کنستانتین یازدهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کنستانتین یازدهم پالایولوگوس
Κωνσταντῖνος ΙΑ' Παλαιολόγος
امپراتور روم شرقی
Constantine XI Palaiologos miniature.jpg
سلطنت۱۴۴۹–۱۴۵۳
تاج‌گذاری۶ ژانویه ۱۴۴۹
پیشینژان هشتم
جانشینپایان امپراتوری بیزانس
زاده۸ فوریهٔ ۱۴۰۴
قسطنطنیه، امپراتوری بیزانس
(استانبول امروزی، ترکیه)
درگذشته۲۹ مهٔ ۱۴۵۳ (۴۹ سال)
قسطنطنیه، امپراتوری بیزانس
پدرمانوئل دوم
مادرهلنا دراگاش

کنستانتین یازدهم با عنوان کامل کنستانتین یازدهم پالایولوگوس (به یونانی: Κωνσταντίνος ΙΑ' Δραγάσης Παλαιολόγος)(به لاتین: Constantinus XI Palaeologus) (زادهٔ ۸ فوریه ۱۴۰۴ — درگذشتهٔ ۲۹ مه ۱۴۵۳) آخرین امپراتور بیزانس از ۱۴۴۹ تا زمان کشته‌شدنش در ۱۴۵۳ به هنگام آخرین دفاع از قسطنطنیه در برابر حملات ترکان عثمانی بود. کنستانتین یازدهم را گاه به دلیل تصور اشتباه تاج‌گذاری کنستانتین لاسکاریس در ۱۲۰۴، کنستانتین دوازدهم نیز نامیده‌اند.

زندگی‌نامه

کنستانتین، چهارمین پسر امپراتور بیزانس مانوئل دوم از همسر صربتبارش هلنا دراگاش (از دودمان مقدونیایی دراگاش) بود. او کارش در عرصهٔ سیاست را در کنار برادرانش تئودور و توماس و با فرمانداری دسپوتاتِ موریا (پِلوپونز امروزی) آغاز نمود. هنگامی که برادرش ژان هشتم، امپراتور وقت بیزانس بدون آنکه فرزندی داشته باشد در ۱۴۴۸ درگذشت، بر سر جانشینی او بین کنستانتین و دیگر برادرش دمتریوس اختلاف افتاد. امپراتریس هلنا که در این میان نقش نایب‌السلطنه را داشت از کنستانتین حمایت کرد و آن‌ها از مراد دوم، سلطان عثمانی خواستند تا در این مورد حکمیت نماید. او نظرش بر کنستانتین افتاد و بدین ترتیب کنستانتین با نام کنستانتین یازدهم در ژانویهٔ ۱۴۴۹ به‌عنوان امپراتور جدید بیزانس در میسترا تاج‌گذاری کرد.

کنستانتین فردی شجاع و پرانرژی بود که میراثی ویران را دریافت داشته بود. در ۱۴۵۱ محمد دوم سلطان جدید عثمانی شد و تمام منابع خود را برای تصرف قسطنطنیه به‌کار گرفت. کنستانتین نیز در مقابل، تمام توان خود را برای دفاع از شهر به کار بست و حتی برای جلب حمایت غرب، پیروی کلیسای ارتدکس یونان از کلیسای کاتولیک روم را اعلام نمود که مورد انتقاد گروه‌های مخالف اتحاد دو کلیسا قرار گرفت و در نهایت نتیجه‌ای نیز در برنداشت. او پیشنهاد محمد دوم برای تسلیم شهر در عوض گذشتن از جان او و ادامهٔ فرمانرواییش در میسترا را نپذیرفت و در نتیجه ترک‌ها قسطنطنیه را به محاصرهٔ خود درآوردند.

کنستانتین با ۷۰۰۰ نفر نیرو در برابر ارتش پرتعداد عثمانی که درعین‌حال مجهز به ابزارآلات پیشرفته‌ای بودند که توسط مهندسی غربی برایشان تهیه شده بود قرار گرفت و به دفاع از شهر پرداخت. قسطنطنیه سرانجام در ۲۹ مه ۱۴۵۳ سقوط کرد و ترکان با عبور از دیوارهای شهر وارد آن شدند. کنستانتین یازدهم با سربازان باقی‌مانده‌اش به نبرد با مهاجمان ادامه داد و در نهایت او نیز در همان روز کشته شد. او آخرین امپراتور روم شرقی بود که با مرگ او و تصرف قسطنطنیه به‌دست ترکان عثمانی، امپراتوری بیزانس نیز به پایان خود رسید.

جستارهای وابسته

منابع

  • "Constantine XI Palaeologus". Britannica Online Encyclopedia. Retrieved 26 January 2011.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Constantine XI Palaiologos». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۶ ژانویه ۲۰۱۱.