پوبلیوس سپتیمیوس گتا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از پوبلیوس سپتیموس گتا)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پوبلیوس سپتیمیوس گتا
۲۳ مین امپراتور امپراتوری روم
Publius Septimius Geta Louvre Ma1076.jpg
دوران۲۰۹ - ۴ فوریه ۲۱۱
(همراه با سپتیموس سوروس و کاراکالا)
فوریه - دسامبر ۲۱۱
(همراه با کاراکالا)
نام کاملپوبلیوس سپتیمیوس گتا
زادروز۷ مارس ۱۸۹
زادگاهرم
درگذشت۱۹ دسامبر ۲۱۱ (سال)
آرامگاه-
پیش ازکاراکالا (به‌تنهایی)
پس ازسپتیموس سوروس (به‌تنهایی)
دودمانسِوِری
پدرسپتیمیوس سوروس
مادریولیا دومنا

پوبلیوس سپتیمیوس گتا (به لاتین: Publius Septimius Geta) یا به اختصار گتا (۷ مارس ۱۸۹ - ۱۹ دسامبر ۲۱۱) امپراتور روم بود که به طور مشترک با پدرش سپتیموس سوروس و برادر بزرگش کاراکالا از ۲۰۹ تا هنگام مرگش در ۲۱۱ بر روم فرمان می‌راند.

زندگینامه[ویرایش]

پوبلیوس سپتیمیوس گتا در ۷ مارس ۱۸۹ در رم زاده شد. او پسر کوچک سپتیمیوس سوروس از همسر دومش یولیا دومنا بود. گتا همواره در مقایسه با برادر بزرگترش لوسیوس که در عین حال با عنوان کاراکالا جانشین امپراتور نیز بود در مقام دوم قرار داشت و همین مسئله سبب بروز درگیری‌هایی بین آن دو می‌شد. سپتیمیوس سوروس به منظور دلجویی از پسر کوچکش در سال ۲۰۹ میلادی، عنوان آگوستوس را به او اعطا نمود و گتا با عنوان کامل سزار پوبلیوس سپتیمیوس گتا آگوستوس (به انگلیسی: Caesar Publius Septimius Geta Augustus) در کنار پدر و برادرش به فرمانروایی پرداخت. با این وجود رقابت بین دو برادر فراتر از آن‌چیزی بود که به نظر می‌آمد.

امپراتوری مشترک[ویرایش]

هنگامی که سپتیمیوس سوروس در ۴ فوریه ۲۱۱ در Eboracum واقع در انگلستان کنونی درگذشت، دو برادر به طور مشترک به امپراتوری انتخاب شدند و به رم بازگشتند. اما این امپراتوری مشترک موفقیت‌آمیز نبود و دو برادر دربارهٔ هر موضوعی با یکدیگر به مشاجره می‌پرداختند. در پایان سال وخامت موضوع به شدیدترین حالت خود رسیده بود و کاراکالا سعی کرد تا برادر خود را در هنگام جشن ساترنالیا به قتل برساند که موفقیتی در پی نداشت. با این حال کاراکالا در دسامبر ۲۱۱ ترتیب ملاقاتی را در خانهٔ مادرش با گتا داد و سرانجام موفق شد تا او را به قتل برساند.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]