میل (روان‌شناسی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در روان‌شناسی، مِیل یا خواهش یا خواسته[۱] (جمع آن امیال) (به انگلیسی:Desires) حالت‌های ذهنی هستند که با عباراتی مانند «خواستن»،[en ۱] «آرزو داشتن»،[en ۲] «به دنبال بودن»[en ۳] یا «منتظر بودن»[en ۴] بیان و تعریف می‌شوند. تنوع زیادی از صفات و ویژگی‌ها معمولاً با امیال همراه است. آنها به عنوان گرایش‌های گزاره‌ای به وضعیت امور قابل تصور و ممکن در نظر گرفته می‌شوند.[۲] برخلاف باورها، امیال خواستار تغییر جهان با نشان‌دادن «نحوه‌ای که جهان باید باشد» هستند اما باورها هدفشان نشان دادن جهان به نحوی واقع‌گرایانه است. امیال ارتباط نزدیکی با کنش دارند و امیال عامل انسانی را برای تحقق کنش‌ها می‌انگیزند. برای اینکه این امر امکان‌پذیر باشد، یک میل باید با باوری که عملی را محقق می‌کند ترکیب شود. امیال، اشیاء خود را به نحوی مطلوب و به عنوان چیزی که به نظر می‌رسد خوب است، نشان می‌دهند. برآورده شدن امیال معمولاً در مقایسه با تجربه منفی عدم انجام آن، لذت بخش است. امیال آگاهانه معمولاً با نوعی واکنش هیجانی همراه است. در حالی که بسیاری از محققان تقریباً بر روی این ویژگی‌های نام برده شده کلی اتفاق نظر دارند، در مورد چگونگی تعریف خواسته‌ها، یعنی اینکه کدام یک از این ویژگی‌ها ضروری هستند و کدام یک تصادفی هستند، اختلاف نظر دارند. نظریه‌های مبتنی بر کنش[en ۵]، تمایلات را به عنوان ساختارهایی تعریف می‌کنند که انسان را به سمت کنش یا اعمال[en ۶] متمایل می‌کنند. نظریه‌های‌های مبتنی بر لذت[۳][en ۷] بر تمایل امیال به ایجاد لذت در هنگام برآورده شدن تمرکز می‌کنند. نظریه‌های مبتنی بر ارزش[۴][en ۸] اما، امیال را با نگرش به ارزش‌ها (مانند قضاوت کردن یا خوب دانستن بر اساس ظاهر) نگاه می‌کنند.

امیال را می‌توان با توجه به چند تمایز اساسی به انواع مختلفی دسته‌بندی کرد. امیال ذاتی/درونی[en ۹] مربوط به آن چیزی است که سوژه به خاطر خود می‌خواهد، در حالی که امیال ابزاری/وسیله‌ای[en ۱۰] به آنچه سوژه به خاطر چیز دیگری می‌خواهد تعریف می‌شود. امیال هویدا و آگاهانه،[۵][en ۱۱] امیالی هستند به‌طور علی فعال هستند و برخلاف امیال ثابت و ایستاده،[en ۱۲] که جایی در پس ذهن فرد وجود دارند، می‌باشند. امیال گزاره‌ای[en ۱۳] معطوف به حالات ممکن امور هستند در حالی که امیال اُبژه[en ۱۴] مستقیماً در مورد اشیا هستند. نویسندگان مختلف بین «تمایلات عالی» مرتبط با اهداف معنوی یا مذهبی و تمایلات «پایین و کم ارزش‌تر» که مربوط به لذت‌های جسمانی یا حسی هستند تمایز قائل می‌شوند.[۶] امیال در زمینه‌های و رشته‌های مختلف نقش دارند. این اختلاف نظر وجود دارد که آیا امیال را باید به عنوان دلایل عملی درک کرد یا اینکه آیا می‌توانیم دلایل عملی داشته باشیم بدون اینکه میلی به پیروی از آنها داشته باشیم. بر اساس نظریه‌های ارزشی «fitting-attitude theories of value»، یک شی زمانی ارزشمند است که برای آن شیء مناسب و صحیح باشد تا ما برای آن میلی داشته باشیم. نظریه‌های میل و رضایت در بهزیستی[en ۱۵] بیان می‌کنند که بهزیستی یک فرد با ارضای امیال آن شخص تعیین می‌شود.[۷][۸]

