دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب
Azad University logo.png
شعار آرمان ایرانی برای جهانی شدن
تأسیس ۱۲ بهمن ۱۳۷۳ خورشیدی
نوع خصوصی
رئیس دکتر پروین داداندیش
معاون آموزشی دکتر حسن گیوریان
معاون دانشجویی دکتر منوچهر امیر فیروزکوهی
معاون فرهنگی و اجتماعی دکتر منوچهر امیر فیروزکوهی
معاون پژوهشی دکتر حمیدرضا رحیمی
فضای آموزشی ۱۲٬۱۵۰ مترمربع
هیئت علمی ۱۸۰ تن
دانشجویان ۱۶٬۰۰۰ تن
مکان تهران، ایران
نام مستعار تهران غرب
وابسته به شورای عالی انقلاب فرهنگی و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی
وب‌گاه wtiau.ac.ir

دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب دانشگاهی خصوصی واقع در غرب شهر تهران، ایران است. این دانشگاه در سال ۱۳۷۳ به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به افزایش تمایل به فراگیری تحصیلات عالی در ایران تأسیس شد. [۱][۲][۳]

تاریخچه[ویرایش]

   دانشگاه آزاد اسلامی تهران غرب فعالیت خود را از 12 بهمن ماه 1373 تحت عنوان مؤسسه فنی و آموزش عالی سما وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی با جذب دانشجو به صورت تمام وقت در رشته کاربرد کامپیوتر در مقطع کاردانی ناپیوسته آغاز و در سال 1387 با افزایش جذب دانشجو درمقطع کاردانی و کارشناسی، به واحد تهران سما تغییرنام یافت. در سال 1382 آموزشکده فنی و حرفه ای دخترانه تهران سما و در سال 1383 آموزشکده فنی حرفه ای پسرانه تهران سما با ظرفیت جذب دانشجو در مقطع کاردانی ناپیوسته بعنوان زیر مجموعه ایی از این واحد دانشگاهی راه اندازی گردیدند. در سال 1385 واحد تهران سما از سازمان سما منفک و به عنوان یکی از واحدهای دانشگاهی آزاد اسلامی فعالیت خود را ادامه و در سال 1386 رسماً با نام دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب تغییر نام داد. در بدو فعالیت واحد تهران غرب برخی رشته های علوم انسانی و فنی و مهندسی در مقطع کارشناسی به جمع رشته های واحد تهران غرب افزوده و به دنبال آن طی سال های 1387 - 1390 ضمن تکمیل رشته های فنی و مهندسی، مدیریت و علوم انسانی نسبت به جذب کادر هیأت علمی مجرب و ارتقای هرم علمی این واحد دانشگاهی اقدام گردید.

در تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی تهران غرب،  سال 1393 را می توان به عنوان نقطه عطفی در شکل گیری، گسترش و ارتقای این دانشگاه معرفی نمود. در این سال ضمن گسترش فضای آموزشی ، دانشکده هنر و معماری و متعاقب آن دانشکده مدیریت تاسیس و علاوه بر گسترش رشته گرایش های کارشناسی این دانشکده ها، در مقطع تحصیلات تکمیلی ، در 8 رشته گرایش دکتری و 23 رشته گرایش کارشناسی ارشد اقدام به جذب دانشجو گردید بطوریکه در پایان سال 93 تعداد دانشجویان این دانشگاه به بیش از 10000 نفر افزایش یافت.

سالهای 96-94 را می توان به عنوان سالهای گسترش فضای آموزشی، اصلاح و توسعه ساختار اداری و تکمیل نیروی انسانی، تجهیزات آزمایشگاهی و کارگاهی و زیر ساخت های فن آوری اطلاعات، گسترش رشته گرایش های تحصیلات تکمیلی، راه اندازی مراکز تحقیقاتی و رشد، برقراری روابط و همکاری با مراکز صنعتی و پژوهشگاه ها نام برد بطوریکه دانشگاه آزاد اسلامی تهران غرب بعنوان واحد دانشگاه آزاد اسلامی پیشرو نه تنها در استان تهران بلکه در سطح کشور با دارا بودن قریب 16000 دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های فنی و مهندسی،  مدیریت،  هنر و معماری و علوم انسانی ، 180عضو هیأت علمی، بیش از32 آزمایشگاه و کارگاه،  دو مرکز تحقیقاتی و مرکز رشد معرفی

می گردد.

جذب دانشجویان نخبه در مقاطع تحصیلات تکمیلی ، تکمیل هرم هیات علمی از طریق جذب اساتید مجرب ، جوان و نخبه ، توسعه فضای آموزشی و آزمایشگاهها و کارگاهها، ارتقا و بروز رسانی زیرساخت فن آوری اطلاعات، توجه به کیفیت امورآموزشی- پژوهشی،  توسعه ارتباط با مراکز صنعتی و پژوهشی، تقویت کارآفرینی، استقرار و حمایت شرکت های نوپا و تشویق و ترغیب اساتید و دانشجویان در این راستا ،  نقشه راه و دکترین این واحد دانشگاهی جهت نیل به اهداف تعریف شده و اعتلا و پیشرفت آموزش عالی میهن اسلامی به شمار می آید.

