احرار الشام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

جنبش اسلامی احرار الشام (به عربی: حركة أحرار الشام الإسلامية) سازمانی شامل گروه‌های نظامی اسلامی و سلفی مخالف حکومت اسد که در مناطق مختلف کشور از جمله حلب، تدمر و دمشق مشغول نبرد در جنگ داخلی سوریه است. این گروه از نیرومندترین اعضای ائتلاف جبهه اسلامی (سوریه) است و در سال ۲۰۱۳ دومین سازمان قدرتمند اپوزیسیون بعد از ارتش آزاد سوریه بود.

تشکیل این گروه به مارس-مه ۲۰۱۱ درست پس از انقلاب مصر برمی‌گردد که تعدادی از زندانیان اسلام‌گرا با عفو عمومی حکومت سوریه آزاد شدند. بنا بر گزارش سازمان‌های اطلاعات آمریکا، تعدادی از اعضای القاعده که توسط حکومت سوریه از زندان آزاد شده‌اند قادر به تأثیرگذاری بر روی عملیات‌های این گروه و همچنین تأثیر گذاری در رده‌های بالای تصمیم گیری این گروه هستند.

این گروه در سال ۲۰۱۳ حدود ۸۳ یگان در نقاط مختلف کشور داشته است. احرار الشام با ارتش آزاد سوریه و سایر گروه‌های سکولار حاضر در سوریه همکاری می‌کند. با وجود همکاری با سایر گروه‌ها، احرار الشام رهبری و سازمان منحصر به خود را داراست و از جانب افرادی در کویت حمایت مالی و پشتیبانی می‌شود. گفته می‌شود که این گروه علاوه بر چاپ و نشر رساله‌های مذهبی، خدمات بشردوستانه نیز به انجمن‌ها ارائه می‌دهد.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. YEZDANİ, İPEK. “Rebels fighting against al-Assad rule fragmented, disorganized in Syria”. hurriyetdailynews, 1–2 سپتامبر 2012. Retrieved 16 نوامبر 2013.