گوردیان یکم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گوردیان یکم
بیست و هشتمین امپراتور امپراتوری روم
سلطنت۲۲ مارس – ۱۲ آوریل ۲۳۸
(به‌طور مشترک با گوردیان دوم و در رقابت با ماکسیمینوس تراکس)
پیشینپوپینوس و بالبینوس
جانشینماکسیمینوس تراکس
زادهحدود ۱۵۷
احتمالاً فریگیه
درگذشته۱۲ آوریل ۲۳۸ (۷۹ سال)
کارتاژ
آرامگاه
-
فرزند(ان)گوردیان دوم
نام کامل
مارکوس آنتونیوس گوردیانوس سمپرونیانوس رومانوس آفریکانوس
دودمانگودریانی

گوردیان یکم با نام کامل مارکوس آنتونیوس گوردیانوس سمپرونیانوس رومانوس آفریکانوس (به لاتین: Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus) (زادهٔ حدود ۱۵۹ – ۱۲ آوریل ۲۳۸) به‌طور مشترک همراه با پسرش گوردیان دوم از ۲۲ مارس تا ۱۲ آوریل ۲۳۸ در سالی که به سال شش امپراتور معروف شد، امپراتور روم بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

گوردیان سناتوری سالمند و علاقه‌مند به ادبیات بود تا آن اندازه که فلاویوس فیلوستراتوس، نویسندهٔ یونانی، کتاب خود با عنوان «زندگی سوفسطائیان»[۱] را به او تقدیم کرده بود.

در اوایل سال ۲۳۸ میلادی و در زمانی‌که گوردیان از سوی سنای روم به عنوان فرماندار به آفریقا فرستاده شده بود، گروهی از ملاکان جوان ثروتمند که از سیستم مالیاتی امپراتوری ناراضی بودند دست به شورش زده و کسانی را که از سوی ماکسیمینوس تراکس (امپراتور روم از ۲۳۵ تا ۲۳۸) برای جمع‌آوری مالیات به آفریقا فرستاده شده بودند را کشتند. شورشیان پس از این اقدام، گوردیان را به عنوان امپراتور جدید برگزیدند و سنای روم نیز او را به رسمیت شناخت.

سال شش امپراتور - ۲۳۸
ماکسیمینوس ترکس
گوردیان یکم و
گوردیان دوم
پوپینوس و بالبینوس، به‌طور صوری همراه با گوردیان سوم
گوردیان سوم

گوردیان در تاریخ ۲۲ مارس ۲۳۸ با عنوان سزار مارکوس آنتونیوس گوردیانوس سمپرونیانوس رومانوس آفریکانوس آگوستوس[۲] دوران امپراتوری مشترک خود را با پسرش گوردیان دوم آغاز کرد. با این وجود مدت فرمانروایی او بسیار کوتاه بود. تنها یک ماه پس از این رویداد، کاپلیانوس، فرماندار نومیدیا که از حامیان وفادار به ماکسیمینوس تراکس بود طی نبردی این شورش را سرکوب نمود. گوردیان دوم در جنگ با او کشته شد و گوردیان یکم در غم از دست دادن فرزندش در ۱۲ آوریل ۲۳۸ خود را حلق‌آویز کرد.

پس از درگذشت گوردیان یکم، سنای روم در تقابل با ماکسیمینوس که با سپاهش راه بازگشت به رم را در پیش گرفته بود او را از قدرت خلع و دو سناتور به نام‌های پوپینوس و بالبینوس را به عنوان امپراتوران جدید معرفی نمودند.

پانویس[ویرایش]

  1. Lives of the Sophists
  2. Caesar Marcus Antonius Gordianus Sempronianus Romanus Africanus Augustu

منابع[ویرایش]

  • "Gordian I" (به انگلیسی). Britannica Online Encyclopedia. Retrieved 23 September 2010.
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Gordian I». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۰.