محمد امین الحسینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محمد امین الحسینی
محمد امین الحسینی
مفتی اعظم بیت‌المقدس
مشغول به کار
۱۹۲۲ – ۱۹۳۷
پس از -
پیش از -
اطلاعات شخصی
تولد ژانویهٔ ۱۸۹۷(۱۸۹۷-01-00)
بیت‌المقدس
مرگ ۷ ژوئیه ۱۹۷۴ میلادی (۷۷ سال)
بیروت، لبنان
ملیت  فلسطین
حزب سیاسی Arab Higher Committee
پیشه سیاستمدار
تخصص از افراد شاخص در شورش اعراب در زمان قیومیت بریتانیا بر فلسطین و از چهره‌های مشهور ناسیونالیست عربی و ضدیهودی
دین اسلام

محمدامین الحسینی یک رهبر ناسیونالیست عرب و مذهبی فلسطینی در فلسطین تحت قیومیت بریتانیا بود.

الحسینی یک ناسیونالیست جاه طلب عرب بود و در پایان جنگ جهانی اول، به حمایت از پادشاهی عربی سوریه در دمشق مستقر شد. پس از شکست فیصل اول، ناسیونالیسم او به فلسطین متمایل شد و به بیت المقدس بازگشت. او از ۱۹۲۰، در حین تلاش برای استقلال فلسطین به عنوان یک کشور عربی با صهیونیسم مخالفت می‌ورزید و رهبر مقاوم علیه تاسیس اسرائیل بود[۱]. او از ۱۹۲۱ تا ۱۹۳۷ مفتی اعظم بیت المقدس بود[۲] و از این جایگاه برای ترویج اسلام و در عین حال پیشبرد یک ناسیونالیسم عربی غیر اقراری علیه صهیونیسم استفاده می‌کرد.[۳]


وی پس از شکست شورش اعراب در زمان قیومیت بریتانیا بر فلسطین در سال ۱۹۳۶ به آلمان نازی گریخت و به عضویت در حزب نازی درآمد. در آنجا به عضوگیری مسلمانان، بخصوص مسلمانان اهل بوسنی و هرزگوین برای عضویت در یگان ویژه و لشکر کوهستانی سیزدهم وافن اس‌اس حنضر پرداخت.

جنگ جهانی دوم[ویرایش]

وی در سفر به برلین در سال ۱۹۴۱ در آغاز جنگ جهانی دوم با آدولف هیتلر دربارهٔ حل مسالهٔ یهودیان خاورمیانه و مقابله با صهیونیسم و خاتمه دادن به زندگی یهودیان گفتگو کرد. در حالیکه هیتلر خواستار بیرون راندن یهودیان از اروپا به سرزمین فلسطین بود، الحسینی آنرا تهدیدی برای امنیت حضور خود در فلسطین می‌دانست و توانست هیتلر را برای نابودی یهودیان به جای بیرون راندن آنها متقاعد نماید. در ۲۵ آوریل همان سال، الحسینی طراح اصلی حمله نازیها به بوسنی شد. تحت نظر او صربهای مسیحی ارتدوکس برای متمایز شدن، مجبور به استفاده از بازوبند آبی و صربهای یهودی مجبور به استفاده از بازوبند زرد شدند. در همین حال، وقتی الحسینی خود را «محافظ اسلام» خواند، حدود صد هزار نفر از بوسنیایی‌های مسلمان به دسته‌های نازی پیوستند. تحت فرمان او دویست هزار مسیحی ارتدوکس صرب، ۲۲٬۰۰۰ نفر از یهودیان بوسنی و بیش از ۴۰٬۰۰۰ کولی به قتل رسیدند که بعدها عامل مهم نفرت بین بوسنیایی‌ها و صربها در جنگ بوسنی و هرزگووین و صربستان در دهه ۱۹۹۰ شناخته شد.[۴]

نگارخانه[ویرایش]


پانویس[ویرایش]

  1. Laurens ۱۹۹۹, pp. ۵۰۶–۵۱۲.
  2. Ben-Ze'ev ۲۰۱۱, pp. ۱۷–۱۸:انگلیسیها در ۱۹۳۷ به دلیل نقش او در قیام او را از مفتی گری برکنار کرده و کمیته عالی عربی را ممنوع کردند.
  3. Kohn, p. ۵۸. او در پاسخ به یک مقام انگلیسی گفت تمایزی بین اعراب محمدی و مسیحی وجود ندارد. ما در این کشور مسیحیان را اقلیت محسوب نمی‌کنیم، عرب می‌دانیمArabs.
  4. امین الحسینی

منابع[ویرایش]