الکساندر سوروس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
الکساندر سوروس
Alexander Severus Musei Capitolini MC471.jpg
۲۶ مین امپراتور امپراتوری روم
دوران سلطنت
۱۱ مارس ۲۲۲–۱۸/۱۹ مارس ۲۳۵
پس ازهلیوگابال
پیش ازماکسیمینوس تراکس
اطلاعات شخصی
زادروز۱ اکتبر ۲۰۸
فنیقی‌ها (عکار، لبنان)
درگذشت۱۹ مارس ۲۳۵ (۲۷ سال)
ماینتس، ژرمانیای بزرگ
آرامگاه-
پدرمارکوس جولیوس گسیوس مارکیانوس
مادریولیا مامیا
دودمانسِوِری
دین و مذهبتلفیق‌گرایی از دین یونان باستان و مسیحیت

مارکوس اورلیوس سوروس الکساندر (۲۰۸–۲۳۵) (به لاتین: Marcus Aurelius Severus Alexander) که بیشتر با نام الکساندر سوروس (به انگلیسی: Alexander Severus) شناخته می‌شود، امپراتور روم و آخرین امپراتور دودمان سوری بین سال‌های ۲۲۲ تا ۲۳۵ بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

الکساندر سوروس با نام اصلی مارکوس جولیوس گسیوس باسیانوس الکسیانوس (به انگلیسی: Marcus Julius Gessius Bassianus Alexianus) در ۱ اکتبر ۲۰۸ در فنیقیه زاده شد. او پسر خاله و جانشین هلیوگابال بود که پس از به قتل رسیدن او با توطئه ماهرانه مادربزرگشان جولیا مائسا انجام شده بود در ۲۲۲ میلادی به عنوان امپراتور جدید و جوان ترین امپراتور تاریخ کل رومیان و با عنوان سزار مارکوس اورلیوس سوروس الکساندر آگوستوس به قدرت رسید و او هم همانند پسر خاله خود تماما تحت کنترل و قدرت مادرانه خود قرار گرفت و توان فرار از تاثیر قدرتمند آنها را نداشت.

الکساندر سوروس جوان، امپراتوری بسیار ضعیف و بشدت تحت نفوذ دیگران بویژه به طور موثر و عجیب تحت راهنمایی مادربزرگ و مادرش جولیا مائسا و جولیا مامیا بود که بعد مرگ مادر بزرگش جولیا مائسا فقط تنها تحت کنترل و راهنمایی قدرتمندانه مادرش جولیا مامیا بود. همین امر سبب شده بود تا او اقتدار لازم برای کنترل ارتش روم را نداشته باشد. از طرف دیگر با روی کار آمدن ساسانیان در ایران و پادشاهی اردشیر بابکان، دولت روم از سمت شرق دچار مشکل شده بود.

الکساندر سوروس در سال ۲۳۵ میلادی و هنگامی که آمادهٔ نبرد با ژرمن‌ها می‌شد به دست سربازان یاغی همراه مادر قدرتمندش جولیا مامیا که به عنوان مشاور و همراه و همدم همیشگی امپراتوریش با او به اردوگاهها نظامی می آمد به طرز ظالمانه ای در خیمه سلطنتی به قتل رسید و مرگ او پایانی بود بر دوران دودمان سوری در روم.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal (1995), The Cambridge Biographical Encyclopedia (Second edition ed.), Cambridge University Press, p. p.19, ISBN 0-521-43421-1