پرتیناکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پرتیناکس
نوزدهمین امپراتور امپراتوری روم
Alba Iulia National Museum of the Union 2011 - Possible Statue of Roman Emperor Pertinax Close Up, Apulum.JPG
دوران ۳۱ دسامبر ۱۹۲ - ۲۸ مارس ۱۹۳
نام کامل سزار پوبلیوس هلویوس پرتیناکس آگوستوس
زادروز ۱ اوت ۱۲۶
زادگاه آلبا پومپیا
درگذشت ۲۸ مارس ۱۹۳ (۶۶ سال)
محل درگذشت رم
آرامگاه رم
پیش از دیدیوس ژولیانوس
پس از کومودوس
همسر فلاویا تیتیانا
دودمان -
پدر هلویوس ساکسسوس

پرتیناکس با نام کامل سزار پوبلیوس هلویوس پرتیناکس آگوستوس (به لاتین: Caesar Publius Helvius Pertinax Augustus)‏ (۱ اوت ۱۲۶–۲۸ مارس ۱۹۳) به مدت سه ماه امپراتور روم بین دسامبر ۱۹۲ تا مارس ۱۹۳ بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

پرتیناکس با نام پوبلیوس هلویوس پرتیناکس در ۱ اوت ۱۲۶ در لیگوریا (واقع در ایتالیای امروزی) زاده شد. او که فرزند یک بردهٔ آزاد شده بود در ابتدا به شغل آموزگاری پرداخت و پس از آن وارد ارتش شده و فرماندهی گردان‌هایی را در سوریه، بریتانیا و در ناحیهٔ دانوب و راین برعهده داشت. عملکرد مناسب او در زمان یورش بزرگ قبایل ژرمنی در سال ۱۶۹ میلادی سبب شد تا او امتیازاتی را بدست آورد.

پرتیناکس خیلی زود به مقام سناتوری نایل آمد و فرماندهی یک لژیون به او سپرده شد. پس از آن فرماندهی کنسولی موئسیا، داسیا و سوریه به او واگذار شد اما پس از روی کار آمدن پرنیس، فرماندهٔ پرتورینها از میزان توجه به پرتیناکس در دوران امپراتوری کومودوس (۱۸۰–۱۹۲) کاسته شد.

پرتیناکس در آخرین سال‌های حکومت کومودوس بخشدار رم شد. کومودوس در ۳۱ دسامبر ۱۹۲ به قتل رسید و سنای روم تا پیش از طلوع آفتاب جلسه‌ای را برگزار و پرتیناکس را امپراتور جدید اعلام نمود. پرتیناکس پس از رسیدن به قدرت سعی در انجام اصلاحاتی اقتصادی برای کاهش هزینه‌های هر دو بخش نظامی و غیرنظامی نمود که مورد اعتراض بسیاری بویژه پرتورین‌ها واقع شد.

پرتیناکس تنها ۸۶ روز امپراتور روم بود و سرانجام در ۲۸ مارس ۱۹۳ به دست گروهی از پرتورین‌ها در کاخ خود به قتل رسید.

منابع[ویرایش]