ناصر فهیمی (زندانی سیاسی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ناصر فهیمی
زادهٔ۱۳۵۳/۲/۱۸ ۱۹۷۴-۵-۸
کردستان
محل زندگیتهران
ملیتایران (در حال سلب)-امریکا (اخذ تک تابعیت)
تحصیلاتپزشک متخصص
پیشهپزشک - مدافع حقوق بشر - عضویت در Ärzte ohne Grenzen (پزشکان بدون مرز)
سال‌های فعالیت۷۷ تا ۸۸
شناخته‌شده برایاولین شخصیت سیاسی در تاریخ سیاسی ایران که به صورت رسمی ابطال تابعیت ایرانی خود را از جمهوری اسلامی خواستار شد
حزب سیاسیدموکرات کردستان ایران
دینمسلمان
مذهباسلام
اتهام(های) جزاییاقدام علیه امنیت کشور-تشویش اذهان عمومی- توهین به رهبری-نشر اکاذیب-تهدید مقامات قضایی
مکتبتسنن
همسر(ها)مجرد
والدین
 • سلام (پدر)
 • آمنه (مادر)

ناصر فهیمی پزشک اهل کردستان ۴۷ ساله متولد اردیبهشت سال ۵۳ مقیم تهران. ناصر فهیمی زندانی سیاسی عقیدتی اهل سنت ، اولین شخصیت سیاسی که به صورت رسمی ابطال تابعیت ایرانی خود را به دلیل دیکتاتور بودن حکومت از جمهوری اسلامی خواستار شد و به همین علت باعث خشم افروزی مقامات عالی‌رتبه رژیم ایران نسبت به وی شد

به گفته رسانه، صدای آمریکا :ناصر فهیمی برای اولین بار در تاریخ سیاسی ایران و اولین شخصیت سیاسی به صورت رسمی ابطال تابعیت ایران را از جمهوری اسلامی خواستار شد. ناصر فهیمی در تیر ماه سال ۱۳۸۹ از سوی مأموران وزارت اطلاعات، منطقه یک تهران بازداشت و سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین جهت بازجوئی انتقال پیدا کرد.[۱]

در گزارشی تکمیلی توسط سازمان حقوق بشر ایران (کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی)، ناصر فهیمی، پزشک محبوس در زندان اوین که توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و با رای قاضی «صلواتی» با اتهامات «نشر اکاذیب»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشویش اذهان عمومی»، «توهین به رهبری» و «تهدید مقامات قضایی» مجموعاً به ده سال حبس تعزیری محکوم شده‌است، بنا بر دلایلی که در یادداشتی به آن‌ها اشاره شده‌است، تقاضای سلب تابعیت کرده‌است. گفته شده تقاضای وی به شماره پرونده ۹۷۰۹۹۸۰۰۱۰۸۰۱۰۳۶ به شعبه ۱۰۹ مجتمع عدالت تهران ارجاع و رسیدگی شد.

