کنستانتین ششم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو


کنستانتین ششم
امپراتور بیزانس
INC-3040-r Солид. Константин VI и Ирина. 793—979 гг. (реверс).png
کنستانتین ششم به سن بلوغ رسیده به عنوان تنها امپراتور بیزانس بدون مادرش ایرنه
امپراتور امپراتوری بیزانس
سلطنت ۸ سپتامبر ۷۸۰ - ۱۹ آوریل ۷۹۷ (تماما همراه با ایرنه بین سالهای ۷۸۰ و ۷۹۰ و ۷۹۲ تا ۷۹۷)
تاج‌گذاری۸ سپتامبر ۷۸۰
پیشینلئوی چهارم
جانشینایرنه
شریک سلطنتایرنه (۷۹۲ - ۷۹۷)
نایب السلطنه و حکمران اصلیایرنه (۷۸۰ - ۷۹۰)
نام کامل
کنستانتینوس
خانداندودمان ایسوریایی
پدرلئوی چهارم
مادرایرنه
زادروز۷۷۰
کنستانتینوپول،
مرگپس از ۱۵ اوت ۷۹۷ (۲۷ سال)
کنستانتینوپول،
دین و مذهبارتودوکس

کنستانتین ششم (به یونانی: Κωνσταντίνος Ϛ به لاتین: Kōnstantinos VI) (زادهٔ ۷۷۰ — درگذشتهٔ پس از ۱۵ اوت ۷۹۷) امپراتور روم شرقی (بیزانس) از ۷۸۰ تا ۷۹۷ و آخرین فرمانروا از دودمان ایسوریایی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

امپراتور بیزانس و فرمانروایی مشترک با مادرش ایرنه

سکه طلای کنستانتین همراه مادرش ایرنه به عنوان فرمانروایان مشترک بیزانس در سالهای بین ۷۸۰ - ۷۹۰

کنستانتین پسر لئوی چهارم، امپراتور وقت بیزانس و نوهٔ کنستانتین پنجم، امپراتور پیشین بود. لئوی چهارم در سپتامبر ۷۸۰ درگذشت و کنستانتین که در آن زمان ۱۰ ساله بود تحت سرپرستی مادرش ایرنه به امپراتوری روم شرقی رسید و تماما زیر سایه قدرت مادرش امپراتریس ایرنه بود و به مدت ۱۰ سال ایرنه فرمانروای یگانه و اصلی بیزانس بود و به عنوان نایب السلطنه و همزمان امپراتور مشترک با پسرش حکومت می کرد. در دوران نایب‌السلطنتی و امپراتوری ایرنه که ارتودوکسمذهبی معتقد بود، هفتمین شورای جهانی نیقیه در ۷۸۷ تشکیل شد و این شورا ستایش شمایل‌های مذهبی را بار دیگر تصویب نمود.

سکه طلای ایرنه و پسرش کنستانتین ششم به عنوان امپراتوران و فرمانروایان بیزانس بین سالهای ۷۹۲ - ۷۹۷ بود

چند سال بعد کنستانتین به سن قانونی برای در دست گرفتن حکومت به طور مستقل رسید اما مادرش همچنان تلاش داشت به طور مستقل و یگانه قدرت اصلی را همچنان به تنهایی در اختیار خود داشته باشد. با این حال سپاه بیزانس در ۷۹۰ کنستانتین را یگانه حاکم و فرمانروای امپراتوری اعلام و ایرنه را دستگیر نمودند. اما کنستانتین در ۷۹۲ او را بخشید و در همان ساله ۷۹۲ بار دیگر مادرش را به عنوان امپراتور و فرمانروایی مشترک با خود پذیرفت. این عملی اشتباه از سوی کنستانتین بود که ۵ سال بعد به برکناری و مرگ او به وسیله مادرش تمام شد.


در ۷۹۶ کنستانتین همسرش را طلاق داد تا با معشوقه‌اش تئودوته ازدواج نماید. این عمل او حرکتی ناشایست در نزد افکار عمومی بود و ایرنه با بهره‌برداری هوشمندانه از موقعیت پیش‌آمده و با همدستی اسقف اعظم و دیگر اسقف ها و وزیر بزرگ و دیگر وزیران، کنستانتین را در ۷۹۷ از قدرت خلع کرده و فرمان به کور کردن او داد و بعد ایرنه خود را تنها امپراتور بیزانس نامید و به تنهایی فرمانروایی کرد. کنستانتین ششم آخرین امپراتور از سلسلهٔ ایسوریایی بود و گمان می‌رود کمی پس از کور شدنش بر اثر جراحات وارده درگذشته باشد.

منابع[ویرایش]

  • «Constantine VI». Britannica Online Encyclopedia. دریافت‌شده در ۲ ژانویه ۲۰۱۱.