میخائیل ششم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
میخائیل ششم استراتیوتیکوس
Μιχαήλ ΣΤ΄ Στρατιωτικός
امپراتور بیزانس (روم شرقی)
سلطنت۱۰۵۶ - ۱۰۵۷
تاج‌گذاری۲۱ اوت ۱۰۵۶
پیشینتئودورا
جانشینایزاک یکم
زاده؟
درگذشته۱۰۵۹
دودمان-

میخائیل ششم با عنوان کامل میخائیل ششم استراتیوتیکوس (به یونانی: Μιχαήλ ΣΤ΄ Βρίγγας, Mikhaēl VI Bringas) (به انگلیسی: Michael VI Bringas) امپراتور بیزانس به مدت یک سال از ۱۰۵۶ تا هنگام برکناریش از قدرت در ۱۰۵۷ بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

امپراتریس تئودورا، آخرین شهبانوی دودمان مقدونی، میخائیل استراتیوتیکوس را که از صاحب‌منصبان سالخورده بود به‌عنوان جانشین خود معرفی نمود. پس از آنکه تئودورا در ۲۱ اوت ۱۰۵۶ درگذشت، میخائیل با عنوان میخائیل ششم بر تخت امپراتوری بیزانس نشست. اما سیاست‌های او سبب شد تا فرماندهان نظامی حاضر در آسیای صغیر به مخالفت و دشمنی با او بپردازند. آنها سرانجام ایزاک کومننوس را در ۸ ژوئن ۱۰۵۷ در پافلاگونیا (واقع در آسیای صغیر) امپراتور خطاب نمودند.

ایزاک سپس همراه با سپاهیانش به‌سوی قسطنطنیه لشکر کشید، نیکه‌آ را به تصرف خود درآورد و توانست حامیان میخائیل ششم را در ۲۰ اوت همان سال در پتروئه شکست دهد. ۱۱ روز پس از این اتفاق میخائیل ششم در ۳۱ اوت ۱۰۵۷ از قدرت کناره‌گیری کرد و ایزاک کومننوس با عنوان ایزاک یکم بر تخت امپراتوری بیزانس نشست.

منابع[ویرایش]

  • "Michael VI Stratioticus" (به انگلیسی). Britannica Online Encyclopedia. Retrieved 25 January 2011.
  • «Isaac I COMNENUS». Universitat de València / Encyclopedia Britannica. ۱۹۹۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۹ ژانویه ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱.