ماکرینوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ماکرینوس
۲۴مین امپراتور روم
Bust of Macrinus - Palazzo Nuovo - Musei Capitolini - Rome 2016.jpg
دوران۸ آوریل ۲۱۷ - ژوئن ۲۱۸
نام کاملکایسار مارکوس اوپلیوس سوروس ماکرینوس آوگوستوس
زادروزدر حدود ۱۶۵
زادگاهسزاریا (در الجزایر کنونی)
درگذشتژوئن ۲۱۸ (۵۳ سال)
محل درگذشتکاپادوکیه (در ترکیه امروزی)
آرامگاه-
پیش ازهلیوگابال
پس ازکاراکالا
همسرنونیا چلسا
دودمانسِوِری
فرزنداندیادومنیان

ماکرینوس با عنوان کامل کایسار مارکوس اوپلیوس سوروس ماکرینوس آوگوستوس (به لاتین: Caesar Marcus Opellius Severus Macrinus Augustus)‏ (۱۶۵–۲۱۸) به مدت کوتاهی از آوریل ۲۱۷ تا هنگام مرگش در ژوئن ۲۱۸، امپراتور روم بود. او همچنین نخستین کسی بود که بدون داشتن مقام سناتوری به فرمانروایی روم رسیده بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

ماکرینوس با نام کامل مارکوس اوپلیوس ماکرینوس (به انگلیسی: Marcus Opellius Macrinus) در حدود سال ۱۶۵ میلادی در سزاریا زاده شد. او از نژاد بربر و وکیلی توانا و مشهور بود. ماکرینوس در زمان امپراتوری کاراکالا (حکومت ۲۱۱–۲۱۷) به مقام فرماندهی پرتورینها رسید. او مورد اطمینان کاراکالا بود ولی شایعاتی مبنی بر تمایل او به غصب تاج و تخت امپراتوری به گوش می‌رسید.

کاراکالا در ۸ آوریل ۲۱۷ و هنگامی که آمادهٔ جنگ با اشکانیان می‌شد به دست یکی از محافظین خود به قتل رسید و چنین گفته می‌شود که ماکرینوس در پشت این قتل حضور داشته‌است. سه روز پس از مرگ کاراکالا، ماکرینوس به عنوان امپراتور جدید روم و با عنوان کایسار مارکوس اوپلیوس سوروس ماکرینوس آوگوستوس انتخاب شد. او نخستین کسی در تاریخ روم بود که بدون داشتن مقام سناتوری به فرمانروایی امپراتوری می‌رسید.

ماکرینوس در تابستان همان سال وارد جنگی بی‌نتیجه با اشکانیان در میان‌رودان شد و پس از تحمل شکستی سنگین سرانجام مجبور به امضای عهدنامهٔ صلح با آنان شد. به موجب این عهدنامه و برای برقراری صلح بین دو امپراتوری اشکانی و روم، ماکرینوس باید غرامت هنگفتی را به اردوان چهارم (شاه اشکانی) می‌پرداخت. این شکست و پذیرش عهدنامهٔ صلح از سوی ماکرینوس سبب نارضایتی رومیان از او گردید. همچنین ماکرینوس به دنبال این عهدنامه به کاهش حقوق سربازان پرداخت که نارضایتی آنان را نیز به دنبال داشت.

در همین زمان یولیا مسا که پس از مرگ کاراکالا به فرمان ماکرینوس از کاخ سلطنتی بیرون رانده شده بود، این شایعه را بر سر زبان‌ها انداخت که نوهٔ او باسیانوس (هلیوگابال)، پسر تنی کاراکالا و جانشین واقعی اوست. این موضوع سبب شد تا لژیون سوم گل‌ها که از سیاست‌های ماکرینوس ناراضی بودند، هلیوگابال را در سال ۲۱۸ میلادی به عنوان امپراتور روم اعلام نمایند. ماکرینوس در نبردی که در نزدیکی انتاکیه روی داد از آنان شکست خورد و به همراه اندک سربازانی که هنوز به او وفادار بودند به سوی ایتالیا گریخت. اما دستگیر و در ژوئن ۲۱۸ در کاپادوکیه اعدام شد.

منابع[ویرایش]

  • "Macrinus". Britannica Online Encyclopedia. Retrieved 2 September 2010.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Macrinus». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲ سپتامبر ۲۰۱۰.