هراکلوناس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هراکلوناس
Ἡράκλειος
امپراتور بیزانس (روم شرقی)
Solidus-Heraclius-sb0764.jpg
دوران فوریه ۶۴۱ - سپتامبر ۶۴۱
نام کامل کنستانتیوس هراکلیوس
زادروز ۶۱۵ یا ۶۲۶
درگذشت ۶۴۱ (۱۵ سال)
پیش از کنستانس دوم
پس از کنستانتین سوم
دودمان -
پدر هراکلیوس
مادر مارتینا

هراکلوناس با نام کامل کنستانتینوس هراکلیوس (به لاتین: Constantinus Heraclius، یونانی، Κωνσταντῖνος Ἡράκλειος) (زادهٔ ۶۱۵ یا ۶۲۶ — درگذشتهٔ ۶۴۱) امپراتور بیزانس برای مدت کوتاهی از فوریه تا سپتامبر ۶۴۱ بود. او را احتمالاً به اشتباه عامل مرگ برادر ناتنیش کنستانتین سوم می‌دانستند.

زندگینامه[ویرایش]

هراکلوناس پسر هراکلیوس، امپراتور بیزانس از دومین همسرش مارتینا بود. نفوذ مارتینا در سال‌های پایانی حکومت هراکلیوس سبب شد تا عنوان «آگوستوس» در چهارم ژوئیهٔ ۶۳۸ به پسرش هراکلوناس اعطا شود و او پس از مرگ پدرش درفوریهٔ ۶۴۱ به امپراتوری مشترک با برادر ناتنیش کنستانتین سوم رسید. اما کنستانتین سوم ناگهان در مه ۶۴۱ درگذشت و او تنها امپراتور بیزانس شد.

هرچند کنستانتین احتمالاً بر اثر بیماری سل درگذشت اما مرگ نابهنگام او باعث بروز شایعاتی مبنی بر مسموم شدن او به‌فرمان مارتینا و هراکلوناس گردید. در نتیجهٔ این شایعات شورشی به رهبری ژنرال والنتینوس به‌وقوع پیوست و او هراکلوناس را وادار کرد تا خواهرزادهٔ جوانش کنستانس دوم (پسر کنستانتین سوم) را به فرمانروایی مشترک با خود برگزیند. مارتینا به‌منظور حفظ تعادل با تاجگذاری پسر کوچکش سزار داوید (تیبریوس) او را به مقام امپراتوری رساند. اما این کار او باعث رنجش حامیان کنستانس دوم گردید و والنتیانوس اینگونه شایع کرد که هراکلوناس و مادرش می‌خواهند کنستانس و طرفدارانش را حذف نمایند.

این موضوع به شورشی مجدد انجامید که با پیروزی شورشیان همراه بود. آنها زبان مارتینا و بینی هراکلوناس را بریده و آنها را به رودس تبعید نمودند. هیچ اطلاعی از هراکلوناس پس از این اتفاق در دست نیست و گمان می‌رود در همان سال ۶۴۱ درگذشته باشد. پس از او امپراتوری روم شرقی به کنستانس دوم رسید.

منابع[ویرایش]