احرار الشام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جنبش اسلامی احرار الشام (به عربی: حركة أحرار الشام الإسلامية) سازمانی شامل گروه‌های نظامی اسلامی و سلفی مخالف حکومت اسد که در مناطق مختلف کشور از جمله ادلب , حلب، دمشق مشغول نبرد در جنگ داخلی سوریه است. این گروه از نیرومندترین اعضای ائتلاف جبهه اسلامی (سوریه) و رهبریت جبهه اسلامی را برعهده دارد و در سال ۲۰۱۳ دومین سازمان قدرتمند اپوزیسیون بعد از ارتش آزاد سوریه بود.

تشکیل این گروه به مارس-مه ۲۰۱۱ درست پس از انقلاب مصر برمی‌گردد که تعدادی از زندانیان اسلام‌گرا با عفو عمومی حکومت سوریه آزاد شدند. بنا بر گزارش سازمان‌های اطلاعات آمریکا، تعدادی از اعضای سازمان القاعده که توسط حکومت سوریه از زندان آزاد شده‌اند قادر به تأثیرگذاری بر روی عملیات‌های این گروه و همچنین تأثیر گذاری در رده‌های بالای تصمیم گیری این گروه هستند.فرماندهی این گروه برعهده دکتر حسان عبود بود که به طور مرموزی همراه ابوخالد سوری ( نماینده ایمن الظواهری رهبر سازمان تروریستی القاعده در سوریه ) و بسیاری دیگر از کادر فرماندهی این گروه کشته شدند . سازمان احرارالشام رابطه تنگاتنگی با سازمان تروریستی القاعده دارد.

این گروه در سال ۲۰۱۳ حدود ۸۳ یگان در نقاط مختلف کشور داشته است. احرار الشام با جبهه النصره , ارتش آزاد سوریه و سایر گروه‌های سکولار حاضر در سوریه همکاری می‌کند. هم اکنون نقش عمده ای را در ائتلاف جیش الفتح که در ادلب و حلب فعال اند بازی می کند . با وجود همکاری با سایر گروه‌ها، احرار الشام رهبری و سازمان منحصر به خود را داراست . گفته می‌شود که این گروه علاوه بر چاپ و نشر رساله‌های مذهبی، خدمات بشردوستانه نیز به انجمن‌ها ارائه می‌دهد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. YEZDANİ, İPEK. “Rebels fighting against al-Assad rule fragmented, disorganized in Syria”. hurriyetdailynews, 1–2 سپتامبر 2012. Retrieved 16 نوامبر 2013.