یک منبع مطلع در این خصوص به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفت: «آقای فهیمی هفدهم مهرماه ۹۷ درخواست خود را به دادگاه ارایه کرده و روز هفتم بهمن‌ماه ۹۷ دادگاهی برای رسیدگی به این درخواست برگزار خواهد شد». در ادامه متن مرتبط با درخواست سلب تابعیت ناصر فهیمی را بخوانید: درخواست ابطال تابعیت زندانی سیاسی ناصر فهیمی، پزشک محبوس در زندان اوین از نظام جمهوری اسلامی ایران: به موجب قانون اصل ۴۱ قانون اساسی طبق ماده ۹۸۸ قانون مدنی، زندانی سیاسی، ناصر فهیمی تاریخ ۹۷/۷/۱۷ تقاضای رسمی خود را در جهت ابطال تابعیت ایران و اخذ تابعیت ایالات متحده آمریکا را برای اجرای بند ۲ ماده ۹۸۸ به دادگاه ارائه داد و تقاضای مذکور وی، به شماره پرونده ۹۷۰۹۹۸۰۰۱۰۸۰۱۰۳۶ به شعبه ۱۰۹ مجتمع عدالت تهران ارجاع داده شده که در حال رسیدگی می‌باشد. دلایل درخواست ناصر فهیمی با وجود حاکمیت ظالم و باطل که با تصویب هزاران قانون اجرائی که در شأن انسان‌ها نمی‌باشند، رعایت نکردن قوانین و مفاد حقوق بشر، اجرای قوانین به صورت نابرابر، اجرای اعدام، سنگسار، قطع عضو، زندان و … به نام احکام شرعی و هزاران دلیل که ابطال تابعیت در این حاکمیت را تا زمان تغییر رژیم برای خود واجب دانسته‌است. ناصر فهیمی ۴۷ ساله، زندانی سیاسی اهل کردستان، در تیر ماه سال ۱۳۸۹ از سوی مأموران وزارت اطلاعات تهران بازداشت و سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین جهت بازجوئی انتقال پیدا کرد.
پرونده این زندانی سیاسی کرد، پس از اتمام دوران بازجویی(۵ماه انفرادی) به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب ارجاع و با رای قاضی «صلواتی» با اتهامات «نشر اکاذیب»، «اقدام علیه امنیت ملی»، «تشویش اذهان عمومی»، «توهین به رهبری» و «تهدید مقامات قضایی» مجموعاً به ده سال حبس تعزیری محکوم شد.
این حکم پس از ارجاع به دادگاه تجدید نظر، عیناً تأیید و از طریق شعبه اجرای احکام به وی ابلاغ شد.
ناصر فهیمی در سال۱۳۹۴ از زندان اوین به زندان تهران بزرگ انتقال یافته و پس از گذراندن دوسال در آن زندان مجدداً در سال ۱۳۹۷ به زندان اوین و بند ۸ اندرزگاه ۱۰ انتقال پیدا کرد.

این زندانی سیاسی کرد که از بیماری قلبی (تاکی کاردی) رنج می‌برد، علیرغم تأکید پزشکان بهداری زندان اوین مبنی بر ضرورت اعزام وی به مراکز درمانی خارج از زندان، در سایه بی‌توجهی مسئولان زندان اوین بارها از دسترسی به خدمات پزشکی و اعزام به بیمارستان خارج از زندان محروم مانده‌است. این زندانی سیاسی، به علت نگاه امنیتی حکومت ایران به کردها و اهل تسنن، مورد شکنجه مضاعفی از جانب سیستم قضایی و اطلاعاتی ایران قرار گرفته‌است از جمله می‌توان به پرونده‌سازی‌های مکرر که منجر به صدور دو حکم جداگانه شش ماه حبس تعزیری و همچنین یک حکم ۷۴ ضربه شلاق که با اتهام «توهین به نماینده قوه قضائیه در دادگاه»، توسط شعبه ۱۰۵۱ کیفری ۲ مجتمع قضائی تهران و یک سال حبس تعزیری به اتهام تهدید مقامات قضایی توسط شعبه ۱۰۵۱ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی عدالت به ریاست قاضی دادمهر محکوم شد و توسط شعبه ۱۴ تجدید نظر استان تهران به قطعیت رسید، و محکومیت مجدد وی به یک میلیون ریال حریمه نقدی به اتهام تهدید مقامات قضایی توسط شعبه ۱۰۶۰ کیفری دو مجتمع کارکنان دولت تهران به ریاست قاضی دهقانی محکوم گردید و در تاریخ ۲۳ دی ۹۸ – ناصر فهیمی که به اتهام «حمایت از گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی» زندانی است، در پرونده‌ای جدید به تبلیغ علیه نظام متهم شد.

