اقدامات شاهنشاه، کشتار و سرکوب طایفهٔ ترکمن گوکلان و یموت (که پیوسته به خاک و اتباع ایران حمله می‌کردند) و کوچ اجباریِ زنان و کودکانشان به دارالخلافهٔ (تهران) آمده بود.

بااینکه کاغذ اخبار دست‌کم سه سال به صورت ماهانه منتشر می‌شده‌است، اما اکنون شماره‌ها و نوشته‌های بسیار محدود و پراکنده‌ای از آن در دست مانده‌است.[۴][۵]

در حال حاضر تنها دو نسخه از کاغذ اخبار موجود است که در کتابخانه بریتانیا نگهداری می‌شود.[۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس‌ها و منابع[ویرایش]

  1. تبدیل‌کنندهٔ دقیق تاریخ Fourmilab
  2. http://dowran.ir/show.php?id=113464126
  3. سیری در پیدایش و تحول خط، وبگاه نگارخانهٔ ایرانی (وابسته به وبگاه ترنج‌نِت)
  4. http://dowran.ir/show.php?id=113464126. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)
  5. سید علی کاشفی خوانساری (صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول). «تولد مطبوعات کودک و نوجوان در ایران، نگاهی کوتاه به تاریخچهٔ شکل‌گیری نشریات کودک و نوجوان در ایران». ماهنامهٔ شهرزاد. تهران: مؤسسهٔ شهرزاد قصه‌گوی کودک. ۱۳۸۷.
  6. https://blogs.bl.uk/asian-and-african/2019/07/the-first-iranian-newspaper-mirza-salih-shirazis-kaghaz-i-akhbar.html. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)