الکساندر سوروس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الکساندر سوروس
۲۶ مین امپراتور امپراتوری روم
Alexander Severus Musei Capitolini MC471.jpg
دوران ۱۱ مارس ۲۲۲ - ۱۸/۱۹ مارس ۲۳۵
نام کامل مارکوس جولیوس گسیوس باسیانوس الکسیانوس
زادروز ۱ اکتبر ۲۰۸
زادگاه فنیقیه
درگذشت ۱۸/۱۹ مارس ۲۳۵ (۲۶ سال)
محل درگذشت ماینتس , ژرمانیا
آرامگاه -
پیش از ماکسیمینوس تراکس
پس از هلیوگابال
دودمان سِوِری
پدر مارکوس جولیوس گسیوس مارکیانوس
مادر یولیا مامیا

مارکوس اورلیوس سوروس الکساندر (۲۰۸ - ۲۳۵) (به لاتین: Marcus Aurelius Severus Alexander) که بیشتر با نام الکساندر سوروس (به انگلیسی: Alexander Severus) شناخته می‌شود، امپراتور روم و آخرین امپراتور دودمان سوری بین سال‌های ۲۲۲ تا ۲۳۵ بود.

زندگینامه[ویرایش]

الکساندر سوروس با نام اصلی مارکوس جولیوس گسیوس باسیانوس الکسیانوس (به انگلیسی: Marcus Julius Gessius Bassianus Alexianus) در ۱ اکتبر ۲۰۸ (میلادی) در فنیقیه زاده شد. او عموزاده و جانشین هلیوگابال بود که پس از به قتل رسیدن او در ۲۲۲ میلادی به عنوان امپراتور جدید روم و با عنوان سزار مارکوس اورلیوس سوروس الکساندر آگوستوس به قدرت رسید.

الکساندر سوروس جوان، امپراتوری ضعیف و تحت نفوذ دیگران بویژه مادرش یولیا مامیا بود. همین امر سبب شده بود تا او اقتدار لازم برای کنترل ارتش روم را نداشته باشد. از طرف دیگر با روی کار آمدن ساسانیان در ایران و پادشاهی اردشیر بابکان، دولت روم از سمت شرق دچار مشکل شده بود.

الکساندر سوروس در سال ۲۳۵ میلادی و هنگامی که آمادهٔ نبرد با ژرمن‌ها می‌شد به دست سربازان یاغی به قتل رسید و مرگ او پایانی بود بر دوران دودمان سوری در روم.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal. The Cambridge Biographical Encyclopedia. Second edition ed. Cambridge University Press, 1995. p.19. ISBN ‎0-521-43421-1.