شائول موفاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شائول موفاز (به عبری: שאול מופז) زاده ۴ نوامبر ۱۹۴۸) : جانشین و معاون نخست‌وزیر اسرائیل و همچنین وزیر دفاع و وزیر راه و ترابری و همچنین ریس ستاد مشترک کل ارتش سابق اسرائیل است. او اولین یهودی ایرانی تبار در تاریخ غرب اسیا است که به چندین مقام سیاسی و امنیتی رسیده است .

زندگی‌نامه[ویرایش]

او متولد تهران است و اصالتی گیلانی دارد. به گزارش تارنمای فارسی وزارت امور خارجه اسرائیل، نام سابق وی در ایران «شهرام مُفَضَّض‌کار[۱]» بوده‌است.[۲] مادر او در «مدرسه کوروش» رشت تحصیلات ابتدایی خود را گذراند.[۳] وی در سال ۱۹۵۷ به همراه خانواده‌‌اش به اسرائیل مهاجرت کرد و پس از فارغ‌التحصیلی از دبیرستان در سال ۱۹۶۶ میلادی به عضویت در نیروهای دفاعی اسرائیل پیوست. وی به عضویت تیپ کماندویی سایرت متکل که یکی از مهم‌ترین تیپ‌های کماندویی ارتش اسرائیل است، در جنگ شش روزه، جنگ یوم کیپور، جنگ ۱۹۸۲ لبنان و عملیات انتبی شرکت داشت و در این سال‌ها مراتب پیشرفت را می‌پیمود.

وی پس از پایان جنگ لبنان، تحصیلات عالی نظامی را در دانشگاه نظامی در آمریکا ادامه داد، پس از بازگشت به اسرائیل به فرماندهی تیپ کماندویی در سال ۱۹۸۶ میلادی برگزیده شد. وی در سال ۱۹۸۸ به درجه نظامی سرتیپی ارتقا یافت و در سال ۱۹۹۳ به فرماندهی کل نیروهای دفاعی اسرائیل در کرانه باختری برگزیده شد و به دلایل موفقیت در برخورد با گروه‌‌های نظامی فلسطینی به مقام سر لشکری در سال ۱۹۹۴ ارتقاء درجه یافت و به فرماندهی جبهه جنوب ارتش اسرائیل منصوب شد.وی در سال ۱۹۹۷ به مقام قائم مقامی ستاد کل مشترک ارتش اسرائیل رسید و نهایتا یک سال بعد به فرماندهی کل ستاد مشترک ارتش اسرائیل منصوب گردید.

مقامات[ویرایش]

ارتشبد شائول موفاز، رئیس کل ستاد مشترک ارتش اسرائیل در دیدار با پل ولفوویتز، جانشین کل وزارت دفاع آمریکا و دیگر مقامات بلندپایه نظامی دو کشور در پنتاگون.

بنیاد مالی اعتادیم[ویرایش]

وی در دورانی که ریاست ستاد کل ارتش اسرائیل را به عهده داشت، با برپائی یک بنیاد مالی با نام اعتادیم (עתידים) برای اعطای بورس تحصیلی به سربازانی که می‌خواستند پس از پایان دوران خدمت وظیفه وارد دانشگاه شوند، توانست با مبالغی که از جانب نیکوکاران یهودی از سراسر دنیا گرد آمده بود، به صدها دانشجوی جوان ایرانی بورس تحصیلی اعطا کند. هم‌ اکنون بیش از هشتصد دانشجوی ایرانی‌زاده فقط یهودی، مخارج تحصیل دانشگاه خود را از این بنیاد تهیه می‌‌کنند.[نیازمند منبع]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]