دانشکده‌ها[ویرایش]

این واحد دارای 5 دانشکده میباشد : 1 - فنی و مهندسی 2 - مدیریت 3 - علوم انسانی 4 - هنر و معماری 5 - علوم پایه و عمومی ( صدرا )

فنی مهندسی[ویرایش]

ساختمان این دانشکده در سال 1378 به بهره برداری رسید و تحت عنوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران سما فعالیت خود را آغاز نمود. و در سال 1386 به دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب تغییر نام یافت و با اضافه شدن رشته های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی  به فعالیت ستادی و آموزشی خود ادامه داد.

از سال 1393 با توجه به افزایش تعداد دانشجویان در مقاطع  کارشناسی ارشد و دکتری، ساختمان اداری این دانشگاه به ساختمان قلهک منتقل گردیده و دانشکده فنی و مهندسی  به صورت مستقل شروع به فعالیت نمود. این دانشکده دارای 7 رشته-گرایش در مقطع کارشناسی، 25 رشته-گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و 4 رشته-گرایش در مقطع دکتری می باشد.

دانشکده فنی و مهندسی دارای بیش از 7000 دانشجوی در حال تحصیل و مجهز به آزمایشگاه ها و کارگاه های عمران، صنایع و برق و الکترونیک می باشد و در نظر دارد تا نسبت به توسعه آزمایشگاه ها و کارگاه ها از نظر کیفی اقدام نماید. ضمنا" کتابخانه ای مجهز و بزرگ با حدود 20000 جلد کتاب در موضوعات مختلف کمک رسان و یاری دهنده دانشجویان و اساتید در امر پژوهش و تحقیق است. این دانشکده در حال حاضر دارای 67 عضو هیات علمی در گروه های پنج گانه می باشد و مصمم است با افزایش تعداد اعضا هیات علمی نه تنها در جهت تعالی و رشد اهداف آموزش عالی نسبت به جذب دانشجویان در مقاطع تحصیلات تکمیلی همت گمارد، بلکه با افزایش سطح کیفی آموزشی در رشته های مختلف در به ثمر رسانی امر آموزش کوشا باشد.

لازم به ذکر است فضای آموزشی دانشکده فنی و مهندسی دارای سی و دو کلاس آموزشی مجهز، دو آتلیه نقشه کشی، دو سایت آموزشی، یک سایت عمومی، کتابخانه، سالن مطالعه، کارگاه ها و آزمایشگاه های آموزشی و پژوهشی، اتاق سمینار و سالن آمفی تئاتر می باشد. همچنین گروه های آموزشی مشغول به فعالیت دارای شش انجمن علمی در دانشکده می باشند که تمامی فعالیت های این انجمن ها توسط دانشجویان گروه های مربوطه انجام می شود.

مدیریت[ویرایش]

دانشکده مدیریت پیش از این در دانشکده علوم انسانی فعالیت می کرد که پس از تأیید سازمان مرکزی مصوبه آن مورد پذیرش قرار گرفته و در دست اقدام است. در نیمسال اول 96-95 در ساختمانی که پیش از این متعلق به دانشکده برق، کامپیوتر و محیط زیست بود، به صورت مستقل فعالیت خود را آغاز نمود این دانشکده حدودا دارای 3000 دانشجو در رشته های مدیریت و محیط زیست می باشد .

علوم انسانی[ویرایش]

دانشکده علوم انسانی واحد تهران غرب در مقطع دکتری  دارای رشته ی آموزش زبان انگلیسی و جامعه شناسی گرایش جامعه شناسی اقتصادی و توسعه و در مقطع کارشناسی ارشد دارای  رشته های آموزش زبان انگلیسی، حسابداری، حقوق بین الملل،  حقوق خصوصی، روانشناسی بالینی، روانشناسی عمومی، علوم ارتباطات اجتماعی، امور فرهنگی گرایش امور فرهنگی ، مشاوره و راهنمایی ، مطالعات فرهنگی و رسانه ،  مشاوره خانواده و علوم اجتماعی گرایش جامعه شناسی و جامعه شناسی انقلاب و در  مقطع کارشناسی دارای رشته های حسابداری گرایشهای حسابداری ، حسابرسی ، مالیاتی و دولتی و حقوق است .تعداد اعضای هیات علمی دانشکده  37 نفر است و در مجموع تعداد 3263 نفر دانشجو درمقاطع مختلف دردانشکده مشغول به تحصیل هستند . لازم به ذکر است کلاس های کارگاه هتلداری واحد تهران غرب در این دانشکده مستقر است و کلاس های دانشجویان این رشته در کارگاه برگزار می شود .

