ویتلیوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویتلیوس
هشتمین امپراتور امپراتوری روم
سردیس ویتلیوس در موزه لوور
سلطنت۱۶ آوریل ۶۹ - ۲۲ دسامبر ۶۹
پیشیناتو
جانشینوسپاسیان
زاده۲۴ سپتامبر ۱۵
درگذشته۲۲ دسامبر ۶۹ (۵۴ سال)
رم
آرامگاه
-
همسر(ان)گالریا فوندانا
دودمان-
پدرلوسیوس ویتلیوس
مادرسستیلیا

آلوس ویتلیوس ژرمانیکوس (به لاتین: Aulus Vitellius Germanicus) با نام اصلی آلوس ویتلیوس (۱۵-۶۹) به مدت ۸ ماه بین ۱۶ آوریل تا ۲۲ دسامبر ۶۹ میلادی فرمانروای امپراتوری روم بود.

زندگی[ویرایش]

ویتلیوس با نام آلوس ویتلیوس در ۲۴ سپتامبر ۱۵ زاده شد. در سال ۶۸ میلادی از سوی گالبا، امپراتور وقت روم به فرماندهی لژیون‌های منطقهٔ راین سفلی گمارده شد. با آغاز سال ۶۹ میلادی و به قدرت رسیدن اتو، ویتلیوس نیز که در آن زمان در کلن بود خود را امپراتور نامید. پیروزی ژنرال‌های ویتلیوس در نبرد بدریاکوم به حکومت اتو پایان داد و ویتلیوس بر مسند قدرت نشست.

ویتلیوس در مدت کوتاه حکومت خود تمام وقتش را صرف خوشگذرانی و هرزگی نمود. همین امر سبب شد تا سربازانش او را هنگامی‌که وسپاسیان خود را در اسکندریه امپراتور جدید نامید ترک نمایند. ویتلیوس درطی دو جنگ از رقیب خود شکست خورد و به اسارت درآمد. او را در خیابان‌های رم بر روی زمین کشیدند و در ۲۲ دسامبر ۶۹ میلادی به قتل رساندند.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal (1995), The Cambridge Biographical Encyclopedia (به انگلیسی) (Second edition ed.), Cambridge University Press, p. p.968 {{citation}}: |edition= has extra text (help); |صفحه= has extra text (help)