به گزارش اطلس زندانهای ایران این پزشک کرد متهم شده که از درون زندان علیه نظام جمهوری اسلامی فعالیت تبلیغی انجام داده‌است. بر اساس این گزارش فعالین چهارشنبه ۹۸/۱۰/۲۵ با شکایت وزارت اطلاعات و دادستان تهران به شعبه ۷ دادسرای ناحیه ۳۳ مقدس واقع در زندان اوین به ریاست بازپرس شاه محمدی منتقل و بازجوئی و مجدداً به زندان بزرگ تهران، فشافویه، بازگردانده شده بود، اشاره کرد. از نمونه‌های دیگر فشارهای مسئولین زندان به این زندانی سیاسی کرد ممنوعیت ملاقات وی با خانواده و همچنین عدم تحویل داروهای وی بوده‌است.

بیانیه و نامه‌ها

وی در بخشی از نامه خود آورده‌است: «تحت حاکمیت دیکتاتوری شدید به واسطه سیستم قوه قضائیه و اتهاماتی واهی در حق زندانیان سیاسی اعم از: تبانی، سرقت مدارک، سرقت اموال، اتهامات واهی، نشر اکاذیب در جرائد منفور داخلی نسبت به ترور شخصیتی زندانیان سیاسی، انتقال از زندان به زندان دیگر، از بند به بند دیگر، از اتاق به اتاق دیگر و از تخت به تخت دیگر و حتی ممنوع شدن از کوچکترین حق انسانی و داشتن تخت و کف خواب شدن در زندان فقط جهت افزایش شدت فشار تحمل زندان در حق زندانیان آزادی خواه می‌باشد.»[۲]

«بی‌احترامی، بی توجهی، بی کفایتی، بی‌وجدانی، بی عدالتی، زورگویی، تشکیل پرونده‌های واهی، اخاذی، و….. تنها کار سیستم قوه قضاییه در حق زندانیان سیاسی در حکومت ایران می‌باشد .»

این زندانی سیاسی در خاتمه می‌نویسد: «سیستم قوه قضاییه همچنان با خصومت و غرض ورزی و ترور شخصیتی با بی قانونی و بی عدالتی هنوز در حال اجرای موارد مذکور در حق زندانیان می‌باشد و پرونده‌های زندانیان سیاسی مذکور نشانه بسیار آشکار از ترس حکومت از بیداری ملت است.»

 • ارسال نامه توسط دکتر ناصر فهیمی به کمیسر حقوق بشر سازمان ملل (میشل باشله)
 • ارسال نامه به رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا (پریزیدنت جو بایدن)
 • ارسال نامه به رئیس‌جمهور ایران آقای حسن روحانی و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه
 • ارسال نامه به دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت و محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه
 • بیانیه‌ها: حمایت از اعتراضات مدنی بدون خشونت-حمایت از نه به اعدام نه به زندان- پیوستن به کارزار نه به جمهوری اسلامی ایران-حمایت از برگذاری رفراندوم و ازادی‌های اجتماعی و آزادی بیان-حمایت از فعالان حقوق بشر و طرفدارای از تمامی احزاب، گروه، تشکیلات و سازمان‌های مخالف در جهت براندازی حکومت جمهوری اسلامی- گرامیداشت یاد و خاطره تمامی جان باختگان راه عدالت-حمایت از زنان و دختران مظلوم ایران-حمایت از کولبران، دانشجویان، اساتید، سیل زدگان، هنرمندان و ورزشکاران، نو اندیشان، کارگران، معلمان، ازادی خواهان، معترضان
 • گرامیداشت یاد خاطره رهبران فقید کرد به ویژه قاضی محمد و دکتر عبدالرحمن قاسملو

اتهامات

اقدام علیه امنیت کشور، تشویش اذهان عمومی، نشر اکاذیب، توهین به رهبری، توهین به مقامات قضایی.[۳]

دستگیری

در تاریخ ۸۹/۴/۲۰ توسط وزارت اطلاعات تهران در منطقه یک تهران بازداشت شد و مدت ۵ ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین در جهت بازجویی و شکنجه در انفرادی بود.

