اتو (امپراتور روم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
اتو
هفتمین امپراتور امپراتوری روم
Oth001.jpg
دوران ۱۵ ژانویه ۶۹ - ۱۶ آوریل ۶۹
نام کامل مارکوس سالویوس اتو سزار آگوستوس
زادروز ۲۸ آوریل ۳۲
زادگاه فرنتینو، ایتالیا
درگذشت ۱۶ آوریل ۶۹ (۳۶ سال)
محل درگذشت رم
آرامگاه -
پیش از ویتلیوس
پس از گالبا
همسر پوپیا سابینا (به فرمان نرون از هم جدا شدند)
دودمان -
پدر لوسیوس اتو
مادر ترنتیا آلبیا

مارکوس سالویوس اتو سزار آگوستوس (به لاتین: Marcus Salvius Otho Caesar Augustus) یا به اختصار اتو (۲۸ آوریل ۳۲–۱۶ آوریل ۶۹) به مدت سه ماه در سالی که به سال چهار امپراتور معروف شد امپراتور روم از ۱۵ ژانویه تا هنگام مرگش در ۱۶ آوریل ۶۹ بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

اوتو با نام کامل مارکوس سالویوس اتو در ۲۸ آوریل ۳۲ در خانواده‌ای اصیل زاده شد. در جوانی یکی از دوستان نرون، امپراتور وقت بود اما پس از آنکه نرون پوبیا سبینا، همسر اوتو را به معشوقگی خودش گرفت و بعدتر با او ازدواج کرد این دوستی به پایان رسید.

اتو در سال ۵۸ به عنوان فرماندار به لوسیتانیا فرستاده شد و به مدت ۱۰ سال در آنجا ماند، سپس در سال ۶۸ به گالبا پیوست و همراه با او در شورشی که علیه نرون شکل گرفته بود شرکت کرد. نرون در ۹ ژوئن ۶۸ دست به خودکشی زد و گالبا با عنوان امپراتور جدید بر تخت نشست. اتو انتظار داشت که گالبا او را به عنوان جانشین خود اعلام نماید اما چنین نشد. این موضوع سبب رنجش اتو گردید و او به صف مخالفان گالبا پیوست.

با کشته‌شدن گالبا در ۱۵ ژانویه ۶۹، اتو در همان روز به عنوان امپراتور جدید روم انتخاب شد و با عنوان مارکوس سالویوس اتو سزار آگوستوس بر تخت نشست. امپراتوری او در همه جا به جز آلمان به رسمیت شناخته‌شد. همین موضوع سبب شد تا اولوس ویتلیوس که به عنوان فرماندهٔ لژیون‌های منطقهٔ راین سفلی از سوی گالبا انتخاب شده بود نیز خود را امپراتور بنامد. او به سوی ایتالیا لشکر کشید و موفق به شکست نیروهای اتو شد.

اتو در ۱۶ آوریل ۶۹ دست به خودکشی زد و با فروکردن خنجری در قلب خود به زندگیش پایان داد.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal (1995), The Cambridge Biographical Encyclopedia (Second edition ed.), Cambridge University Press, p. p.718, ISBN 0-521-43421-1