دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری
UJSAS.svg
نشان رسمی دانشگاه علوم قضائی و خدمات اداری
نوعدولتی
وابستگیقوه قضاییه
رئیسفرید محسنی
موقعیتتهران
وبگاه

دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری تهران در ابتدا تحت عنوان دانشکدۀ علوم قضایی و خدمات اداری به موجب مادۀ ۳۵ اصلاح پاره‌ای از قوانین دادگستری مصوب سال ۱۳۵۶ ه‍.ش به منظور رفع نیازهای دادگستری در زمینه‌های حقوقی، قضایی و اداری بنیانگذاری شد و با تلاش سید محمد بهشتی در سال ۱۳۶۱ ه‍.ش به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز نمود.

به موجب مادۀ ۳۵ قانون اصلاح پاره‌ای از قوانین دادگستری مصوب سال ۱۳۵۶، وزارت دادگستری مکلف گردید به منظور تأمین کادر مورد نیاز اعم از قضایی و اداری با همکاری وزارت علوم و آموزش عالی به تأسیس «دانشکدۀ علوم قضایی و خدمات اداری» اقدام نماید و داوطلبان خدمت در دادگستری را از میان فارغ‌التحصیلان دانشکدۀ مذکور و سایر دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی طبق قوانین مربوط انتخاب کند.

دانشکده در سال ۱۳۶۱ و با پذیرش نخستین دورۀ دانشجو در رشتۀ علوم قضایی تأسیس گردید و بدین ترتیب هر سال با توجه به امکانات دانشگاه با هماهنگی وزارت علوم، مبادرت به جذب دانشجو نمود.در این دانشکده بیش از ۵٬۰۰۰ دانشجو در طی دوره‌های مختلف جذب و فارغ‌التحصیل شده‌اند که هم‌اکنون اکثریت آن‌ها در کسوت قضاء و بعضاً در مشاغل دیگر نظیر استاد دانشگاه، نمایندۀ مجلس، وکیل دادگستری و کارشناسان سازمان‌های وابسته به قوۀ قضائیه و مانند آن مشغول انجام وظیفه هستند. به این ترتیب صرف نظر از برخی مدیران قوۀ قضائیه بیش از نیمی از قضات کشور فارغ‌التحصیل این دانشکده می‌باشند. افزون‌بر این در دانشکده تعداد قابل توجهی در رشته‌های پلیس قضایی، خدمات اداری، ثبت دوره‌های معادل علوم قضایی و دوره‌های کارشناسی ارشد حقوق خصوصی و حقوق جزا و جرم شناسی آموزش تخصصی لازم را به پایان رسانده و در قوۀ قضائیه و یا در مراکز دیگر مشغول به کار شده‌اند.

شورای گسترش آموزش عالی در سال ۱۳۸۴ با ارتقاء«دانشکده علوم قضایی و خدمات اداری» به «دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری» وابسته به قوۀ قضائیه موافقت اصولی به عمل آورد. در نهایت در سال ۱۳۸۹ ارتقاء دانشکده به دانشگاه مورد موافقت قطعی قرار گرفت.

پس از ارتقاء دانشکدۀ علوم قضایی به دانشگاه به تناسب رشته‌های مورد نیاز دانشکده‌های زیر راه‌اندازی شدند:

۱. دانشکدۀ حقوق

۲. دانشکدۀ پیشگیری از وقوع جرم و اصلاح تربیت

۳.دانشکدۀ ثبت و مدیریت قضایی

اکنون این دانشگاه با پذیرش دانشجو در چهار مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد پیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی در رشته‌های مختلف حقوق، تنها دانشگاه تخصصی حقوق در سطح کشور است که به‌صورت حرفه‌ای و پیشرفته به آموزش دانش حقوق و رشته‌های مرتبط با آن می‌پردازد.

الف)کارشناسی علوم قضایی؛ این رشته به تربیت کارکنان قضایی اختصاص دارد. نخستین دورۀ دانشجویان این دوره در تاریخ ۱۳۶۱/۰۶/۱۵ تحصیلات خود را آغاز و در ۱۳۶۴/۱۱/۲۹ حدود ۳۰ نفر از نخستین دوره فارغ‌التحصیل شدند،در این رشته هم‌اکنون نیز دانشجو جذب می‌شود.

ب)کارشناسی پلیس قضایی؛ این رشته به تربیت پلیس جهت خدمت در قوۀ قضائیه اختصاص داشت که در سال ۱۳۶۸ برای نخستین‌بار دانشجویان در این رشته پذیرش شدند ولی پس از آن جذب دانشجو استمرار نیافت.

ج)کارشناسی خدمات اداری؛ این رشته به تربیت کارکنان اداری قوۀ قضائیه اختصاص داشت که در سال ۱۳۷۱ تعدادی دانشجو در این رشته جذب شدند ولی جذب دانشجو در این رشته نیز استمرار نیافت.

د)کاردانی ثبت؛ این رشته جهت تربیت کارکنان اداری سازمان ثبت اسناد و املاک اختصاص داشت لکن در دوره‌ای محدود مبادرت به جذب تعداد محدودی دانشجو در این رشته شد ولی استمرار نداشت.

لازم به ذکر است که با توسعۀ دانشگاه، راه‌اندازی مجدد برنامه‌های درسی فوق پس از اعمال اصلاحات لازم، در دستور کار دانشگاه قرار دارد.

