احمد یاسین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شیخ احمد یاسین
شناسنامه
نام کامل احمد اسماعیل یاسین
زادروز ۱۹۳۷
۱۳۱۷ هجری شمسی
زادگاه روستای الجوره از توابع شهرستان مجدل در جنوب نوار غزه،
تاریخ مرگ ۲۲ مارس ۲۰۰۴
۳ فروردین ۱۳۸۳
محل مرگ غزه،
اطلاعات سیاسی
سمت بنیانگذار جنبش مقاومت اسلامی
ریاست مجمع اسلامی غزه

احمد اسماعیل یاسین (۱۹۳۷–۲۰۰۴[۱]حدود ۶۷ سال) معروف به شیخ احمد یاسین، بنیانگذار جنبش مقاومت اسلامی (حماس) و ریاست مجمع اسلامی غزه بود.

زندگی[ویرایش]

شیخ احمد یاسین در سال ۱۹۳۷ (۱۳۱۷ هجری شمسی) در روستای الجوره از توابع شهرستان مجدل در جنوب نوار غزه به دنیا آمد. سه سال بیشتر نداشت که پدرش را از دست داد.[نیازمند منبع] او به همراه خانواده‌اش پس از جنگ ۱۹۴۸ به نوار غزه پناهنده شد. احمد یاسین در جوانی در اثر یک حادثه فلج شد اما این حادثه وی را از فعالیت‌های اجتماعی و تحصیلی دور نکرد و او به عنوان معلم ادبیات عرب و تربیت اسلامی به کار مشغول شد.

در مساجد غزه به سخنرانی و تدریس پرداخت و به مشهورترین سخنرانان نوار غزه تبدیل شد.

فعالیت‌های سیاسی[ویرایش]

در سال ۱۹۸۳ به اتهام نگهداری اسلحه و تشکیل سازمان نظامی و فعالیت علیه اسرائیل بازداشت و در دادگاه نظامی اسرائیلی محاکمه و به ۱۳ سال زندان محکوم شد.

حماس[ویرایش]

او در سال ۱۹۸۷ (۱۳۶۶) به همراه گروهی از فعالان اسلامگرا، جنبش مقاومت اسلامی (حماس) را در غزه بنیان گذاشت.

در سال ۱۹۸۵ در چار چوب تبادل اسراء میان دولت اسرائیل و جبهه آزادیبخش فلسطین پس از تحمل ۱۱ ماه زندان، آزاد شد. در سال ۱۹۸۸ نیروهای دفاعی اسرائیل با یورش به منزلش، او را مورد بازجویی قرار داده و تهدید به تبعید به لبنان کردند.[نیازمند منبع] در ۱۶ اکتبر ۱۹۹۱ دادگاه نظامی با کیفر خواستی در ۹ بند، او را به اتهام تشویق برای ربودن و قتل سربازان اسرائیلی، تأسیس حماس و تشکیل دستگاه‌های امنیتی و نظامی متهم کرده و او را به حبس ابد به علاوه ۱۵ سال زندان محکوم کرد.

در روز چهارشنبه ۱۱ آبان ۱۳۷۶ در توافقی که میان اردن و اسرائیل بسته شد و در مقابل آزادی دو جاسوس سازمان اطلاعات و وظایف ویژه اسرائیل (موساد) که در جریان ترور خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی حماس دستگیر شده بودند آزاد شد.

سفر به ایران[ویرایش]

او در ۸ اردیبهشت ۱۳۷۷ به مدت شش روز از ایران دیدن کرد و با آیت‌الله خامنه‌ای و محمد خاتمی دیدار و گفتگو کرد.

ترور[ویرایش]

رهبر آزادی خواهان فلسطین سرانجام در سحرگاه ۲۲ مارس ۲۰۰۴ (دوشنبه ۳ فروردین ۱۳۸۳) پس از اقامه نماز صبح در مسجد غزه در هنگام عزیمت به خانه با نظارت مستقیم شارون توسط سه موشک هلفایر بالگردهای ارتش اسرائیل در سن ۶۷ سالگی کشته شد.

منابع[ویرایش]