درراستای پرداختن به توسعه کیفی بنا به ضرورت در این مرحله ، تلاش دانشکده و اعضای هیات علمی تمرکز بر ارتقای کیفی گروه های آموزشی خواهد بود . علاوه براین در جهت تقویت حوزه پژوهش ایجاد آزمایشگاه روانشناسی و راه اندازی انجمن های علمی در رشته های موجود در دستور کار قرار دارد . مرکز مشاوره واحد تهران غرب نیز باتوجه به دایر بودن رشته های روانشناسی و مشاوره در این دانشکده با هدف کمک به دانشجویان گرامی درحال فعالیت است .

هنر و معماری[ویرایش]

این دانشکده از نیمسال اول سال تحصیلی 96-95 بطور مستقل فعالیت خود را آغاز کرده است و تعداد 2300 دانشجوی هنر ومعماری در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری در گرایشهای تحصیلی معماری، طراحی صنعتی، شهرسازی و برنامه ریزی شهری در حال تحصیل می باشند .

این دانشکده با تعداد 18 عضو هیات علمی و حدود 120  مدرس مدعو  جهت پیشبرد اهداف علمی و هنری جامعه دانشگاهی ایران حرکت می کنند.

همچنین این دانشکده دارای دو انجمن علمی ( معماری – طراحی صنعتی ) و یک دپارتمان رسمی هنر می باشد که در جهت پیشبرد اهداف علمی دانشگاه فعالیت می کنند.

علوم پایه و عمومی[ویرایش]

مجتمع علوم پایه و عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران غرب  از ابتدای نیمسال اول 96-1395  فعالیت خود را آغاز نمود و گروه پایه و عمومی (شامل گروههای ریاضی، فیزیک، زبان خارجه عمومی و ادبیات فارسی) کلیه دانشکده ها اعم از فنی و مهندسی – هنر و معماری – حسابداری و مدیریت  به این مرکز منتقل گردید. علاوه بر دروس عمومی فوق الذکر کلاس درس آشنایی با مبانی دفاع مقدس و همچنین آزمایشگاههای فیزیک یک و فیزیک دو نیز در این مجتمع برگزار می گردد.

علمی[ویرایش]

در زمینه‌های علمی هم دارای تیم رباتیک و تیم بتن می‌باشد تیم رباتیک فعالیت خود را از سال ۹۰ و تیم بتن از سال ۹۴ آغاز نمودند

تیم رباتیک[ویرایش]

تیم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی تهران غرب(RT2L)، در یازدهمین دوره مسابقات لیگ رباتهای پرنده RoboNIT2015 دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل مقام اول را کسب نماید در آخرین رتبه کسب شده

تیم بتن[ویرایش]

تیم بتن واحد متشکل از امیرعلی خانجانی[۴] و امیرفصیحی در نوزدهمین دوره مسابقات انجمن بتن آمریکا در اولین حضور دانشگاه تهران غرب در این رقابت‌ها توانستند رتبه اول را کسب نمایند لازم است ذکر شود این اولین رتبه کسب شده تاریخ واحد در مسابقات بتن بوده. همچنین تیم واحد در مسابقات بتن تبریز نیز پیش از این توانسته بود رتبه ششم را از میان چهل تیم کسب نماید.[۱][۵]

باشگاه پژوهشگران جوان[ویرایش]

پذیرش[ویرایش]

پذیرش در دانشگاه تهران غرب از طریق آزمون سراسری که هر ساله در سطح کشور برگزار می‌شود صورت می‌پذیرد .

گروه های آموزشی[ویرایش]

کارشناسی[ویرایش]

کارشناسی ارشد[ویرایش]

دکتری[ویرایش]

رویدادها[ویرایش]

استارت آپ ویکند[ویرایش]

استارت‌آپ ویکند یک رویداد آموزشی-تجربی (Experiential Education) در سراسر دنیاست که در ۳ روز متوالی (در انتهای هفته) برگزار می‌گردد. در این برنامه شرکت کنندگان پر انگیزه‌ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارت‌آپ، بازاریاب‌ها و طراحان گرافیک گرد هم می‌آیند تا طی ۵۴ ساعت ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و هر گروه ایده‌ای را اجرا کند.[۶] رویداد جهانی استارت آپ ویکند بر اساس ایده‌ها برگزار می‌شود و در این رویداد شرکت کنندگان ایده‌های فن آورانه خود را جهت داوری و انتخاب ایده برتر ارائه خواهند نمود.[۷] این رویداد به عنوان نخستین رویداد استارت آپ ویکند دانشگاه آزاد اسلامی در مهرماه ۱۳۹۴ در دانشگاه تهران غرب برگزار شد.[۸][۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]