تصرف مسجدالحرام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
جهیمان العتیبی

تصرف مسجدالحرام در ۲۰ نوامبر ۱۹۷۹ برابر با ۲۹ آبان ۱۳۵۸ پس از حمله واشغال مسجد الحرام و گروگانگیری حجاج توسط یک گروه مسلح بنیاد گرای اسلامی مخالف دولت عربستان سعودی صورت گرفت. این گروه معتقد بودند که محمد عبدالله القحطانی منجی اسلام یا همان مهدی می‌باشد. وهمه باید از او اطاعت کنند.

این اتفاق بسیاری از مسلمانان را شوکه کرد بسیاری ازحجاج به گروگان گرفته شدند و تعدادی از گروگانگیران، نیروهای امنیتی وگروگانها در تیراندازی‌های طرفین درگیری برای بازپس گیری مسجد کشته شدند.[۱] دولت عربستان پس از این حادثه سختگیری‌های مذهبی راافزایش داد.[۲]

پیش زمینه[ویرایش]

این اقدام به رهبری جهیمان بن محمد بن سیف العتیبی انجام گرفت. اومعتقد بود که شوهر خواهرش همان مهدی است که بازگشته تا اسلام را نجات دهد او برای اثبات گفته‌های خود از احادیثی سخن می‌گفت که در آن بازگشت مهدی پیشگویی شده بود. این گروه اولین روز سال ۱۴۰۰ هجری قمری (برابر ۲۰ نوامبر ۱۹۷۹) را برای تصرف مسجدالحرام در نظر گرفتند، تا منطبق بر بعضی از احادیث دربارهٔ تاریخ قیام مهدی باشد.[۳]

تصرف[ویرایش]

در صبح ۲۰ نوامبر ۱۹۷۹ هنگامی که امام جماعت مسجد الحرام در حال آماده شدن برای برپایی نماز جماعت برای ۵۰ هزار عبادت کننده در آخرین روز حج بود. شورشیان اسلحه‌های خود را بیرون آوردند، دروازه‌ها رابستند وچند مأمور را کشتند.[۴] تعداد این افراد ۵۰۰ نفر تخمین زده می‌شود.[۵] همچنین چهارصد تا پانصد نفر از حجاج نیز به کمک ابن گروه پیوستند. در همان زمان گروه سعودی بن لادن در حال نوسازی مسجد بود یکی از کارکنان این شرکت قبل از آن که شورشیان سیم‌های تلفن را قطع کنند موضوع را به ریاست شرکت گزارش می‌دهد وآنها نیز موضوع را به اطلاع شاه خالد می‌رسانند شورشیان بیشتر گروگانها را آزاد می‌کنند. نیروهای امنیتی برای حمله به شورشیان در داخل مسجد نیاز به اجازه علمای مذهبی داشتند زیرا اعمال خشونت در مسجد الحرام در اسلام نهی شده‌است.

محاصره[ویرایش]

پس از اجازه و فتوای علمای مذهبی برای حمله به شورشیان، نیروهای امنیتی سعی در ورود به مسجد کردند ولی ناموفق بودند در نهایت سه تن از نیروها ی کماندویی فرانسوی برای این مأموریت در نظر گرفته شدند از آنجا که ورود غیر مسلمان به مسجد ممنوع بود نیروهای فرانسوی در مراسمی تشریفاتی در عربستان به دین اسلام گرویدند.[۶][۶] آنها به اتاق‌های زیرزمینی گاز پمپاژ کردند اما احتمالاً به خاطر تو در تو بون اتاق‌ها، گاز هم بی‌تاثیر بود و مقاومت ادامه یافت. با بالا رفتن تلفات، نیروهای سعودی اقدام به حفر سوراخ در حیاط مسجدالحرام کردند و به درون اتاق‌های زیرزمینی نارنجک انداختند. این امر باعث کشته شدن شمار زیادی از گروگان‌ها شد اما توانست شورشیان را به مکان‌های بازتر فراری دهد تا هدف گلوله قرار گیرند.[۷] پس از دوهفته شورشیان باقیمانده تسلیم شدند. در این حادثه ۱۲۷ تن از نیروهای امنیتی و ۲۵۰ تن از نیروهای شورشی کشته شدند.

پانویس[ویرایش]

  1. Benjamin, The Age of Sacred Terror (2002) p.۹۰
  2. Wright, Sacred Rage, (2001), p.۱۵۵
  3. [^ Benjamin, The Age of Sacred Terror, (2002) p.۹۰]
  4. Wright, Looming Tower, (2006), p. ۱۰۱ - softcover
  5. Mecca - 1979 Juhaiman ibn Muhammad ibn Saif al Utaiba وبگاه globalsecurity
  6. ۶٫۰ ۶٫۱ Wright, Looming Tower, (2006), p.۹۳
  7. http://middleeast.about.com/od/terrorism/a/me081120b.htm