مصطفی عدل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مصطفی عدل
Mostafa Adl.jpg
مصطفی عدل
وزیر عدلیه (دادگستری)
شروع به کار
۱۲۸۹
در زمانِرضا شاه پهلوی
نخست‌وزیرکابینه اول حسن مستوفی
وزیر فرهنگ
مشغول به کار
۱۳۲۰ – ۱۵ مرداد ۱۳۲۱
نخست‌وزیرمحمدعلی فروغی
علی سهیلی
پس ازمحمد تدین
پیش ازعلی‌اکبر سیاسی
سفیر ایران در سوئیس
مشغول به کار
بهمن ۱۳۱۳ – اردیبهشت ۱۳۱۷
پس ازابوالحسن فروغی
پیش ازعبدالله انتظام
سناتور
اطلاعات شخصی
زاده
سیدمصطفی عدل

۱۲۶۱ خورشیدی
تبریز،
درگذشت۲۲ تیر ۱۳۲۹
تهران
بیماری سرطان
ملیت ایران
همسر(ان)مهرالملوک (کوکب‌الدوله) هدایت (دختر رضاقلی هدایت)
فرزندانفروغ‌الزمان عدل (۱۲۹۳–۱۳۹۰)
شکوه‌الزمان عدل
سرورالزمان عدل (۱۲۹۶–۱۳۹۴)
اردشیر عدل[۱]
اقامتگاهآرامگاه خانوادگی عدل
در باغ طوطی (جوار حضرت عبدالعظیم) در شهر ری
شغلپروفسور حقوق، و دیپلمات، سیاستمدار
مذهباسلام شیعه
لقب(ها)منصور السلطنه

سید مصطفی عدل ملقب منصورالسلطنه (۱۲۶۱ در محلهٔ انگج تبریز – ۱۳۲۹ در تهران) حقوق‌دان و سیاست‌مدار ایرانی بود. وی از نخستین اساتید حقوق ایران بود که در پی‌ریزی دادگستری نوین ایران در دوران رضاشاه از جمله تدوین قانون تجارت و قانون مجازات عمومی نقش مهمی را ایفا کرده و دو بار وزیر فرهنگ و دو بار وزیر دادگستری (عدلیه) در دوره پهلوی اول بود و همین‌طور ریاست صدمین دوره اجلاسیه شورای جامعه ملل را نیز عهده‌دار شد.

خلاصه زندگی‌نامه[ویرایش]

پدر منصورالسلطنه عدل، حاج میرزا ابراهیم‌خلیل، مُلقّب به رُکن‌العداله، به شغل قضاوت اشتغال داشت و مدتی ریاست دیوان‌خانه خراسان با او بود. پدربزرگش حاج سید حسین شنب‌غازانی از بزرگان تبریز بود.[۱] خانواده پدری عدل از تاجران و علما بودند و در بازار تبریز اشتغال داشتند. هنوزهم «تیمچه حاج سید حسین» و چند تیمچه دیگر از آثار این خانواده باقی است.[۲] مادر منصورالسلطنه دختر میرزا احمد مجتهد تبریزی و دائی او میرزا جواد آقا از علما و فقهای طراز اول آذربایجان بودند.[۱]

عدل تحصیلات ابتدایی و مقدماتی را در تبریز انجام داد و سپس عازم مصر شد و دوره متوسطه را در آنجا گذرانید. بعد در دانشگاه پاریس در رشته حقوق ثبت نام نمود و درجه لیسانس گرفت. در ۱۲۸۲ به ایران بازگشت و در وزارت امور خارجه استخدام شد.

عدل در وزارت عدلیه مراحل ترقی را پیمود و به معاونت آن وزارتخانه رسید. در کودتای ۱۲۹۹ در کابینه صد روزه سید ضیاءالدین طباطبائی به کفالت وزارت عدلیه منصوب شد. در این سمت قوانین مهمی مانند قانون ثبت اسناد و قانون مرور زمان را تهیه و به تصویب رسانیده، مورد اجرا قرار داد. در تشکیلات نوین عدلیه که در سال ۱۳۰۶ علی اکبر داور بنیاد نهاد، عدل به خدمت قضائی دعوت شد و با رتبه ۹ قضائی مدیر کل تهیه قوانین و احصائیه شد و قریب ۸ سال در این سمت باقی و برقرار بود. همچنین در تدوین و تصویب قانون جزای عمومی و قانون تجارت تلاش بسیاری کرد.
در ۱۳۱۴ از وزارت عدلیه به وزارت امور خارجه انتقال یافت و سمت وزیر مختاری ایران در ژنو و نمایندگی دائمی در جامعه ملل به او تفویض شد و در همین سمت ریاست صدمین دوره اجلاسیه شورای جامعه ملل را عهده‌دار گردید. در ۱۳۱۶ به ایران بازگشت و به سمت معاونت وزارت امور خارجه منصوب و چندی نیز عهده‌دار کفالت آن وزارتخانه شد. در ۱۳۱۷ به وزیر مختاری ایران در ایتالیا تعیین گردید و تا مهر ماه ۱۳۲۰ ش (۱۹۴۱ م) در آن سمت انجام وظیفه می‌کرد.

