لشکر جهنگوی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لشکر جهنگوی
رهبر(ها) ریاض بصرا 
اسحاق مالک 
Akram Lahori
Ghulam Rasool Shah 
شروع به کار ۱۹۹۶-اکنون
انگیزه نابودی شیعیان پاکستان
مناطق فعالیت پاکستان
افغانستان
فهرست ایدئولوژی‌های سیاسی Sunni supremacism
دیوبندی
جهادگرایی سلفی
حمله‌های مهم
وضعیت فعال. به عنوان یک گروه تروریستی توسط استرالیا، کانادا، اتحادیه اروپا، پاکستان، بریتانیا، و ایالات متحده آمریکا تعیین شده است.

لشکر جهنگوی یک گروه شبه نظامی پاکستانی است که در سال ۱۹۹۶ توسط ریاض بصرا به وجود آمد. لشکر جهنگوی گروهی تندرو و اسلامگرا در پاکستان است که به‌ویژه به خاطر تعصبات مذهبی و حمله‌های خونین به پیروان مذهب شیعه شهرت یافته‌است. همچنین گفته می‌شود که این گروه با دیگر گروه‌های تندروی اسلامگرا چون القاعده و طالبان در ارتباط است. لشکر جهنگوی در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی در پی انشعاب از گروه سپاه صحابه توسط اسحاق مالک و چند تن دیگر بنیانگذاری شد. دولت پاکستان لشکر جهنگوی را غیرقانونی اعلام کرده‌است. برخی از کشورهای جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و هند و نیز سازمان ملل متحد این گروه را سازمانی تروریستی ارزیابی کرده و غیرقانونی می‌دانند.[۱] نام این گروه در لیست سیاه سازمان‌های تروریستی کانادا و ایالات متحده آمریکا و استرالیا است.

مرگ رهبر[ویرایش]

مالک اسحاق، رهبر گروه تندروی سنی لشکر جهنگوی هنگام انتقال از یک بازداشتگاه به بازداشتگاهی دیگر کشته شد. این واقعه در جریان تیراندازی میان نیروهای پلیس پاکستان و مهاجمانی که در تلاش برای آزادسازی وی بودند، اتفاق افتاد. او شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۴ به ظن دست داشتن در برنامه‌ریزی برای انجام اقدامات تروریستی بازداشت شده بود. به گفته مقامات پاکستان مأموران پلیس، مالک اسحاق را صبح روز چهارشنبه ۲۹ ژوئیهٔ ۲۰۱۵ (۷ مرداد ۱۳۹۴) به همراه شش تن دیگر از زندانیان به بازداشتگاهی در ایالت پنجاب منتقل می‌کردند که افرادی مسلح به آنان حمله کردند. ظاهراً آنان قصد آزادسازی مالک اسحاق را داشته‌اند. وزیر داخله ایالت پنجاب اظهار داشت که در جریان درگیری‌ای که میان پلیس و مهاجمان روی داد، مالک اسحاق و ۱۳ تن از هواداران او کشته شدند. عثمان و حق‌نواز، دو پسر اسحاق نیز که در جمع زندانیان بودند از کشته‌شدگان هستند. در طی این درگیری همچنین ۶ مأمور پلیس زخمی شدند.[۱]

حملات تروریستی[ویرایش]

مالک اسحاق و دو پسرش متهم بودند به راه‌اندازای و هدایت باند بزرگی که ده‌ها تن را به قتل رسانده بودند. این گروه مسئول حملات و بمب گذاری‌های متعددی بوده که به کشته شدن صدها شیعه در پاکستان انجامیده است.[۲] طبق آخرین آمار این گروه تا بحال ۳۵۰ حمله تروریستی بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ داشته.

  • کشتار بلوچستان
  • حملات انتحاری عاشورای سال ۲۰۱۱ در کابل و مزار شریف افغانستان.[۳]

منابع[ویرایش]