هلیوگابال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
هلیوگابال
Elagabalo (203 o 204-222 d.C) - Musei capitolini - Foto Giovanni Dall'Orto - 15-08-2000 - 02.jpg
۲۵مین امپراتور امپراتوری روم
دوران سلطنت
۸ ژوئن ۲۱۸–۱۱ مارس ۲۲۲
پس ازماکرینوس
پیش ازالکساندر سوروس
اطلاعات شخصی
زادروزحدود ۲۰۳
نامعلوم
درگذشت۱۱ مارس ۲۲۲
رم، ایتالیا
آرامگاه-
فرزندانالکساندر سوروس (فرزندخوانده)
دودمانسِوِری

الیوگابالوس یا هلیوگابال (به فرانسوی: Héliogabale) یا مارکوس اورلیوس آنتونیوس (زادهٔ پیرامون ۲۰۳- مرگ ۱۱ مارس ۲۲۲) امپراتور روم از ۲۱۸ میلادی تا سال مرگش بود.

در ۲۱۷ میلادی که کاراکالا ترور شد، هلیوگابال به یاری و توطئه خردمندانه خالهٔ کاراکالا که هم مادر بزرگ خودش بود -جولیا مائسا- توانست ماکرینوس را شکست دهد و به راحتی در سن ۱۴ سالگی مدعی تاج و تخت به امپراتوری شود و او به عنوان جوان ترین امپراتور در روم حتی جوان تر از نرون بر تخت سلطنت نشست و در تمام دوره حکومت خود تحت کنترل مادرانه بانفوذش قرار گرفت.

هلیوگابال در زمان فرمانروایی‌اش به باورهای دینی و عرف‌های جنسی آن زمان روم بی‌توجه بود، او بر ارتقاء اصلاحات مذهبی برای خدای خودش تحت رهبری خود کاملا متمركز شد و به طور کامل وقت خود را صرف خوشگذرانی با معشوقه های مرد خود کرد و هیچ توجه ای به امور کشور نکرد و تمامی قدرت‌های حاکم بر امپراتوری را به طور غیر رسمی به مادر و مادربزرگ خود واگذار كرد و وی به عنوان حاکم عروسکی، یک چهره پرزور و باقدرت عمومی یک حاکم برای مادربزرگ و مادرش در قدرت تاسیس شد.

در ابتدا روابط بین جولیا مائسا، جولیا سهیماس و هلیوگابال بسیار زیاد قوی، نزدیک و عالی بود. مادر و مادربزرگ او اولین زنانی در بین سنای زنانه دوره سلطنت او شدند که به مجلس سنا اجازه یافتند، و هر دو مقام عالیرتبه سناتوری دریافت کردند: سهیماس مقام تأسیس کلاریسیما، و مائسا مقام ماتر کاستوروم و سناتوس غیرمستقیم تر ("مادر اردوگاههای ارتشی و سنا ") را دریافت کرد. آنها مقام ارجمند سلطنتی آگوستا (این مقام هم قدرتی برابر با یک سناتور پرقدرت و بااعتبار بود) را نیز به دست آوردند و نشان می دهند كه ممكن است آنها قدرت واقعی پشت تاج و تخت سلطنت در تمام دوره حکومت هلیوگابال بوده باشند. در حقیقت، آنها در طول سلطنت وی تأثیر زیادی بر امپراتور جوان داشتند و در بسیاری از سکه ها و کتیبه ها می توان حضور کامل داشتند - افتخاری نادر برای معدود زنان قدرتمند رومی بود.

هلیوگابال زمانی که بر تخت نشست از اهمیت ژوپیتر کاست و ایزدی کم‌اهمیت‌تر که خود بدو باور داشت –سول اینویکتوس- را بالا کشید و رومیان را نیز وادار ساخت تا خدای او را بپرستند. او چندین همسر برگزید اما سریع آنها را طلاق داد و در عوض به رابطه‌های همجنسگرایانه با معشوقه های مردش می پرداخت. رسوایی‌های جنسی او سران کشور و نظامی و گارد پرتورین را فوق‌العاده خشمگین و ناراضی نمود.

اینچنین بود که هلیوگابال در حالی که تنها هجده سال داشت با توطئه‌ای زیرکانه مادر بزرگ بانفوذ و قدرتمندش جولیا مائسا که بر زده او فراهم آورد کشته‌شد و پسرخاله اش الکساندر سوروس به جانشینی‌اش رسید.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Elagabalus," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Elagabalus&oldid=331302342 (accessed December 27، 2009).