بلوار کشاورز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بلوار کشاورز
نمایی از بلوار کشاورز (بلوار الیزابت وقت) در سال‌های میانی دهه پنجاه خورشیدی. نما از چهارراه امیرآباد

  • نام پیشین: بلوار الیزابت


  • کشیدگی جغرافیایی: شرقی - غربینمایی از پیاده‌روی بلوار کشاورز

بلوار کشاورز (نام پیشین: بلوار الیزابت)[۱] بلواری شرقی - غربی در منطقه ۶ شهرداری تهران است. علت نام گذاری این خیابان به بلوار کشاورز، مجاورت ساختمان پیشین وزارت جهاد کشاورزی ایران با آن است.

تاریخچه[ویرایش]

این بلوار که قبلاً به نام بلوار الیزابت دوم نامیده می‌شد، در زمان گذشته یکی از تفرجگاه‌های شهر تهران بوده است به طوری که در اواخر روز و روزهای تعطیل، تعداد زیادی از شهروندان از این بلوار به عنوان محل گذران اوقات فراغت و تفریح استفاده می‌نمودند. در میانه این بلوار نهری روان است که به نهر کرج شهرت دارد. نهر کرج در واقع رودخانه‌ای بود که از رودخانه کرج منشعب می‌گردید و به سمت اراضی بهجت آباد حرکت نموده و از این اراضی به سمت دارالخلافه تهران امتداد می‌یافت. آب این نهر برای مقاصد کشاورزی و جهت آب شرب منازل در تهران قدیم استفاده می‌شده‌است. تا قبل از لوله کشی تهران این نهر نقش عمده‌ای در تأمین آب تهران داشت. موقعیت جغرافیایی نهر کرج منطبق بر بلوار کشاورز کنونی است.[۲]

ثبت در فهرست آثار ملی[ویرایش]

ازسال ۱۳۹۱ که تلاش‌ها برای ثبت ملی این بلوار شروع شد تا امروز که این بلوار در فهرست آثار ملی ثبت شده است، بارها اخبار متفاوتی دربارهٔ آن منتشر شده است. اما خبر احتمال گذر مسیر بی آر تی از این محور گویا نقطه‌ای شد تا وضع ثبت ملی این بلوار مشخص شود تا راه بر دست اندازی‌ها به آن بسته شود. ۲۸ شهریور ماه سال ۱۳۹۴ بالاخره بلوار کشاورز در فهرست آثار ملی ثبت شد تا راه‌ها برای تخریب این بلوار توسط شهرداری تهران بسته شود.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

ساختمان پیشین وزارت کشاورزی در بلوار کشاورز

این بلوار از میدان ولی عصر در شرق آغاز و به خیابان دکتر قریب در غرب ختم می‌شود.

طول این بلوار تقریباً ۲٫۲ کیلومتر است و در طول مسیر خود از شرق به غرب با خیابان فلسطین، خیابان حجاب، خیابان وصال شیرازی، خیابان قدس، خیابان ۱۶ آذر، خیابان کارگر و خیابان جمالزاده تقاطع دارد.

ضلع جنوبی پارک لاله نیز به این بلوار ختم می‌شود و در نزدیکی دانشگاه تهران قرار دارد.[۳]

منابع[ویرایش]