دانشگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

مختصات: ۳۵°۳۹′۳۸″شمالی ۵۱°۳۰′۰۷″شرقی / ۳۵٫۶۶۰۵۴۴۸°شمالی ۵۱٫۵۰۲۰۳۸۵۰۰۰۰۰۰۲۶°شرقی / 35.6605448; 51.502038500000026


دانشگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء
نشان دانشگاه پدافند هوایی
نشان دانشگاه پدافند هوایی
پرچم رسمی دانشگاه پدافند هوایی
پرچم رسمی دانشگاه پدافند هوایی
تأسیس فروردین ماه ۱۳۹۲
نوع نظامی
رئیس 17- IRIADF-BG2.png سرتیپ دوم بیژن ساعدی
ارائه دهنده رشته‌های نظامی، علمی
مکان تهران، ایران پرچم ایران
نام مستعار دانشگاه پدافند هوایی
وابسته به Seal of the Islamic Republic of Iran Air Defense Force.svg قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا
وب‌گاه پورتال دانشگاه پدافند هوایی

دانشگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا (ص) با فرمان فرمانده کل قوا در فروردین سال ۱۳۹۲ تشکیل گردید.

مأموریت این دانشگاه تربیت و آموزش افسران مورد نیاز (فرماندهان، متخصصان، محققان و طراحان) قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا آجا به منظور دفاع از قلمرو هوا فضایی کشور جمهوری اسلامی ایران تعیین گردیده‌است.

دانشکده‌ها[ویرایش]

رشته مهندسی فرماندهی و کنترل[ویرایش]

دانشجویان پذیرفته شده در این رشته تحصیلی در سه گرایش کنترل شکاری، عملیات موشک و اطلاعات عملیات مشغول تحصیل خواهند شد.

 • گرایش کنترل شکاری: وظیفه دانش آموختگان این گرایش، فرماندهی و مدیریت صحنه نبرد هوایی از طریق هدایت سامانه‌های دفاع هوایی هوا پایه (هواپیماهای شکاری) و زمین پایه (سامانه‌های موشکی، توپخانه ای و …)می‌باشد. دانش آموختگان این گرایش با دریافت، تجزیه و تحلیل و پردازش اطلاعات دریافتی از منابع مختلف (رادارها، سیستم‌های جمع‌آوری سیگنالی، دیده‌بان و …) نسبت به هدایت و کنترل سامانه‌های دفاع هوایی اقدام می‌نمایند.
 • گرایش عملیات موشک: سامانه‌های زمین پایه (موشک، توپخانه و …) می‌باشد. دانش آموختگان این گرایش طی درگیری مستقیم با اهداف متخاصم هوایی نسبت به انهدام یا ممانعت از اجرای مأموریت توسط تهدیدات هوایی اقدام می‌نماید.
 • گرایش اطلاعات عملیات: دانش آموختگان این گرایش، کار رهگیری، جمع‌آوری و پردازش اطلاعات سیگنالی حاصله از سامانه‌های راداری و ارتباطی دشمن و همچنین پردازش تصاویر هوایی و ماهواره ای را به منظور پایش تهدیدات برون مرزی کشور جمهوری اسلامی ایران با هدف تشخیص دقیق و آنی تهدیدات انجام می‌دهند.

رشته مهندسی برق[ویرایش]

دانشجویان پذیرفته شده در این رشته تحصیلی در چهار گرایش الکترونیک، مخابرات، جنگ الکترونیک و نرم‌افزار رایانه مشغول تحصیل خواهند شد.