لقب[ویرایش]

او به این دلیل که پدرش به رکن‌العداله و عمویش به عدل‌الملک معروف بوده و خانواده مادرش از علمای دین بودند و خود نیز مدت ۲۰ سال در وزارت دادگستری تلاش کرده بود، نام خانوادگی خود را عدل نهاد و چون در اکثر امور و کارها پیروز و موفق می‌شد، لقب منصور السلطنه به او اعطا شد.

ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران[ویرایش]

پس از اشغال ایران از طرف قوای متفقین و قطع رابطه سیاسی ایران و ایتالیا به تهران احضار شد و از طرف دکتر عیسی صدیق وزیر فرهنگ وقت، به جای علی اکبر دهخدا به ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی و اقتصاد برقرار گردید وی دکتر عبدالله معظمی را به معاونت خویش به جای دکتر علی شایگان برگزید.

تصدی وزارتخانه فرهنگ[ویرایش]

در اسفند ۱۳۲۰ در آخرین ترمیم کابینه ذکاءالملک فروغی به وزارت فرهنگ معرفی شد ولی با استعفای فروغی، کابینه سقوط نمود. جانشین فروغی، علی سهیلی بود که در کابینه خود، عدل را در وزارت فرهنگ تثبیت کرد.

ریاست دانشگاه تهران[ویرایش]

تا سال ۱۳۲۱ دانشگاه تهران توسط وزیر فرهنگ مدیریت می‌شد، لذا مصطفی عدل که وزیر فرهنگ بود، در واقع رئیس دانشگاه تهران هم محسوب می‌شد.

تصدی وزارت دادگستری (عدلیه)[ویرایش]

در نخست‌وزیری دوم علی سهیلی در ۱۳۲۲، عدل وزیر مشاور کابینه شد. در سال بعد همان سمت را در کابینه محمد ساعد مراغه‌ای عهده‌دار گردید. در آذر ۱۳۲۳ در کابینهٔ مرتضی قلی بیات (سهام‌السلطان) به سمت وزیر دادگستری تعیین و به مجلس شورای ملی معرفی شد.
در سال ۱۳۲۶ مجدداً در کابینهٔ احمد قوام، ابتدا وزیر دادگستری و بعد وزیر مشاور شد. در سال ۱۳۲۷ (۱۹۴۸ م) در دولت عبدالحسین هژیر و محمد ساعد مراغه‌ای، سمت وزارت مشاور داشت.

ریاست هیئت نمایندگی ایران در کنفرانس سان‌فرانسیسکو[ویرایش]

در کابینه اول ابراهیم حکیمی و کابینه محسن صدر، وزیر مشاور گردید. در ۱۳۲۴ با سمت ریاست هیئت نمایندگی ایران در کنفرانس سان‌فرانسیسکو شرکت نموده و به نمایندگی از ایران، منشور سازمان ملل را امضاء کرد[۳][۴]و همین‌طور نطق مفصل و بلیغی به زبان فرانسه در مورد تخلیه ایران و پرداخت خسارات ناشی از جنگ ایران نمود و بعد در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک حضور به هم رسانده، دربارهٔ حقانیت ایران و حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور تلاش بسیار نمود.

مصطفی عدل در حال امضای منشور ملل متحد در کنفرانس سان فرانسیسکو. ایستاده از راست باقر کاظمی، علی‌اکبر سیاسی و نصرالله انتظام

مجموع سمت‌ها[ویرایش]

 • در سال ۱۳۲۸ پس از تأسیس مجلس سنا در ایران از طرف شاه به سناتوری آذربایجان انتخاب شد.
 • دو بار وزیر فرهنگ
 • دو بار وزیر دادگستری
 • هفت بار وزیر مشاور در کابینه‌های ایران.
 • ریاست دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران و استادی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی تهران.
 • ریاست دانشگاه تهران
 • عضویت در کمسیون‌های تهیه و تدوین قوانین
 • وزیر مختاری ایران در ژنو و نماینده دائمی در جامعه ملل
 • ریاست صدمین دوره اجلاسیه شورای جامعه ملل
 • معاونت وزارت امور خارجه
 • وزیر مختاری ایران در ایتالیا

تالیفات[ویرایش]

 • کتاب حقوق اساسی در سال ۱۳۲۷ ه‍.ق) در سیصد و پنجاه صفحه
 • کتاب محشی حقوق مدنی در سالهای ۹–۱۳۰۸ (ش)(انتشارات خرسندی)
 • کتاب حقوق تجارت بین‌الملل
 • ترجمه قانون جزای عمومی و قانون تجارت ایران به زبان فرانسه

مرگ[ویرایش]

سید مصطفی عدل، در ساعت شش و پانزده دقیقه عصر روز بیست و دوم تیر ماه سال ۱۳۲۹ بر اثر بیماری سرطان درگذشت. پیکرش در آرامگاه خانوادگی عدل در جوار شاه عبدالعظیم در شهر ری تهران به خاک سپرده شده‌است.


منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ یادی از منصورالسلطنه عدل و ترجمه او از خسرو و شیرین
 2. «گفتگو با شهریار عدل». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۱ آوریل ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۵ آوریل ۲۰۱۵.
 3. https://treaties.un.org/doc/publication/ctc/uncharter.pdf (صفحه 44)
 4. http://fa.rfi.fr/عمومی/20181003-سازمان-ملل-و-ایران-از-آغاز-تا-انقلاب-اسلامی