بلوار کشاورز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بلوار کشاورز
نمایی از بلوار کشاورز (بلوار الیزابت وقت) در سال‌های میانی دهه پنجاه خورشیدی. نما از چهارراه امیرآباد

  • نام پیشین: بلوار الیزابت


  • کشیدگی جغرافیایی: شرقی - غربینمایی از پیاده‌روی بلوار کشاورز

بلوار کشاورز (نام پیشین: بلوار الیزابت)[۱] بلواری شرقی - غربی در منطقه ۶ شهرداری تهران است.

تاریخچه[ویرایش]

این بلوار که قبلاً به نام بلوار الیزابت دوم نامیده می‌شد، در زمان گذشته یکی از تفرجگاه‌های شهر تهران بوده است به طوری که در اواخر روز و روزهای تعطیل، تعداد زیادی از شهروندان از این بلوار به عنوان محل گذران اوقات فراغت و تفریح استفاده می‌نمودند. در میانه این بلوار نهری روان است که به نهر کرج شهرت دارد. نهر کرج در واقع رودخانه‌ای بود که از رودخانه کرج منشعب می‌گردید و به سمت اراضی بهجت آباد حرکت نموده و از این اراضی به سمت دارالخلافه تهران امتداد می‌یافت. آب این نهر برای مقاصد کشاورزی و جهت آب شرب منازل در تهران قدیم استفاده می‌شده‌است. تا قبل از لوله کشی تهران این نهر نقش عمده‌ای در تامین آب تهران داشت. موقعیت جغرافیایی نهر کرج منطبق بر بلوار کشاورز کنونی است.[۲]

ثبت در فهرست اثار ملی[ویرایش]

ازسال 1391 که تلاش ها برای ثبت ملی این بلوار شروع شد تا امروز که این بلوار در فهرست آثار ملی ثبت شده است،بارها اخبار متفاوتی درباره آن منتشر شده است.اما خبر احتمال گذر مسیر بی آر تی از این محور گویا نقطه ای شد تا وضع ثبت ملی این بلوار مشخص شود تا راه بر دست اندازی ها به آن بسته شود. 28 شهریور ماه سال 1394 بالاخره بلوار کشاورز در فهرست آثار ملی ثبت شد تا راه ها برای تخریب این بلوار توسط شهرداری تهران بسته شود.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

ساختمان پیشین وزارت کشاورزی در بلوار کشاورز

این بلوار از میدان ولی عصر در شرق آغاز و به خیابان دکتر قریب در غرب ختم می‌شود.

طول این بلوار تقریباً ۲٫۲ کیلومتر است و در طول مسیر خود از شرق به غرب با خیابان فلسطین، خیابان حجاب، خیابان وصال شیرازی، خیابان قدس، خیابان ۱۶ آذر، خیابان کارگر و خیابان جمالزاده تقاطع دارد.

ضلع جنوبی پارک لاله نیز به این بلوار ختم می‌شود و در نزدیکی دانشگاه تهران قرار دارد.[۳]

منابع[ویرایش]