نرسس چهارم شنورهالی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نِرسِس چهارم شنورهالی Սուրբ Ներսէս Դ. Կլայեցի (Շնորհալի)
Nerses shnorhali illustration.jpeg
Enthroned ۱۱۶۶
اPapacy ended ۱۳ اوت ۱۱۷۳
پس‌از گریگور سوم کیلیکیه
پیش‌از گریگور چهارم جوان
مشخصات فردی
تولد ۱۱۰۲
شاهزاده‌نشین ارمنی کیلیکه[۱]
درگذشت ۱۳ اوت ۱۱۷۳
تقدس
یادروز ۱۳ اکتبر (کلیسای حواری ارمنی)
۱۳ اوات (کلیسای کاتولیک)

جاثلیق مقدس نِرسِس چهارم شنورهالی (ارمنی: Սուրբ Ներսէս Դ. Կլայեցի (Շնորհալի)؛ ۱۱۰۲ – ۱۳ اوت ۱۱۷۳) یک اسقف، شاعر، تاریخ‌نگار و آهنگ‌ساز اهل ارمنستان در سده ۱۲ میلادی بود. وی اسقف جاثلیق ارمنیان کیلیکیه از سال ۱۱۶۶ تا پایان عمرش در سال ۱۱۷۲ بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

نرسس شنورهالی حدود سال ۱۱۰۲ میلادی در یک خانوادهٔ ناخاراری ارمنی متولد شد (برخی منابع تاریخ تولد وی را ۱۱۰۷ ذکر می‌کنند) وی نوادهٔ گریگور ماگیستروس بود

وی که در اکثر سبک‌های ادبی عصر خود آثاری خلق کرده‌است از چهره‌های برجستهٔ ادبیات ارمنی است و قرن‌ها شاعران و نویسندگان کلیسای ارمنی از او پیروی کرده‌اند. شنورهالی از جمله شاعرانی بود که در زمینهٔ وزن شعر ارمنی نیز نوآوری‌هایی کرد و آن را تکامل بخشید.

از نامدارترین شاعران لیریک سرای ادبیات قرون وسطی ارمنی است. از این شاعر بزرگ که در عین حال روحانی عالی مقامی هم بود، گنجینهٔ ادبی ارزشمندی به ارث مانده‌است. آثار شنورهالی به دو بخش مذهبی و غیرمذهبی تقسیم می‌شود. اشعار مذهبی که به «شاراکان» ها معروف هستند در عصر حاضر نیز در کلیسای حواری ارمنی خوانده می‌شوند. در اشعار غیرمذهبی وی چهره‌های تاریخی-حماسی ارمنی، زندگی روزمرهٔ مردم و طبیعت تصویر کشیده شده‌است.

شنورهالی شعرهای پندآمیز، ضرب‌المثل‌ها و آثار منثور بسیاری نیز خلق کرده‌است که مضامین آن‌ها را روابط اجتماعی و آرزوها و آمال انسانی تشکیل می‌دهند.

«ترانه خفتگان» یکی از برجسته‌ترین آثار نرسس شنورهالی می‌باشد

جاثلیق نرسس شنورهالی در ۱۳ اوت ۱۱۷۳ (برخی منابع تاریخ وفات وی را سال ۱۱۷۲ میلادی ذکر می‌کنند) وفات یافت.

جستارهای وابسته[ویرایش]


منابع[ویرایش]

  1. Armenian Principality of Cilicia

پیوند به بیرون[ویرایش]