ماکرینوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماکرینوس
۲۴مین امپراتور روم
Bust of Macrinus - Palazzo Nuovo - Musei Capitolini - Rome 2016.jpg
سلطنت۸ آوریل ۲۱۷ - ژوئن ۲۱۸
پیشینکاراکالا
جانشینهلیوگابال
زادهدر حدود ۱۶۵
سزاریا (در الجزایر کنونی)
درگذشتهژوئن ۲۱۸ (۵۳ سال)
کاپادوکیه (در ترکیه امروزی)
آرامگاه
-
همسر(ان)نونیا چلسا
فرزند(ان)دیادومنیان
نام کامل
کایسار مارکوس اوپلیوس سوروس ماکرینوس آوگوستوس
دودمانسِوِری

ماکرینوس با عنوان کامل کایسار مارکوس اوپلیوس سوروس ماکرینوس آوگوستوس (به لاتین: Caesar Marcus Opellius Severus Macrinus Augustus)‏ (۱۶۵–۲۱۸) به مدت کوتاهی از آوریل ۲۱۷ تا هنگام مرگش در ژوئن ۲۱۸، امپراتور روم بود. او همچنین نخستین کسی بود که بدون داشتن مقام سناتوری به فرمانروایی روم رسیده بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

ماکرینوس با نام کامل مارکوس اوپلیوس ماکرینوس (به لاتین: Marcus Opellius Macrinus) در حدود سال ۱۶۵ میلادی در سزاریا زاده شد. او از نژاد بربر و وکیلی توانا و مشهور بود. ماکرینوس در زمان امپراتوری کاراکالا (حکومت ۲۱۱–۲۱۷) به مقام فرماندهی پرتورین‌ها رسید. او مورد اطمینان کاراکالا بود ولی شایعاتی مبنی بر تمایل او به غصب تاج و تخت امپراتوری به گوش می‌رسید.

کاراکالا در ۸ آوریل ۲۱۷ و هنگامی که آمادهٔ جنگ با اشکانیان می‌شد به دست یکی از محافظین خود به قتل رسید و چنین گفته می‌شود که ماکرینوس در پشت این قتل حضور داشته‌است. سه روز پس از مرگ کاراکالا، ماکرینوس به عنوان امپراتور جدید روم و با عنوان «کایسار مارکوس اوپلیوس سوروس ماکرینوس آوگوستوس» انتخاب شد. او نخستین کسی در تاریخ روم بود که بدون داشتن مقام سناتوری به فرمانروایی امپراتوری می‌رسید، او برای تثبیت و به رسمیت شناخته شدن کامل حکومت خود تلاش کرد تا اقتدار خود را بر کل امپراتوری اعمال کند و برای این کار به مادر قدرتمند کاراکالا جولیا دومنا پیغام داد که او را به عنوان حاکم به رسمیت بشناسد تا به عنوان حاکم جدید روم، همان طور که شوهر و پسرش به او آزادی کامل و عظمت، عزت و اقتدار امپراتوری را اعطا می کردند بدهد، اما جولیا دومنا نپذیرفت و در عوض بر زده او توطئه کرد و ارتش را بر زده او به آشوب تحریک کرد، اما زمانی که ماکرینوس از توطئه جولیا آگاه شد نقشه قتل جولیا را کرد، با خبر رسیدن این نقشه به جولیا دومنا از ترس جان خود و ترس از دست دادن قدرت خود با گرسنگی خودکشی کرد.

ماکرینوس در تابستان همان سال وارد جنگی بی‌نتیجه با اشکانیان در میان‌رودان شد و پس از تحمل شکستی سنگین سرانجام مجبور به امضای عهدنامهٔ صلح با آنان شد. به موجب این عهدنامه و برای برقراری صلح بین دو امپراتوری اشکانی و روم، ماکرینوس باید غرامت هنگفتی را به اردوان چهارم (شاه اشکانی) می‌پرداخت. این شکست و پذیرش عهدنامهٔ صلح از سوی ماکرینوس سبب نارضایتی رومیان از او گردید. همچنین ماکرینوس به دنبال این عهدنامه به کاهش حقوق سربازان پرداخت که نارضایتی آنان را نیز به دنبال داشت.

در همین زمان جولیا مائسا خواهر بزرگتر جولیا دومنا که پس از مرگ همزمانی کاراکالا و جولیا دومنا به فرمان ماکرینوس از کاخ سلطنتی بیرون رانده شده بود، اما ثروت بسیار عظیم و هنگفت خود را حفظ کرده بود با استفاده از محبوب نبودن ماکرینوس با هوشمندی از اتفاقات مختلف این شایعه را بر سر زبان‌ها انداخت که نوهٔ او باسیانوس (هلیوگابال)، پسر تنی و حرامزاده کاراکالا و جانشین واقعی اوست، او همچنین وصیت نامه دروغین را به نام مادر قدرتمند امپراتور کاراکالا یعنی خواهر خود جولیا دومنا ساخت که ادعا می کرد، هلیوگابال واقعا پسر کاراکالا و وارث امپراتوری روم است و باید جانشین پدرش شود. این موضوع سبب شد تا لژیون سوم گل‌ها که از سیاست‌های ماکرینوس بشدت ناراضی بودند با دیگر سناتورهای برجسته و افسران عالیرتبه که همچنان به خاندان سوران و یاد و خاطره حاکمان پیشین، جولیا دومنا و کاراکالا وفادار بودند و همزمان با هدایا و رشوه های بسیار وسوسه انگیز و سنگینی که جولیا مائسا به فرماندهان و لژیون های دیگر داد توانست حمایت آنها را برای نوه خود در مقام امپراتوری بدست آورد، هلیوگابال چهارده ساله با کمک و دسیسه چینی مادربزرگ و مادرش و همچنین با حمایت لژیون های رومی و دو جنگ پی در پی و بسیار سرنوشت ساز با ماکرینوس در سال ۲۱۸ میلادی توانست به عنوان امپراتور روم اعلام شود. ماکرینوس در نبردی که در نزدیکی انتاکیه روی داد از آنان بسیار سخت شکست خورد و کل قدرتش بر امپراتوری از بین رفت و به همراه اندک سربازانی که هنوز به او وفادار بودند به سوی ایتالیا گریخت. اما توسط نیروی هایی که با رشوه های سنگینی جولیا مائسا مطیع امپراتور جدید بودند، دستگیر و در ژوئن ۲۱۸ در کاپادوکیه بسیار ظالمانه اعدام شد و سرش به عنوان غنیمت به امپراتور جوان داده شد.

منابع[ویرایش]

  • "Macrinus". Britannica Online Encyclopedia. Retrieved 2 September 2010.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Macrinus». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲ سپتامبر ۲۰۱۰.