اعضای هیئت علمی و استادان مدعو به این دانشگاه، اغلب از استادان بزرگ و مطرح رشتۀ حقوق در ایران می‌باشند. دانشجویان این دانشگاه از میان رتبه‌های برتر کنکور پس از انجام مصاحبه برگزیده می‌گردند. بیشتر دانشجویان این دانشگاه بورسیه می‌شوند و در بدو ورود به دانشگاه، با حکم رئیس محترم قوۀ قضائیه، به عنوان کارآموزی قضایی دارای پایه دو قضایی مشغول می‌شوند. با توجه به پذیرش بورسیه این دانشگاه رغبت برای انتخاب این دانشگاه در میان داوطلبان کنکور بالا رفته است به گونه‌ای که اغلب رتبه‌های برتر کنکور سراسری جذب دانشگاه می‌شوند و این حاکی از نخبه‌گزینی دانشگاه می‌باشد، و دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی و طی‌کردن کارآموزی به عنوان دادیار، دادسرا یا دادرس دادگاه مشغول به کار قضایی می‌شوند.

مطابق با اساسنامۀ دانشگاه علوم قضایی، رئیس دانشگاه بنا به پیشنهاد و تأیید وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حکم ریاست محترم قوۀ قضائیه به مدت ۳ سال تعیین می‌گردد. رئیس کنونی دانشگاه، فرید محسنی است.[۱]

شمار دانش‌آموختگان[ویرایش]

براساس آمار وبگاه دانشگاه، تا امروز، تعداد دانش‌آموختگان دانشگاه به شرح ذیل بوده است[۱]:

 • تعداد دانش‌آموختگان کارشناسی ۵٬۹۵۴ نفر
 • تعداد دانش‌آموختگان کارشناسی ارشد ۷۶۳ نفر

دانش‌آموختگان دانشگاه علوم قضایی در قوۀ قضاییه[ویرایش]

براساس آخرین آمارها، حدود نیمی از قضات کشور، ۶۰ درصد رؤسای دادگستری شهرستان‌ها، ۶۵ درصد قضات دیوان‌عالی کشور، ۴۰ درصد قضات دادسرای انتظامی قضات، ۵۸ درصد قضات دیوان عدالت اداری، ۵۷ درصد دادگاه‌های تجدید نظر، ۴۵ درصد از رؤسای دادگستری کل استان‌ها از فارغ‌التحصیلان دانشگاه علوم قضایی هستند[۲].


رؤسای پیشین دانشگاه[ویرایش]

 1. نجفقلی حبیبی
 2. علی محمد مکرمی
 3. حمید رضا نیکبخت فینی
 4. علی رازینی
 5. حسین میر محمد صادقی
 6. ابوطالب کوشا
 7. سیامک ره‌پیک
 8. محمد جواد شریعت باقری
 9. فرید محسنی

رشته‌های برگزار شده در دانشگاه[ویرایش]

الف) کارشناسی علوم قضایی؛ این رشته به تربیت کارکنان قضایی اختصاص دارد، نخستین دورۀ دانشجویان این دوره در تاریخ ۶۱/۱۵/۶ تحصیلات خود را آغاز و در ۶۴/۱۱/۲۹ حدود ۳۰ نفر از نخستین دوره فارغ‌التحصیل شدند، در این رشته هم‌اکنون نیز دانشجو جذب می‌شود.

ب) کارشناسی ارشد پیوستۀ علوم قضایی؛ دانشجویان در این رشته پس از گذراندن واحدهای کارشناسی، براساس معدل وارد یکی از گرایش‌های شش‌گانهٔ زیر می‌شوند:

 • حقوق خصوصی
 • جزا
 • خانواده
 • تجارت
 • ثبت
 • عمومی

در این رشته از سال ۱۳۹۲ جذب دانشجو آغاز شده و تاکنون (۱۳۹۶) پنج دوره دانشجو وارد این رشته شده و فعلاً برنامهٔ دانشگاه ادامۀ جذب دانشجو در این رشته در سال‌های آتی می‌باشد.

ج) کارشناسی پلیس قضایی؛ این رشته به تربیت پلیس جهت خدمت در قوۀ قضائیه اختصاص داشت که در سال ۱۳۶۸ برای نخستین‌بار دانشجویان در این رشته پذیرش شدند ولی پس از آن جذب دانشجو استمرار نیافت.

د) کارشناسی خدمات اداری؛ این رشته به تربیت کارکنان اداری قوۀ قضائیه اختصاص داشت که در سال ۱۳۷۱ تعدادی دانشجو در این رشته جذب شدند ولی جذب دانشجو در این رشته نیز استمرار نیافت.

و) کارشناسی ثبت؛ این رشته جهت تربیت و تأمین کارکنان اداری سازمان ثبت اسناد و املاک اختصاص داشت، لکن در دروه‌هایی مبادرت به جذب دانشجو به صورت بورسیه در این رشته شد ولی بعدها استمرار نداشت.

ه) کارشناسی ارشد ناپیوسته در گرایش‌های حقوق جزا ،حقوق خصوصی ،حقوق عمومی، حقوق خانواده، حقوق بین‌الملل، حقوق کیفری اطفال و نوجوانان، حقوق ثبت اسناد و املاک، حقوق شرکت‌های تجاری، حقوق حمل و نقل تجاری، فقه و حقوق خصوصی، حقوق پزشکی، مدیریت دادگستری و ... .

ی) دکتری تخصصی در گرایش‌های حقوق خصوصی و حقوق جزا و جرم‌شناسی

منابع[ویرایش]

 1. «دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری». ujsas.ac.ir. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۲-۲۸.
 2. www.mizanonline.com https://www.mizanonline.com/fa/news/57328/45-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%AF%DA%AF%D8%B3%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D8%A7%D8%B1%D8%BA-%D8%A7%D9%84%D8%AA%D8%AD%D8%B5%DB%8C%D9%84%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%D9%82%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF%D8%B1%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%82%D9%88%D9%87-%D9%82%D8%B6%D8%A7%DB%8C%DB%8C%D9%87-%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۰۴. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)

پیوند به بیرون[ویرایش]