موارد نقض حقوق بشر در پرونده ناصر فهیمی

 • ناصر فهیمی از ناراحتی قلبی (تاکی کاردی) رنج می‌برد و بارها در شرایط بحرانی بارها نیاز به اعزام به بیمارستان مجهز خارج از زندان داشته و متأسفانه مسئولین زندان خوداری نموده‌اند.[۴][۵]
 • تأیید حکم وی در دادگاه تجدید نظر بدون رسیدگی و بدون حق اعتراض توسط قاضی زرگر.
 • به علت نگاه امنیتی حکومت ایران به کردها و اهل تسنن مورد شکنجه مضاعفی از جانب سیستم قضایی و اطلاعاتی قرار گرفته‌است.
 • ممنوعیت ملاقات وی با خانواده. محروم از مرخصی. محدودیت در تماس‌های تلفن
 • عدم تحویل داروهای وی عمومی تخصصی تقویتی
 • تصرف اموال وی صرفاً به جهت مبارزه با جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان اموال ضدانقلاب به استناد پرونده شماره ۹۴۶۳۵۱ موجود و تحت برسی در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی
 • محرومیت اجتماعی از تاریخ آزادی
 • تهدیدهای مکرر به قتل در زندان

محکومیت

 • ۱۲ سال بدون ادغام زندان شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، قاضی صلواتی
 • ۶ ماه زندان و ۷۴ ضربه شلاق شعبه ۱۰۵۱ دادگاه کیفری دو مجتمع عدالت تهران قاضی علی دادمهر.[۶]

در طول این ۱۱ سال زندان ۲ بار از زندان اوین به زندان تهران بزرگ (فشافویه) انتقال (تبعید) شده‌است. اولین بار در تاریخ۹۴/۵/۳ از اوین به فشافویه؛ در تاریخ۹۷/۳/۷ مجدداً به اوین منتقل شد؛ در تاریخ۹۸/۱۰/۱۹ دی ماه مجدد به فشافویه (زندان تهران بزرگ) تبعید شد.[۷]

جستارهای وابسته

منابع

پانویس

 1. «رای دادگاه یک زندانی سیاسی در خصوص درخواست ترک تابعیت ایران صادر شد. پس از ناصر فهیمی، محمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه و زندانی عقیدتی، به دلیل آنچه «تظلم‌خواهی» نامیده شده، ترک تابعیت خود از ایران را رسماً به وکلایش اعلام نموده و نامه‌ای در این خصوص خطاب به حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران نیز نوشته‌است. | صدای آمریکا فارسی». ir.voanews.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۹-۲۶. کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 69 (کمک)
 2. «🔴 نامه سرگشاده ناصر فهیمی زندانی سیاسی». ایسکرا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۹-۲۶.
 3. «ناصر فهیمی - متهم به هواداری از گروه‌های مخالف». ipa.united4iran.org. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۹-۲۶.
 4. «شدت بیماری قلبی دکتر ناصر فهیمی و تأکید پزشکان مبنی بر معالجه وی در خارج از زندان». تلویزیون آزادی. ۲۰۲۰-۰۹-۰۳. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۹-۲۶.
 5. «محرومیت زندانی سیاسی دکتر ناصر فهیمی از درمان و خدمات پزشکی». جوانه ها. ۲۰۲۰-۰۹-۰۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۹-۲۶.
 6. «از صدور محکومیت جدید برای ناصر فهیمی خودداری کنید – * شکایت حفاظت اطلاعات قوه قضاییه توسط آقای سید اسماعیل خطیب در سال ۹۳ به نیابت از آیت الله خامنه ای به کلاسه ۹۳۰۴۶۰ Daadkhast.org». www.daadkhast.org. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۹-۲۶. کاراکتر line feed character در |عنوان= در موقعیت 52 (کمک)
 7. مدنی، کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و (۲۰۲۰-۰۱-۱۰). «ناصر فهیمی زندانی سیاسی به زندان تهران بزرگ منتقل شد». کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۹-۲۶.