گوردیان دوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گوردیان دوم
۲۹ مین امپراتور امپراتوری روم
سلطنت۲۲ مارس – ۱۲ آوریل ۲۳۸
(به طور مشترک با پدرش گوردیان یکم و در تقابل با ماکسیمینوس تراکس)
پیشینماکسیمینوس ترکس
جانشینپوپینوس و بالبینوس
زادهحدود ۱۹۲
درگذشته۱۲ آوریل ۲۳۸ (۴۶ سال)
کارتاژ
آرامگاه
-
نام کامل
مارکوس آنتونیوس گوردیانوس سمپرونیانوس رومانوس آفریکانوس
دودمانگودریانی
پدرگوردیان یکم

گوردیان دوم با نام کامل مارکوس آنتونیوس گوردیانوس سمپرونیانوس رومانوس آفریکانوس (به لاتین: Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus) (زادهٔ در حدود ۱۹۲ – ۱۲ آوریل ۲۳۸) به‌طور مشترک همراه با پدرش گوردیان یکم به مدت یک ماه در سالی که به سال شش امپراتور معروف شد، امپراتور روم بود.

رسیدن به قدرت[ویرایش]

در سال ۲۳۸ میلادی گروهی از ملاکان ثروتمند رومی در آفریقا که از سیستم دریافت مالیات امپراتوری ناراضی بودند دست به شورش زده و مالیات‌گیرانی را که از سوی امپراتور ماکسیمینوس تراکس به آنجا فرستاده شده بودند را کشتند. گوردیان پدر (گوردیان یکم) در این زمان فرماندار استان‌های آفریقایی روم بود و به دنبال این رویداد از سوی شورشیان و با موافقت سنای روم به عنوان امپراتور جدید در مارس ۲۳۸ بر تخت نشست و دوران فرمانروایی خود را به‌طور مشترک با پسرش گوردیان دوم که در این زمان عنوان سزار مارکوس آنتونیوس گوردیانوس سمپرونیانوس رومانوس آفریکانوس آگوستوس[۱] را داشت آغاز نمود.

شکست در جنگ و درگذشت[ویرایش]

سال شش امپراتور - ۲۳۸
ماکسیمینوس ترکس
گوردیان یکم و
گوردیان دوم
پوپینوس و بالبینوس، به‌طور صوری همراه با گوردیان سوم
گوردیان سوم

دوران فرمانروایی گوردیان دوم و پدرش بسیار کوتاه بود. به دنبال شنیدن خبر انتخاب امپراتورانی جدید به‌جای ماکسیمینوس، کاپلیانوس، فرماندار نومیدیا که از حامیان وفادار به ماکسیمینوس تراکس بود برای سرکوب شورشیان که در همسایگی نومیدیا قرار داشتند حرکت کرد. گوردیان دوم فرماندهی سپاه را بر عهده گرفت و به مقابله با نیروهای کاپلیانوس پرداخت. اما سربازان تحت فرماندهی گوردیان دوم از آمادگی لازم برای جنگ برخوردار نبودند. او در ۱۲ آوریل ۲۳۸ در کارتاژ از کاپلیانوس شکست خورد و کشته شد.

پانویس[ویرایش]

  1. Caesar Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus Augustus

منابع[ویرایش]

  • "Gordian II" (به انگلیسی). Britannica Online Encyclopedia. Retrieved 23 September 2010.
  • "Gordian I" (به انگلیسی). Britannica Online Encyclopedia. Retrieved 23 September 2010.