آنتونیوس پیوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آنتونیوس پیوس
پانزدهمین امپراتور امپراتوری روم
Antoninus Pius Glyptothek Munich 337 cropped.jpg
دوران۱۱ ژوئیه ۱۳۸ - ۷ مارس ۱۶۱
نام کاملتیتوس اورلیوس فولووس بویونیوس آریوس آنتونیوس
زادروز۱۹ سپتامبر ۸۶
زادگاهلانویوم
درگذشت۷ مارس ۱۶۱ (۷۴ سال)
محل درگذشتلوریوم
آرامگاهآرامگاه هادریان، رم
پیش ازمارکوس اورلیوس و لوسیوس وروس
پس ازهادریانوس
دودمانآنتونینی
پدرآریا فادیلا
مادرتیتوس اورلیوس فولوس (پدر واقعی)
هادریانوس (پدرخوانده)
فرزندانفاستینای جوان
مارکوس اورلیوس (فرزندخوانده)
لوسیوس وروس (فرزندخوانده)

تیتوس اورلیوس فولووس بویونیوس آریوس آنتونیوس (به لاتین: Titus Aurelius Fulvus Boionius Arrius Antoninus)‏ (۸۶–۱۶۱) مشهور به آنتونیوس پیوس (به لاتین: Antoninus Pius) امپراتور روم بین سال‌های ۱۳۸ تا ۱۶۱ میلادی بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

آنتونیوس پیوس با نام واقعی تیتوس اورلیوس فولووس (به لاتین: Titus Aurelius Fulvus) در سال ۸۶ میلادی در لانوویوم زاده شد. پس از مرگ پدرش ثروت زیادی به او ارث رسید و در سال ۱۲۰ میلادی به مقام کنسولی رسید. در سال ۱۳۸ از سوی امپراتور وقت هادریانوس به عنوان افسر دارای اختیارات کنسولی به آسیا فرستاده شد و در همان سال نیز هادریانوس او را به عنوان فرزندخوانده و جانشین خود معرفی نمود. هادریانوس در ۱۰ ژوئیه ۱۳۸ درگذشت و آنتونیوس به عنوان امپراتور جدید روم بر تخت فرمانروایی نشست.

آنتونیوس را به دلیل حمایتش از یاد و خاطرهٔ هادریانوس، پیوس لقب دادند و او را آنتونیوس پیوس نامیدند. دوران حکومت آنتونیوس پیوس با آرامش و رضایت مردم همراه بود. او در مسایل عمومی همچون پدر ملت رفتار می‌کرد و اعدام مسیحیان نیز به دلیل اقدامات او تا حد زیادی متوقف شده بود. امپراتوری روم در زمان فرمانروایی او وسیعتر شده بود و دیواری به نام او با نام دیوار آنتونینی بین رودخانه‌های فورث و کلاید (واقع در بریتانیای امروزی) ساخته شد.

آنتونیوس پیوس در ۷ مارس ۱۶۱ در سن ۷۴ سالگی درگذشت و فرزندخوانده‌اش مارکوس اورلیوس جانشین او شد.

منابع[ویرایش]

  • David Crystal (1995), The Cambridge Biographical Encyclopedia (Second edition ed.), Cambridge University Press, p. p.36, ISBN 0-521-43421-1
  • Antoninus Pius (Roman emperor) -- Encyclopedia Britannica
  • CATHOLIC ENCYCLOPEDIA: Antoninus Pius - New Advent