شرکت‌های بازاریابی و تبلیغاتی از تحقیقات روان‌شناختی در مورد چگونگی تحریک میل برای یافتن راه‌های مؤثرتر برای ترغیب مصرف‌کنندگان به خرید محصول یا خدمات خود استفاده کرده‌اند.[۹] تکنیک‌ها شامل ایجاد حس کمبود در بیننده یا مرتبط کردن محصول با ویژگی‌های میل‌انگیز و مطلوب است. میل نقش کلیدی در هنر دارد. موضوع میل در هسته رمان‌های رومنس قرون میانه اروپا قرار داشت. در این رمان‌ها اغلب میل انسان توسط قراردادهای اجتماعی و طبقاتی[۱۰] یا موانع فرهنگی سد می‌شود و نوعی درام به این نحو شکل می‌گیرد. فیلم‌های ملودرام معمولاً از پی‌رنگ‌هایی استفاده می‌کنند که در آن «بحران احساسات انسانی، عاشقانه یا دوستی شکست‌خورده» میل خنثی یا به نتیجه نمی‌رسد و احساسات تشدید و پررنگ شده مخاطب جذب می‌شود.[۱۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

یادداشت‌ها[ویرایش]

 1. wanting
 2. wishing
 3. craving
 4. longing
 5. Action-based theories
 6. actions
 7. Pleasure-based theories
 8. Value-based theories
 9. Intrinsic desires
 10. instrumental desires
 11. Occurrent desires
 12. standing desires
 13. Propositional desires
 14. object-desires
 15. Desire-satisfaction theories of well-being

منابع[ویرایش]

 1. https://www.adinehbook.com/gp/product/9647634267
 2. Pettit, Philip. "Desire - Routledge Encyclopedia of Philosophy". www.rep.routledge.com (به انگلیسی). Retrieved 4 May 2021.
 3. Audi, Robert (2001). "3. Action, Belief, and Desire". The Architecture of Reason: The Structure and Substance of Rationality. Oxford University Press.
 4. Bradley, Richard; Stefansson, H. Orii (2016). "Desire, Expectation, and Invariance". Mind. 125 (499): 691–725. doi:10.1093/mind/fzv200.
 5. Strandberg, Caj (2012). "Expressivism and Dispositional Desires: 2. a distinction in mind". American Philosophical Quarterly. 49 (1): 81–91.
 6. Heydt, Colin. "John Stuart Mill: ii. Basic Argument". Internet Encyclopedia of Philosophy. Retrieved 3 February 2021.
 7. Honderich, Ted (2005). "desire". The Oxford Companion to Philosophy. Oxford University Press.
 8. Schroeder, Tim (2020). "Desire". The Stanford Encyclopedia of Philosophy. Metaphysics Research Lab, Stanford University. Retrieved 3 May 2021.
 9. "Parked Domain". Archived from the original on 2008-09-14. Retrieved 2019-07-23.{{cite web}}: نگهداری یادکرد:ربات:وضعیت نامعلوم پیوند اصلی (link)
 10. Desire, Class Position, and Gender in Jane Eyre and Pickwick Papers Benjamin Graves '97 (English 73 Brown University, 1996)
 11. "Melodramas Films".

برای مطالعه بیشتر[ویرایش]

 • Marks, Joel. The Ways of Desire: New Essays in Philosophical Psychology on the Concept of Wanting. Transaction Publishers, 1986
 • Jadranka Skorin-Kapov, The Aesthetics of Desire and Surprise: Phenomenology and Speculation. Lexington Books 2015