پوپینوس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پوپینوس
۳۰ مین امپراتور امپراتوری روم
سلطنت۲۲ آوریل - ۲۹ ژوئیه ۲۳۸
(به طور مشترک با بالبینوس و در تقابل با ماکسیمینوس تراکس)
پیشینگوردیان یکم و گوردیان دوم
جانشینگوردیان سوم
زادهحدود ۱۶۴
درگذشته۲۹ ژوئیه ۲۳۸ (۷۴ سال)
رم
آرامگاه
-
نام کامل
مارکوس کلودیوس پوپینوس ماکسیموس
دودمان-

پوپینوس ماکسیموس با نام کامل مارکوس کلودیوس پوپینوس ماکسیموس (به لاتین: Marcus Clodius Pupienus Maximus) (زادهٔ حدود ۱۶۴ - درگذشتهٔ ۲۹ ژوئیه ۲۳۸) به طور مشترک با بالبینوس به مدت سه ماه در سالی که به سال شش امپراتور معروف شد از ۲۲ آوریل تا ۲۹ ژوئیهٔ ۲۳۸ امپراتور روم بود.

شورش سال ۲۳۸[ویرایش]

در سال ۲۳۸ میلادی و در زمان امپراتوری ماکسیمینوس تراکس، شورشی در استان‌های آفریقایی امپراتوری علیه ماکسیمینوس به‌وقوع پیوست و گوردیان یکم همراه با پسرش گوردیان دوم به عنوان امپراتوران جدید روم قدرت را در دست گرفته و توسط سنای روم به رسمیت شناخته شدند. اما این شورش توسط فرماندار نومیدیا که وفادار به امپراتور پیشین بود سرکوب و ماکسیموس همراه با سپاهش به سوی رم روانه شد. سنای روم که موقعیت خود را به خاطر حمایت آشکار از گوردیان‌ها در خطر می‌دید ماکسیمینوس تراکس را از قدرت خلع و پوپینوس ۷۴ ساله را که یکی از نظامیان برجستهٔ رومی بود همراه با بالبینوس به طور مشترک به امپراتوری روم منصوب نمود.

امپراتوری مشترک[ویرایش]

پوپینوس با عنوان امپراتور سزار مارکوس کلودیوس پوپینوس ماکسیموس آگوستوس[۱] به طور مشترک با بالبینوس در ۲۲ آوریل ۲۳۸ به قدرت رسید. ولی از آنجایی که انتخاب این دو نفر مورد قبول افکار عمومی واقع نشد و گروهی از رمی‌ها نیز نسبت به گوردیان سوم (نوهٔ گوردیان یکم) علاقه نشان می‌دادند، اعضای سنا مجبور شدند تا گوردیان سوم را نیز به عنوان جانشین امپراتور انتخاب نمایند.

سال شش امپراتور - ۲۳۸
ماکسیمینوس ترکس
گوردیان یکم و
گوردیان دوم
پوپینوس و بالبینوس، به‌طور صوری همراه با گوردیان سوم
گوردیان سوم

پس از آن قرار بر این شد تا پوپینوس به مقابله با سپاه ماکسیمینوس پرداخته و بالبینوس به حفظ آرامش در رم بپردازد. خبر کشته‌شدن ماکسیمینوس به دست سربازان خودش سبب شد تا پوپینوس پیروزمندانه به رم بازگردد. اما عدم موفقیت بالبینوس در حفظ نظم و آرامش در شهر که به دنبال شورش پرتورین‌ها اتفاق افتاده بود سبب شده بود تا علاوه بر ریخته‌شدن خون‌های بسیار، بخش قابل توجهی از شهر نیز با خاک یکسان شود.

درگذشت[ویرایش]

در سومین ماه از امپراتوری مشترک پوپینوس و بالبینوس، هنگامی که پوپینوس برای رویارویی با ایرانیان و بالبینوس برای مقابله با گوت‌ها آمادهٔ خروج از شهر می‌شدند، پرتورینها که همواره از این انتصاب امپراتوران سناتوری خشمگین بودند و یاد سرباز-امپراتور ماکسیمینوس را گرامی می‌داشتند فرصتی برای انتقام یافتند. آنها در ۲۹ ژوئیه ۲۳۸ به کاخ امپراتوری یورش برده و پوپینوس و بالبینوس را به قتل رساندند.

پانویس[ویرایش]

  1. Imperator Caesar Marcus Clodius Pupienus Maximus Augustus


منابع[ویرایش]

  • "Pupienus Maximus" (به انگلیسی). Britannica Online Encyclopedia. Retrieved 23 September 2010.
  • "Pupienus Maximus" (به انگلیسی). Universitat de València / Encyclopedia Britannica. Retrieved 23 September 2010.[پیوند مرده]
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Maximinus Thrax # Pupienus, Balbinus, and Gordian III». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۰.