 • گرایش الکترونیک: دانشجویان این گرایش، پس از دانش‌آموختگی دارای مهارت و شناخت کافی در تجزیه و تحلیل و ساخت مدار الکترونیکی، تکنیک پالس، مدار دیجیتال، معماری رایانه، انواع ریزپردازنده‌های میکرو الکترونیک، پردازش سیگنال‌های راداری و مخابراتی، سامانه شناسایی الکترونیکی، کنترل و هدایت سامانه‌های دفاعی هدایت پذیر مانند هواپیماهای بدون سرنشین و انواع سامانه‌های موشک، نگهداری و تعمیر انواع رادارهای ثابت و تاکتیکی، رادارهای تعقیب هدف و هدایت موشک، کالیبراسیون، انواع تستر و تجهیزات اندازه‌گیری و سخت‌افزار رایانه خواهد شد.
 • گرایش مخابرات: دانشجویان این گرایش، پس از دانش‌آموختگی دارای مهارت و شناخت کافی در تجزیه و تحلیل، ساخت مدارات مخابراتی، مخابرات دیجیتال، ماکروویو و آنتن، شبکه‌های انتقال داده، انواع سامانه‌های دفاعی مخابراتی، طراحی لینک‌های ارتباطی و شبکه‌های رایانه‌ای، طراحی لینک‌های مخابراتی فیبر نوری، شناخت ارتباط ماهواره‌ای و همچنین نگهداری و تعمیر انواع دستگاه‌های مخابراتی، ماکروویو دید مستقیم، تروپواسکاتر، بی‌سیم‌های UHF, VHF و مراکز تلفن و سوئیچ‌های مخابراتی خواهند شد.
 • گرایش جنگ الکترونیک (جنگال): دانشجویان این گرایش، پس از دانش‌آموختگی دارای مهارت و شناخت کافی در تجزیه و تحلیل مدارات الکترونیکی، مخابراتی و جنگ الکترونیک، انتشار امواج، طرح‌ریزی جنگ الکترونیک، شنود الکترونیک، مدیریت فرکانس و منابع انتشاری، تجزیه و تحلیل ریز موج و پخش امواج الکترومغناطیس، انواع اخلالگرهای راداری و مخابراتی، طراحی و ساخت سامانه‌های حمله الکترونیکی (EA)، حفاظت الکترونیکی (EP)، پشتیبانی الکترونیکی (ES)، شناخت و آشنایی با فناوری‌های نوین جنگ الکترونیکی، سیستم‌های هشدار دهنده موشکی، رهگیری مادون قرمز، سامانه فریب راداری در برابر موشک‌های فریب راداری (ARM) خواهند شد.
 • گرایش مهندسی رایانه (نرم‌افزار): دانشجویان پذیرفته شده در این رشته تحصیلی در گرایش نرم‌افزار مشغول تحصیل خواهند شد. دانشجویان این گرایش، پس از دانش‌آموختگی دارای مهارت و شناخت کافی در تجزیه و تحلیل الگوریتم‌های رایانه‌ای، ساختمان داده‌ها، ساختمان گسسته، انواع سیستم‌های عامل، زبان ماشین و اسمبلی، طراحی و ساخت زبان‌های توسعه یافته، برنامه‌ریزی رایانه تا سطح پیشرفته، معماری رایانه، هوش مصنوعی، طراحی انواع پایگاه داده و سیستم‌های دیجیتال، مکانیزه نمودن فرایندهای عملیاتی در شبکه فرماندهی و کنترل یکپارچه دفاع هوایی، تلفیق و تولید اطلاعات بهینه، هوشمندی تخصیص سلاح و سیستم، دفاع سایبری و نگهداری و تعمیر تمامی رایانه‌های موجود و شبکه اطلاع‌رسانی خواهند شد.

رشته مهندسی مکانیک[ویرایش]

دانشجویان پذیرفته شده در این رشته تحصیلی در دو گرایش نگهداری و تعمیر سامانه‌های دفاع هوایی، مهندسی پهپاد مشغول تحصیل خواهند شد.

 • گرایش تعمیر و نگهداری سامانه‌های دفاع هوایی: دانشجویان این گرایش، پس از دانش‌آموختگی دارای مهارت و شناخت کافی در نگهداری، تعمیر، بهینه‌سازی، طراحی و ساخت تجهیزات و قطعات مکانیکی و الکترومکانیکی انواع سامانه‌های پدافند هوایی مانند انواع پرتابگرها و لانچرهای موشکی زمین به هوا، انواع رادارهای ثابت و تاکتیکی، انواع قطعات هیدرولیکی و نیوماتیکی، انواع گیربکس‌ها، انواع تجهیزات تولید انرژی (مولد برق)، نگهداری و تعمیر خودروها، خوردگی و ترک یابی قطعات (NDT)، انواع روش‌های تولید، مدیریت نت، طراحی و ساخت سامانه‌های راداری و زمین به هوا را خواهند شد.
 • گرایش مهندسی عمران: دانشجویان این رشته، پس از دانش‌آموختگی در دو شاخه مهندسی دفاعی و استحکامات دارای مهارت و شناخت کافی در کلیه امور مرتبط با طراحی، محاسبات، نظارت، اجرا و مدیریت پروژه‌های ساختمانی و تأسیساتی، سایت‌های راداری - موشکی را با در نظر گرفتن دانش، اصول و الزامات پدافند غیر عامل خواهند شد.
 • گرایش پهپاد: (پرنده‌های هدایت پذیر از راه دورUAV)(Unmanned air vehicle) دانشجویان این گرایش، پس از دانش‌آموختگی دارای مهارت و شناخت کافی در هدایت، کنترل، نگهداری، تعمیر، بهینه‌سازی، طراحی و ساخت انواع هواپیماها و پرنده‌های بدون سرنشین مورد استفاده در قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) آجا را خواهند داشت.

رشته تحصیلی مدیریت امور دفاعی[ویرایش]

دانشجویان این رشته بر اساس معدل، علاقمندی و نیاز قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) آجا در تخصص‌های امور اداری، علوم تربیتی، عملیات ترابری، عملیات آماد و تهیه، پلیس نظامی، امور مالی و عملیات پیاده مشغول تحصیل شده و پس از دانش‌آموختگی و اخذ درجه بعنوان کارشناس مدیریت امور دفاعی در تخصص مربوطه در یگان‌های مختلف قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) آجا در سطح کشور بر اساس نیاز سازمان و با رویکرد بومی سازی (تعیین محل خدمت با توجه به موطن اصلی دانش آموختگان) مشغول خدمت خواهند شد.[۱]


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «معرفی دانشگاه پدافند هوایی». پورتال دانشگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص).