محمدعلی بوذری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمدعلی بوذری
وزیر دادگستری ایران
دوره مسئولیت
۵ تیر – اسفند ۱۳۲۹
پادشاهمحمدرضا پهلوی
نخست‌وزیرحاج‌علی رزم‌آرا
پس ازعلی هیئت
پیش ازشمس‌الدین امیرعلائی
سناتور
دوره مسئولیت
۱۳۴۲ – ۱۳۵۴
حوزه انتخاباتیتهران (دوره‌های چهارم تا ششم)
اطلاعات شخصی
زاده۱۲۸۰
درگذشته۱۳۶۳
دیناسلام، شیعه

محمدعلی بوذری (۱۲۸۰–۱۳۶۳) روزنامه‌نگار دوره قاجار از مقامات بلندپایه قضائی دوره پهلوی و سناتور بود. نخستین نشریه فرانسوی زبان را در ایران او انتشار داد.

تولد و تحصیلات[ویرایش]

اهل طالقان بود و در جوانی کلاه مولوی به سر داشت. در مدرسه آلیانس تهران درس خواند و نخستین نشریه فرانسوی زبان را در ایران انتشار داد.[۱] سپس به مدرسه حقوق و علوم سیاسی رفت

فعالیت های اداری و سیاسی[ویرایش]

او پس از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۳۰۴ به استخدام عدلیه درآمد. مدتی رئیس محکمه جزا[۲] و در سال‌های ۱۳۱۲ تا ۱۳۱۷ دادستان تهران بود. دستگیری و محاکمه اصغر قاتل در زمان دادستانی او انجام گرفت.

بوذری سپس رئیس اداره نظارت دادگستری، دادیار و مستشار دیوان عالی کشور شد. در سال ۱۳۲۷ معاون و سرپرست وزارت دادگستری شد و در سال ۱۳۲۹ در کابینه رزم‌آرا به وزارت دادگستری رسید. در این مقام عده زیادی از قضات را تغییر داد، از جمله چند تن از رؤسای شعب دیوان کشور، از جمله عبدالعلی لطفی را به شهرستان‌ها منتقل کرد. همچنین به توقیف مطبوعات و روزنامه‌نگاران پرداخت و آماج انتقادهای گسترده‌ای شد. حسین مکی نماینده تهران او را استیضاح کرد، اما رزم‌آرا از او حمایت کرد و رأی اعتماد گرفت.[۳]

بوذری در سال ۱۳۴۲ سناتور انتخابی تهران شد و در دو دوره بعد مجلس سنا نیز این کرسی را حفظ کرد. از سال ۱۳۵۴ دیگر کاری به او ارجاع نشد.

پانویس[ویرایش]

  1. «مذاکرات جلسه ۱۳۲ دوره پانزدهم مجلس شورای ملی ۲۱ دی ۱۳۲۷».[پیوند مرده]
  2. عاقلی، باقر (۱۳۸۰). شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران - جلد اول. تهران: نگاه. ص. ۳۱۷.
  3. «مذاکرات جلسه ۶۷ دوره شانزدهم مجلس شورای ملی شانزدهم مهر ۱۳۲۹».[پیوند مرده]