پانونیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پانونیا در نقشهٔ امپراتوری روم با رنگ تیره نشان‌داده شده‌است.

پانونیا (به لاتین: Pannonia) نام استانی باستانی در امپراتوری روم بود. این سرزمین از شمال و خاور به رود دانوب، از سوی باختر هم‌مرز با نوریکوم و ایتالیای بالاتر، و از جنوب با دالماتی و موسیا هم‌مرز بود. پانونیا منطبق با نیمهٔ باختری مجارستان کنونی و بخش‌های کوچکی از کشورهای کنونی اتریش، کرواسی، صربستان، اسلوونی و بوسنی و هرزگوین می‌باشد.

پانونیا امروزه بیشتر به بخش‌های آنسوی دانوب در مجارستان و گاه به همه مجارستان اطلاق می‌شود.

واژه‌شناسی[ویرایش]

پانونیا را از ریشه زبان ایلیری می‌دانند. این واژه از واژهٔ نیاهندواروپایی -pen* به معنای مرداب، آب، نمناک و همریشه با واژگان انگلیسی fen به معنای مرداب و هندی pani به معنای آب می‌باشد.

تاریخچه[ویرایش]

کهنترین باشندگان پانونیا پانونیایی‌ها بودند که به ایلیری‌ها وابسته‌بودند. در سدهٔ چهارم پیش از میلاد سلت‌ها بارها بدان سامان تاختند. در ۹ (پیش از میلاد) سرانجام این سرزمین به امپراتوری روم پیوست. پانونیایی‌ها در ۶ (میلادی) در کنار همسایگان ایلیری و دالماتیشان بر روم شوریدند ولی سه سال پس از آن سورششان در هم شکسته شد. در سدهٔ پنجم پانونیا به دست هون‌ها افتاد. سپس اوستروگوت‌ها بر آن دست‌یافتند. آنگاه لومباردها، آوارها و اسلاوها به ترتیب بر آن چیره‌شدند. سپس مجارها که ساکنان کنونی آن نیز هستند از حدود ۹۰۰ (میلادی) بر این سامان فرمان راندند. آنگاه میان دودمان هابسبورگ و عثمانیان دست به دست شد تا اینکه پس از جنگ جهانی یکم میان اتریش، مجارستان و یوگسلاوی بخش شد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Pannonia," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Pannonia&oldid=223686581 (accessed July 26, 2008).