مجلس سنا و مردم روم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
3492 - Milano - Galleria Vittorio Emanuele - Stemma di Roma - Foto Giovanni Dall'Orto, 22-June-2007.jpg

مجلس سنا و مردم روم (انگلیسی: SPQR) عنوانی است برگرفته از کلمات مخفف شدهٔ لاتین «SPQR» که اشاره به دوران باستان جمهوری روم دارد. این واژه امروزه هم به شکل رسمی به عنوان نشان رسمی شهر رم در زمان امپراتوری رم استفاده می‌شود. از این واژه خلاصه شده در کتیبه‌ها، طومارها، وقف نامه‌ها، بناهای تاریخی و آثار عمومی استفاده می‌گردید. درفش رومی لژیون‌ها نیز به این نشان آراسته بود. استفاده از این نشان مربوط به دورانی است که دولت روم حکومت‌های دیکتاتوری همانند سزار را نداشت و حاکم توسط سنا تعیین می‌گردید. چنین به نظر می‌رسد که این واژه در دوره‌هایی بر روی پول رایج رومی نیز درج می‌گردیده.

عبارت؛ مجلس سنا و مردم روم، در ادبیات سیاسی، حقوقی و تاریخی رومیان به کرات استفاده می‌گردید، سیسرون، خطیب معروف رومی در خطابه‌هایش؛ و تیتوس لیویوس در اثر معروف خودش به نام تاریخ روم (ab urbe condita) از این عبارت استفاده کرده‌اند.

ترجمه[ویرایش]

واژه «SPQR» برگرفته از کلمات لاتین «Senātus Populusque Rōmānus» می‌باشد، در زبان لاتین، «Senātus» اسم مفرد فاعل به معنی سِنا است. واژه «Populusque» از ریشه فاعلی اسم مردم گرفته شده و «que» یک سرواژه متکی به کلمه قبل است که هنگام اتصالِ دو اسم فاعلی نوشته می‌شود. آخرین کلمه «Rōmānus» به معنی رومانوس که به معنای رومی است یک صفت و اصطلاح کلی است. بنابراین این جمله به معنای واقعی کلمه به عنوان سنای روم و مردم یا به تعبیر بهتر، مجلس سنا و مردم روم ترجمه شده است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]